Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Салліван у Китаї: радник президента США прибув з кількаденним візитом до Пекіна

    2024-08-28

    Радник американського президента з питань нацбезпеки Джейк Салліван приїхав у Китай на запрошення глави МЗС країни Ван Ї. Візит, як зазначили в очолюваному ним відомстві, з метою проведення нового раунду китайсько-американської стратегічної комунікації, триватиме з 27 по 29 серпня.

    Аналітикою на тему, поширеною RFI, ділимось на нашій сторінці.

     

    Салліван у Китаї: радник президента США прибув з кількаденним візитом до Пекіна

     

    Візит Джейка Саллівана до Пекіна відбувається на тлі досить напружених стосунків між Китаєм та Штатами. Так, наприклад, саме перед початком кількаденних переговорів на високому рівні Китай назвав санкції США проти своїх підприємств, введені у зв’язку з війною в Україні, «незаконними, односторонніми й такими, що не ґрунтуються на фактах», пише інформаційна агенція Reuters.

    «Минулого тижня Сполучені Штати запровадили санкції проти понад 400 юридичних та фізичних осіб за підтримку військових зусиль Росії в Україні, включаючи китайські компанії, які, за словами американських чиновників, допомагають Москві обходити санкції Заходу та нарощувати свою армію», — йдеться у матеріалі.

     

    Салліван у Китаї: радник президента США прибув з кількаденним візитом до Пекіна

     

    У Білому домі, зазначили, що це вже п’ята зустріч Саллівана з Ван Ї за останні півтора року, і вона має підтримати стратегічний канал зв’язку між ними. Їхня комунікація відіграє важливу роль у відповідальному управлінні конкуренцією двох країн та сприяє зменшенню напруженості між Вашингтоном й Пекіном.

    «Кожного разу, коли вони зустрічалися, вони зазвичай проводили близько 10-12 годин протягом двох днів, обговорюючи двосторонні питання, глобальні регіональні питання і питання, що стосуються перетину протоки (йдеться про Тайванську протоку — Ред.) (…) Але варто повторити, що дипломатія США та канали зв’язку не вказують на зміну підходу до КНР. Це інтенсивні конкурентні відносини. Ми прагнемо робити інвестиції, зміцнювати наші альянси та вживати спільних кроків — розумних кроків у галузі технологій і національної безпеки, які нам потрібно зробити. Однак ми прагнемо відповідально керувати цим конкурсом і запобігаємо переростанню в конфлікт», — наголосили в офіційному повідомленні на сайті Білого дому.

    Зазначається також, що про нинішній візит Джейк Салліван та Ван Ї говорили під час попередньої зустрічі на саміті в Вудсайді в листопаді 2023. Це перша поїздка радника з національної безпеки США до Китаю за цієї адміністрації, попередню здійснила Сюзан Райс у 2016 році. Окрім того, це також візит-відповідь на приїзд Ван Ї у Вашингтон у жовтні минулого року.

    Військові питання, Тайвань та фентаніл

    США та Китай мають вагомі розбіжності в поглядах з низки питань щодо Близького Сходу та України, китайських територіальних претензій від Тайваню до Південнокитайського моря, а також торгівлі, зазначають у статті Reuters. Чинний глава Білого дому Джо Байден за своєї каденції скерував дипломатичну стратегію у бік стримування напруги між двома країнами. Ймовірно, таких само принципів буде дотримуватися, у разі перемоги на осінніх виборах, і його ймовірна наступниця, кандидатка від демократів Камала Гарріс.

    «Однак багато аналітиків, які підтримують колишнього президента-республіканця Дональда Трампа, вважають такий підхід занадто м’яким, враховуючи все більш напористу зовнішню політику Китаю», — йдеться у матеріалі.

    Коментуючи нинішній візит до Пекіна радника з нацбезпеки президента США Джейка Саллівана для Xinhua, представник МЗС КНР заявив, що китайська сторона у ході перемовин збирається висловити серйозну стурбованість, окреслити свою чітку позицію та висунути серйозні вимоги щодо питань, пов’язаних з тайванським питанням та «правом на розвиток і стратегічною безпекою Китаю».

    «Тайванське питання є першою і головною червоною лінією, яку не можна перетинати у відносинах між Китаєм і США, а “незалежність Тайваню” є найбільшим ризиком для миру і стабільності в Тайванській протоці. Американська сторона повинна дотримуватися принципу одного Китаю та положень трьох спільних китайсько-американських комюніке, а також виконувати своє зобов’язання не підтримувати “незалежність Тайваню”», — заявив співрозмовник видання.

     

    Салліван у Китаї: радник президента США прибув з кількаденним візитом до Пекіна

     

    Окрім того, він висловив також претензії щодо американської сторони проти Китаю у сферах тарифів, експортного контролю, перегляду інвестицій та односторонніх санкцій, які назвав «свавільними» та такими, що «серйозно підривають законні права та інтереси Китаю». Зокрема, йдеться про китайських виробників мікросхем.

    Радник президента США з нацбезпеки Салліван, хоче розширити військові переговори до рівня командування на театрі бойових дій, пишуть у Reuters. У Вашингтоні сподіваються, що цей крок може запобігти конфлікту в деяких районах, зокрема, Тайванській протоці.

    Ще однією темою обговорень у Пекіні має стати питання розробки в Китаї хімічних речовин, з яких можна видобути фентаніл, головну причину передозування наркотиків у США. Штати хочуть, щоб Пекін вжив більше заходів контролю за цими процесами всередині країни.

    Підготовка до зустрічі президентів

    Вважається також, що під час дводенних перемовин Джейк Салліван та Ван Ї закладуть основу для можливої ​​зустрічі президента Байдена та його китайського колеги Сі Цзіньпіна цьогоріч восени. Це дозволить лідерам двох країни продовжити перемовини, які вони розпочали торік під час саміту в Каліфорнії, пише Axios, покликаючись на слова трьох джерел, обізнаних у ситуації. Зазначають, що Байден та Сі завдяки цьому сподіваються розпочати період більш стабільних відносин між США та Китаєм, адже зараз після років наростання напруги, двосторонні відносини перебувають у «найнижчій точці».

    «На початку свого терміну президент Байден зробив конкуренцію з Китаєм за вплив і в таких сферах, як напівпровідники, центральною частиною своєї зовнішньої політики, але також сказав, що встановлення міцних двосторонніх відносин між США та Китаєм буде ключовим пріоритетом для його адміністрації», — зауважують в матеріалі.

     

    Салліван у Китаї: радник президента США прибув з кількаденним візитом до Пекіна

     

    Джо Байден та Сі Цзіньпін також братимуть участь у саміті Великої двадцятки у Бразилії, який відбудеться вже після виборів у Сполучених Штатах в листопаді.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *