Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  У Китаю назріває поглиблення проблем в економіці

  2024-02-14

  ЄС хоче ввести санкції проти китайських компаній. Як це вплине на стосунки Китаю з РФ та на ситуацію в світі.

  Через санкції щодо китайських компаній, які хоче ввести ЄС, стан економіки Китаю може погіршитись. Як це вплине на стосунки Піднебесної з РФ, на хід війни в Україні та на ситуацію у світі в цілому?

  Аналітику на тему від Кореспондент можна прочитати нижче.

  ЄС готує санкції проти китайських компаній 

  Європейська комісія (ЄК) запропонувала нові торговельні обмеження щодо близько двох десятків компаній, зокрема трьох, розташованих у Китаї. Їх звинувачують в підтримці військових дій Росії в Україні. Про це з посиланням на проєкт санкцій повідомило агентство Bloomberg.

  У санкційний список, який розглядає ЄС, додали компанії з Китаю, Гонконгу, Індії, Китаю, Сербії та Туреччини. В разі його схвалення китайські юридичні особи вперше потраплять під санкції ЄС у зв’язку з підтримкою агресії Росії в Україні.

  Раніше ЄС вже пропонував внести до санкційного списку кілька китайських компаній, але ці пропозиції були відхилені через опір деяких країн-членів та після того, як Пекін надав запевнення, що не порушуватиме санкцій.

  Нова санкційна пропозиція як завжди має бути схвалена всіма державами-членами ЄС, тож все ще може змінитись.

  Своєю чергою, видання EU Observer з посиланням на проект документа, який потрапив у розпорядження редакції, писало, що у переліку санкційного списку також є низка російських компаній, які допомагають везти зброю з КНДР на захід Росії.

  Китай користується проблемами РФ

  Якщо санкції проти китайських компаній будуть введені, то економіка Піднебесної вперше постраждає через підтримку війни в Україні, бо до цього вона лише була в плюсі. Річ у тім, що Китай наживався на економічних проблемах РФ.

  Z-патріоти раптом усвідомили, що Китай – це зовсім не ідейний союзник РФ, а просто цинічний одержувач від ситуації, в яку Путін завів Росію.

  Китай максимально користується важкою ситуацією, в якій опинилася Путінська Росія. Китайські товари стрімко захоплюють російські ринки, витісняючи з них вітчизняних виробників.

  А нещодавно найбільший китайський банк – Chouzhou Commercial Bank підтримав західні санкції та призупинив операції з РФ та Білоруссю.

  “Цей крок Китаю удар, який можна порівняти з підривом “Північних потоків”, – сказав Z-патріот Максим Калашніков, один із ідеологів війни з Україною.

  Він також визнав, що Росія сьогодні дуже залежить від імпорту з Китаю. І це створює “фантасмагоричну картину”, коли на рівні Сі Цзіньпіна Китай визнав РФ стратегічним партнером, але після візиту делегації Мінфіну до США чомусь приєднався до західних санкцій. Після цього в ділових колах вже серйозно заговорили про можливий логістичний колапс та проблеми в економіці.

  Економічні проблеми Китаю та їх вплив на світ

  Проблеми в економіці Піднебесної з введенням санкцій можуть посилитись, але вони й зараз існують.

  Друга економіка світу з населенням понад 1,4 млрд демонструє повільне зростання, високий рівень безробіття серед молоді та хаос на ринку нерухомості. Це розчаровує інвесторів та насторожує економістів у всьому світі. Експерти знижують цільовий показник зростання економіки країни на весь рік нижче за офіційний рівень у 5%. Наразі у Китаю  величезний борг, який після світової фінансової кризи 2008 р. подвоївся і перевищив 300% ВВП і схоже, що керівництво країни не бажає йти на глибокі реформи, необхідні для виходу на більш жорстку траєкторію зростання. Найбільший девелопер Китаю China Evergrande має великі борги, Гонконзька фондова біржа призупинила торги акціями компанії.

  Проблеми Китаю можуть негативно вплинути на світову економіку.

  “Спад китайської економіки “кидає тінь на перспективи глобального зростання” у 2024 р.”, – вважають аналітики міжнародного рейтингового агентства Fitch.

  На Китай припадає понад третина зростання світової економіки, тож будь-яке уповільнення відчують і за його межами.

  Сотні великих світових корпорацій, таких як Apple, Volkswagen і Burberry, отримують значну частину своїх прибутків від великого споживчого ринку Китаю, і постраждають від того, що домогосподарства будуть менше витрачати. Наслідки цього відчують тисячі постачальників і працівників у всьому світі.

  “Найбільше від цього постраждають великі експортери, такі як Австралія, Бразилія та кілька країн Африки”,- каже Роланд Раджа, директор Індо-Тихоокеанського центру розвитку при Інституті Лоуї в Сіднеї.

  За його словами, понад 150 країн отримали китайські гроші й технології для будівництва доріг, аеропортів, морських портів і мостів. Прихильність Китаю до цих проектів може постраждати, якщо всередині країни збережуться економічні проблеми.

  “Тепер китайські фірми й банки не виявлятимуть такої ж фінансової щедрості за кордоном, як це було раніше”, – каже він.

  Дехто стверджує, що ослаблений Китай може спробувати відновити зіпсовані відносини зі США. Американські торговельні обмеження частково сприяли падінню китайського експорту до Америки на 25% минулого року, а міністерка торгівлі США Джина Раймондо нещодавно заявила, що американські компанії вважають Китай “непридатним” для інвестування через зростання ризиків.

  Водночас є й позитив від просідання економіки Китаю. Слабкий попит у Піднебесній також означає, що ціни там залишаться низькими. Для західних споживачів це гарний спосіб стримати зростання цін без подальшого підвищення відсоткових ставок.

  “Це хороша новина для людей і компаній, які борються з високою інфляцією”,- каже Раджа.

  Тож у короткостроковій перспективі звичайні споживачі можуть виграти від уповільнення розвитку Китаю. А от для країн, що розвиваються, це матиме більш довгострокові наслідки.

  З одного боку проблеми в економіці мають зробити Китай менш агресивним в політиці, бо немає коштів, немає за що фінансувати напруження. Водночас є й інша думка.

  Наразі немає жодних підстав вважати, що підхід Китаю пом’якшується. Пекін продовжує відповідати власними обмеженнями, часто критикує “менталітет холодної війни” західних країн і підтримує добрі стосунки з авторитарними лідерами підсанкційних режимів, таких як російський Володимир Путін і сирійський Башар Аль-Асад.

  На думку експертів, ймовірність війни між Китаєм та США у найближче десятиліття може зрости до 10%.

  “Коли у поганих людей виникають проблеми, вони роблять погані речі”,– сказав президент США Джо Байден, маючи на увазі, що Китай через свої економічні проблеми перетворився на “бомбу сповільненої дії”.

   

  У Китаю назріває поглиблення проблем в економіці

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *