Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Сі Цзіньпін провів перестановки в керівництві. Що чекає на економіку Китаю

  2022-11-02

  Кеннет Рогофф, професор економіки Гарвардського університету, колишній головний економіст Міжнародного валютного фонду аналізує майбутнє китайської економіки, пише НВ.

  Економічне зростання Китаю сповільнювалося багато років, але останнім часом спад прискорився. На 20-му з’їзді Комуністичної партії Китаю, який надав президентові Сі Цзіньпіну безпрецедентний третій термін на посаді генерального секретаря, також відбулися перестановки в керівництві, унаслідок яких технократи, орієнтовані на ринок, були замінені прихильникам Сі, що порушило питання щодо планів Китаю стосовно своєї хиткої економіки. Зрештою, надмірний державний контроль є перевіреним і надійним рецептом для того, щоб зав’язнути в пастці середнього доходу, якої китайські лідери давно зареклися уникати.

  Запаморочливі темпи державних інвестицій у нерухомість та інфраструктуру — китайська стратегія стимулювання — призвели до зниження прибутку, а уповільнення економічного зростання передбачає неминуче падіння цін на житло й офіси. Це особливо актуально щодо невеликих, бідніших і менш розвинених міст, на котрі разом припадає понад 60% ВВП Китаю. Ціни на житло в так званих китайських містах третього та четвертого рівня за останні два роки впали приблизно на 15−20%. Найімовірніше, далі буде якась форма стійкого фінансового застою. Але навіть якщо це не зовсім схоже на банківську кризу в західному стилі, супутнє падіння обсягів кредитування однак стримуватиме зростання.

  Ураховуючи зовнішні та внутрішні перешкоди, з якими стикається Китай, прогноз Міжнародного валютного фонду про те, що 2023 року економіка зросте на 4,4% після очікуваного зростання у 3,2% цього року, видається оптимістичним. Урядова стратегія боротьби з технологічними компаніями та підприємцями у сфері освіти за одночасної підтримки спонсорованих державою інвестиційних проєктів більше схожа на інструмент контролю, ніж на розумну економічну стратегію, яка могла б наблизити Китай до того, щоб стати економікою з високим рівнем доходу.

   

  Сі Цзіньпін провів перестановки в керівництві. Що чекає на економіку Китаю

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *