Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Війна в Україні через призму російської пропаганди — китайськомовні ЗМІ

  2022-09-01

  Китайськомовні медіа продовжують висвітлювати для своєї аудиторії війну в Україні через призму російської пропаганди, яку використовують для підтримки політичного курсу партійно-державної влади Китаю.

  Такого висновку дійшли учасники проведеного у режимі онлайн круглого столу на Українській платформі з сучасного Китаю, який проходив 29 серпня, передає кореспондент Укрінформу.

  Так, доцент факультету мистецтва та соціальних наук Національного університету Сінгапуру Хун Цзяян зазначив, що китайська пропаганда використовує наративи російських пропагандистів для власних потреб.

  «У Китаї російсько-українська війна висвітлюється через призму глобальної конкуренції КНР зі США, зокрема, повторюються тези про те, що це Україна спровокувала росію, що російське вторгнення стало наслідком руху України в фарватері США, що США є джерелом дестабілізації та конфліктів по всьому світу», — зазначив експерт.

  Крім того, за його словами, підконтрольні уряду КНР китайські державні медіа поширюють тези про те, що влада США намагається відвернути увагу американських громадян війною в Україні від проблем у своїй країні, пов’язаних із високою інфляцією, зростанням цін та вартості життя у США.

  Науковий співробітник Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського Національної академії наук України Євгенія Гобова повідомила, що її колеги проаналізували понад 3 тис. публікацій китайськомовних медіа на тему російсько-української війни та дійшли висновку, що вони спираються на тези й наративи російської пропаганди стосовно війни в Україні.

  «Після 24 лютого цього року ми спостерігаємо, що китайськомовні медіа, які фактично повторюють російські тези про те, що історично відносини України та рф досить складні, що український і російський народи є братніми тощо», — підкреслила вона.

  Також експерт привела як приклад повідомлення китайських медіа про злочинний обстріл російськими військами станції Чаплине на Дніпровщині, в результаті якого загинули 25 людей. У китайськомовних ЗМІ не вказується, що обстріл здійснила російська армія, а лише зазначається, що обидві сторони звинувачують одна одну в цьому обстрілі.

  І така ситуація, за словами експерта, спостерігається не лише в національних, а й у регіональних китайських ЗМІ. Водночас у соціальних мережах, за її словами, спостерігається розмежування аудиторій на проукраїнську та проросійську, і таке розмежування «досить чітке».

  Окремо Євгенія Гобова звернула увагу на незадовільній фаховості китайських експертів, які досліджують Україну, проте володіють тільки російською мовою, «їздять досліджувати Україну з москви» та отримують більшість матеріалів із російськомовних джерел.

  «Ми намагалися виховати в Китаї експертів зі знанням української мови, які могли б читати про Україну українською, але таких людей дуже мало, і вони ще не стали відомими експертами чи журналістами. Тому на сьогодні Україна в Китаї загалом закрита і не зрозуміла», — сказала вона.

  Член правління Української асоціації китаєзнавців Олексій Коваль наголосив на багаторічних зусиллях російської сторони та вкладених нею значних ресурсах у нарощування своєї присутності та пропаганди в інформаційному просторі Китаю, чого Україна дозволити собі не могла.

  Крім того, за його словами, китайські журналісти, як і будь-хто з їхніх колег у світі, працюють відповідно до певних вимог та інструкцій, проте у випадку китайців такі інструкції «фактично дозволяють журналістам не дотримуватися моральних стандартів, оскільки вказують, яким чином потрібно виправдовувати деякі з тем».

  Тому, на думку Коваля, «проблема китайських журналістів полягає в тому, що такі підходи їхніх ЗМІ до підтримки офіційної позиції просто не дозволяють їм ділитися всією отриманою інформацією».

  Учасники заходу також вважають, що нинішня ситуація, серед іншого, склалася під впливом політичних причин, а саме, відсутності комунікації між керівництвом двох держав на найвищому рівні.

  Війна в Україні через призму російської пропаганди — китайськомовні ЗМІ

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *