› Аналітика › Про Китай: саміт з ЄС, прогрес на переговорах з США, мільярд для «Нафтогазу» і заборона майнінга криптовалют ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА
Про Китай: саміт з ЄС, прогрес на переговорах з США, мільярд для «Нафтогазу» і заборона майнінга криптовалют
2019-04-23
Китай-ЄС
Перші тижні квітня пройшли під знаком розвитку китайсько-європейських відносин. На доповнення до низки візитів голови КНР Сі Цзіньпіна до європейських столиць, які відбулися наприкінці березня, 9 квітня у Брюсселі відбувся саміт ЄС-КНР за участю прем’єра Державної ради КНР Лі Кецяна. За підсумками саміту було прийнято спільну Декларацію, яка містить цілий ряд дуже цікавим моментів.
- ЄС і Китай підтвердили«силу їх всеосяжного стратегічного партнерства», домовилися працювати разом для досягнення цілей миру, процвітання і сталого розвитку, підтвердили відданість принципам «багатосторонності, поваги до міжнародного права і базових норм міжнародних відносин».
- Відзначається прагнення виконати і перевиконати Стратегічний порядок денний співробітництва Китай-ЄС – 2020, розробити та затвердити у майбутньому році новий документ на основі принципів довіри, взаємної поваги, рівності та спільної вигоди.
- Сторони домовились розвивати двостороннє співробітництво у галузі економіки і укласти майбутнього року Всеосяжну угоду про інвестиції, а також створити політичний механізм моніторингу процесу переговорів з цього приводу.
- Китай і ЄС будуть розвивати співпрацю і торгівлю у галузі агропромислового комплексу, покращуватимуть взаєморозуміння у галузі захисту інтелектуальної власності, енергетики, транспорту, прав людини, інновацій, чистої енергетики. Сторони домовилися підготувати до кінця року спільний звіт в рамках Глобального форуму з надлишкових потужностей виробництва сталі.
- Окрему вагу було приділено спільним зусиллям по реформуванню СОТ з метою зміцнення багатостороннього міжнародного правового режиму торгівліта інвестицій.
- У галузі міжнародної політики обговорювались проблеми Ірану, Афганістану, Венесуели, Південно-китайського моря, Африки, М’янмару. Щодо України Спільна заява містить наступне формулювання: «23. Стосовно України і з урахуванням резолюції РБ ООН 2202 (2015), ЄС і Китай закликали до повного виконання Мінських домовленостей».
Загалом слід зазначити, що Спільна заява містить ряд положень, які йдуть у розріз з позицією США, зокрема, в контексті зміцнення багатосторонніх інституцій, міжнародного торговельного режиму на основі норм і принципів СОТ, дотримання угоди щодо Ірану, з якої США вийшли. З урахуванням напруженого стану відносин між США і КНР (сторони повідомляють про «прогрес» на торговельних переговорах, але точно не відомо у чому він полягає і коли нарешті будуть скасовані взаємні мита) – з одного боку, і між США і ЕС – з іншого, можна констатувати прагнення всіх трьох сторін – США, ЄС і КНР досягнути власних цілей? Маневруючи між інтересами інших двох сторін. При цьому і в Європі і в США не приховують побоювання у зв’язку із зростанням економічної потужності Китаю, відчувається певна розгубленість еліт з точки зору можливої протидії торговельній і економічній експансії КНР в Європу. Включення Італії у проект «Один пояс-один шлях» свідчить про просування КНР на шляху створення асоціації «п’яти портів» – Венеція, Трієст, Равенна – в Італії, Каподістрія в Словенії та Фіюм у Хорватії, через які пройде «морський Шовковий шлях» з КНР в Європу. На думку міжнародних, насамперед американських експертів, США і ЄС мали б об’єднати зусилля у стримуванні Китаю, проте цього не відбувається. За цих умов Китай має більше шансі на досягнення свої цілей насамперед в Європі, яка і є метою проекту «Один пояс, один шлях».
Тим часом, виступаючи на щорічному діловому форумі у провінції Боао прем’єр Держради КНР Лі Кецян заявив, що «КНР прискорює повне відкриття ринку для іноземних інвесторів у банківському, інвестиційному та страховому секторах». За його словами, сфера діяльності іноземних банків, а також доступ до ринку кредитних рейтингових компаній, розрахунки по банківським карткам будуть «різко розширюватись». «Ми продовжимо відкривати нові сектори, включаючи сучасні послуги, такі як телекомунікації, охорона здоров’я, освіта, а також транспорт, інфраструктура, енергетика і ресурси», – заявив він. На думку очільника уряду КНР, найбільш негативним фактором, який впливає на економічну ситуацію в КНР, є уповільнення світової економіки і протекціонізм.
На підтвердження слів Лі Кецяна китайські ЗМІ повідомляють про зростання іноземних інвестицій у галузь освіти, особливо у контексті навчання англійській мові. За сім років з 201 по 2017 рік кількість міжнародних навчальних закладів в КНР подвоїлась і досягла 734.
Китай-Україна
У квітні ц.р. відбулася знакова подія у двосторонньому інвестиційному співробітництві України і КНР. Значного результату вдалося досягти НАК «Нафтогаз України». Впродовж моніторингового періоду велася робота, що завершилася укладанням 1 квітня Меморандуму про надання Державною експортною кредитною агенцією КНР Sinosure групі Нафтогаз страхової квоти на $1 млрд. Це дозволить Нафтогазу залучити фінансування та прямі інвестиції з КНР в межах цієї суми. Планується, що на першому етапі під страхове покриття Sinosure буде залучено близько $160 млн. для фінансування чинних контрактів ПАТ «Укргазвидобування» з китайськими корпораціями, що постачають бурове обладнання та здійснюють бурові роботи «під ключ». Закупівля сучасного бурового обладнання та освоєння нових родовищ дасть змогу наростити вітчизняний газовидобуток.”
Тим часом перший контейнерний потяг, що буде доставляти вантаж з Китаю до Угорщини, пройшов через територію України. Очікується, що починаючи з квітня маршрут Алашанькоу (Китай) – Епершеке (Угорщина) стане регулярним. Тим самим Україна стала частиною ще одного маршруту «нового Шовкового шляху».
Серед інших цікавих новин місяця слід виокремити рішення Національної комісії по розвитку і реформам КНР заборонити майнінг біткоінов і іншої криптовалюти. Китай наразі є одним з найбільших у світі ринків блокчейна і криптовалют. Нараз Комісія збирає додаткові доні, остаточне рішення з цього приводу очікується 7 травня.
Сергій Корсунський
“Тянься Лінк”
Напишіть відгук