Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Ризик ядерної війни на тлі конфлікту між США та Китаєм

  2022-01-13

  П’ять найвпливовіших держав світу, що володіють ядерною зброєю, нещодавно заявили, що «ядерну війну не можна виграти і ніколи не потрібно розпочинати». США, Росія, Китай, Велика Британія та Франція продемонстрували свою готовність боротися зі зростанням ризику ядерного конфлікту, який виникнув унаслідок геополітичної напруженості, пише Дзеркало тижня з посиланням на Financial Times.

  Такий крок від постійних членів Ради Безпеки ООН — так званої «ядерної п’ятірки» (P5), а також єдиних країн, визнаних державами з ядерною зброєю згідно з Договором про нерозповсюдження — посилається на найважливіший момент в історії контролю над ядерною зброєю: країни фактично повторили суть спільної заяви США та СРСР 1985 року, яка призвела до «роззброєння» двох держав і закінчення холодної війни.

  Однак малоймовірно, що нова ініціатива «ядерної п’ятірки» дасть подібні результати. Заява зроблена у відповідь на тиск з боку неурядових груп і держав, які не володіють ядерною зброєю. Аналітики вважають, що нова заява нічого не зробить для розв’язання найбільших проблем, пов’язаних з провідними ядерними державами, а саме для пом’якшення напруги між США і Китаєм. Вона також не вплине на спроби Пекіна модернізувати свій ядерний арсенал.

  «Це перший випадок, коли P5 погоджуються на таку заяву. Враховуючи рівень напруженості, дивує навіть те, що вони могли домовитися про щось. Китай підтримує заяву і вважає себе лідером у P5. Але справжня проблема полягає в тому, що Пекін не виявив інтересу до участі в стратегічному зменшенні ризику», — каже науковий співробітник Гарвардського університету Хізер Вільямс.

  Жоден із механізмів, розроблених Вашингтоном і Москвою протягом десятиліть, щоб зменшити ризики ядерних прорахунків — «гарячі лінії», договори з метою роззброєння, риторика та структури нагляду поки що не застосовувався до Китаю.

  Пекін рішуче віддаляється від спроб включити його в переговори щодо контролю над озброєннями, побоюючись, що незабаром він зіштовхнеться з вимогами скоротити свій ядерний арсенал, який набагато менший, ніж у США та Росії.

  Китай почав посилювати свій ядерний потенціал, як шляхом отримання нових пускових платформ, так і додаванням боєголовок. До того, ядерна доктрина Китаю різко відрізняється від концепцій, відомих США та Росії. Наприклад, Пекін вважає, що невизначеність посилює стримування, на відміну від механізмів прозорості та перевірки, що лежать в основі контролю над озброєннями, розроблених у минулому.

  «Деякі китайські експерти раніше стверджували, що США все ще думають про ядерну війну з Китаєм, і ця заява до певної міри допомагає пом’якшити занепокоєння. Звичайно, двостороння заява була б кращою. Але Китай став важливим чинником цієї пропозиції», – каже професор Університету Цінхуа в Пекіні Чжао Тун.

  Однак реальний прогрес за межами цих гучних слів здається малоймовірним. «Китай хоче, щоб США визнали, що обидві країни мають взаємну ядерну вразливість і взаємне гарантоване знищення. Прийнявши це, Сполучені Штати підтвердили б, що більше не прагнуть до ядерної першості і визнають мирне співіснування з Китаєм», – каже пан Чжао.

  Ні подібні двосторонні питання, ні прогрес у «прив’язанні» Пекіна до конкретних механізмів зниження ризику, ймовірно, не очікуються. «Я б не очікувала, що P5 стане місцем, де станеться прорив», — каже Хізер Вільямс.

  Він вважає, що Китай використовує дипломатію P5, щоб уникнути тиску приєднатися до переговорів щодо контролю над озброєннями або уникнути прозорості своєї ядерної програми. Не в останню чергу експерти з контролю над озброєннями попереджають, що суперництво між США та Китаєм стоїть на заваді змістовного діалогу.

  «Десять років тому я б стверджував, що можна досягти стратегічної стабільності та уникнути гонитви озброєнь між США та Китаєм, але не зараз», — каже професор Університету Женьмінь у Пекіні Ву Ріцян.

  Посилення конкуренції зі США призвело до того, що Китай змінив свою політику військового базування за кордоном, намагаючись створити безпекове коло з країн, котрі залежать від нього економічно. Першою була створена база у Джибуті. Тепер масмедіа повідомляють про плани Пекіна відкрити базу в Екваторіальній Гвінеї.

  Ризик ядерної війни на тлі конфлікту між США та Китаєм

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *