Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Про головний стереотип щодо Китаю

    2021-07-23

    Виглядає так, що наш стереотип щодо Китаю як виробничого центру і промислових парків швидко застаріває, так вважає Павло Шеремета — економіст, Міністр економічного розвитку і торгівлі України у 2014 році.

    «В останні роки, коли старі галузі економіки товарного та виробничого секторів заглиблюються в борги та занепадають, бум Китаю підтримується новою економікою, зосередженою в технічному секторі. За останнє десятиліття частка цифрової економіки у ВВП Китаю зросла в чотири рази і досягала приголомшливо високих 40%», — пише у FT Рушір Шарма, глобальний інвестор і автор економічних бестселерів, зокрема «Піднесення і занепад країн» та «10 правил успішних країн»

    Отже, за останні десять років Китай збільшив частку цифрової економіки у своєму ВВП у 4 рази з 10 до 40% (Ruchir Sharma, FT).

    В Україні частка цифрової економіки зараз складає 3−4% від ВВП (Міністерство економіки). ВВП України зараз складає $155 млрд (World Bank, 2020). Тобто цифрова економіка України складає десь $5.5 млрд, порівняльний аналіз від Павла Шеремета.

    Якби економіка, у тому числі цифрова, зростала б китайськими темпами (7.5% у рік), ВВП за 10 років був би $320 млрд, а цифрова економіка складала б у ньому $45−110 млрд (14−35% ВВП). Тобто у середньому зростання цифрової економіки в Україні було б $4−10.5 млрд щороку. Це вже більше ніж перекриває втрати України від зменшення транзиту російського газу ($2−4 млрд — у перспективі, взагалі, невеликі гроші).

    І це ще консервативні розрахунки, адже Китай на початку свого прориву щороку зростав у середньому 10%, а не 7.5%. А Український інститут майбутнього вважає, що частка цифрової економіки в Україні може бути 65%, а не 35%.

    Що для цього потрібно? Плекати українське підприємництво (воно за специфікою часу буде, в першу чергу, цифровим) через економічну свободу, дерегуляцію і легкість ведення бізнесу. Державі (у співпраці з приватним сектором) — зосередитись хоча б на цифровій інфраструктурі й освіті (замість мрій про підтримку безнадійних промислових зомбі — на це все одно у держави не буде коштів).

    За матеріалами НВ.

    Про головний стереотип щодо Китаю

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *