Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  ВЧЕНІ ВИЯВИЛИ ГЕНИ, ЩО ДОЗВОЛЯЮТЬ ТИБЕТЦЯМ ВИЖИВАТИ ПРИ НЕСТАЧІ КИСНЮ

  2010-04-21

  Жителі Тибету можуть успішно виживати на дуже великій висоті, де житель рівнин через нестачу кисню може серйозно захворіти.

  Цей феномен пояснюється двома генетичними мутаціями, які утримують рівень гемоглобіну в крові на низькому рівні, говориться в дослідженні, опублікованому в п’ятницю в журналі Science.

  Автори дослідження, Татум Сімонсон з університету Юти і його колеги із США і Китаю відзначають, що жителі Тибету, що поселилися в цій гірській країні, приблизно 5-7 тисяч років тому, виробили цілий набір фізіологічних особливостей, що дозволяють переносити знижений вміст кисню.

  Відсутність таких фізіологічний особливостей у гостей регіону може спровокувати гірську хворобу, і навіть небезпечні запальні захворювання мозку і серця.

  Зокрема, у тибетців у відповідь на брак кисню не розвивається поліцитемія – надлишкове вироблення в організмі червоних кров’яних клітин, еритроцитів, не буває набряків мозку і легень, не виникає підвищений тиск у легеневих артеріях.

  “Очевидно, що ці особливості – результат адаптації до середовища, але їх генетичний базис залишався невідомим”, – відзначають учені.

  Щоб з’ясувати, які саме генетичні особливості дозволяють тибетцям без проблем жити на висоті більше 4 тисяч метрів, автори дослідження вивчили близько 70 геномів жителів тибетського села, розташованого на висоті 4,5 тисячі метрів, і зіставили отримані дані з геномами жителів рівнинного Китаю і Японії, взятими в базі даних проекту HapMap.

  Група Сімонсона вичленувала мутації,що часто зустрічаються у тибетців і ніколи – у жителів рівнин, а також ті, про які було відомо, що вони пов’язані з адаптацією до висоти. У результаті, з 247 генів-кандидатів вчені виділили десять генів, що обумовлюють висотну стійкість жителів Тибету.

  Серед них – гени EGLN1 і PPARA, які, роблять висновок учені, і відповідальні за низький рівень гемоглобіну у тибетців.

  Автори статті наголошують, що їх дослідження допоможе краще зрозуміти реакції людського організму на брак кисню і допомогти в лікуванні та профілактиці гірської хвороби, набряків легенів і мозку, та інших, пов’язаних з гіпоксією, захворювань.

  Нагадаємо, що в травні минулого року були виявлені гени, що подовжують життя. Зміна одиничних генів у таких тварин, як круглі черв’яки, дрозофіли та миші, може збільшити тривалість їхнього життя, сповільнюючи розвиток багатьох захворювань, пов’язаних зі старінням, стверджують вчені з лондонського Університетського коледжу .

  ua.korrespondent.net

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *