Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  КИТАЙ СТАВ НАЙБІЛЬШИМ У СВІТІ СПОЖИВАЧЕМ ПРОМИСЛОВИХ РОБОТІВ

  2017-04-08

  Досягнення сучасної робототехніки стрімко впроваджуються в сфери виробництва і послуг. У Китаї, наприклад, вже з’явилися роботи-кухарі, роботи-вчителі і навіть роботи-журналісти. Як це позначиться на ринку праці?

  В останні десятиліття кінорежисери та письменники-фантасти пропонують нам сценарії майбутнього, де роботи є частиною нашого суспільства: вони стають незамінними помічниками в побуті, літають в космос і навіть намагаються поневолити людство, користуючись перевагами свого штучного інтелекту. З розвитком науково-технічного прогресу такі сценарії майбутнього здаються все менш фантастичними.

  КНР – найбільший в світі ринок роботів

  На сьогоднішній день Китай став найбільшим в світі споживачем промислових роботів. За даними Міжнародної федерації робототехніки, тільки за 2014 Китай придбав близько 56 тисяч роботів, випередивши Японію, Південну Корею, США і Німеччину.

  Уряд КНР активно підтримує розвиток роботизації та автоматизації. Щорічно в країні проводяться виставки та саміти по роботобудуванню, де провідні розробники обговорюють перспективи розвитку індустрії і демонструють свої новинки в таких категоріях, як промислова робототехніка, роботи-рятувальники, роботи-слуги та ін. Уже в недалекому майбутньому ці розумні машини можуть скласти конкуренцію людині .

  Робот – кращий друг людини

  Погодьтеся, роботи просто незамінні там, де виконання тих чи інших виробничих завдань пов’язане з ризиком для здоров’я людини. Наприклад, робот-рятувальник, розроблений Шанхайським університетом Цзяо Тун, працює в екстремальних природних умовах і може бути корисний в пошуково-рятувальних операціях.

  Тим часом, інновації впроваджуються також і в сферу послуг: в кафе і ресторанах Харбіна скоро з’являться роботи-кухарі, які вміють готувати різні страви китайської кухні, а в одному з ресторанів міста Хайкоу відвідувачів вже обслуговує робот-офіціант.

  Влітку 2015 року робот-викладач по імені Сяомей, розроблений фахівцями університету міста Цзюцзян, успішно прочитав студентам лекцію, та ще й показав слайди.

  І хоча штучний інтелект поки не може змагатися з представниками творчих професій: художниками, музикантами і письменниками, фахівці китайського інтернет-гіганта Tencent впевнені, що роботи здатні і на творчу працю. Нещодавно компанія представила світу робота-журналіста, який всього за одну хвилину написав новина про стан фінансового ринку. За своєю якістю текст нічим не відрізнявся від репортажів звичайних журналістів: в ньому були наведені цитати експертів і дані посилання на аналітичні огляду.

  Як заявила компанія Tencent, розроблені нею роботи вже сьогодні виробляють понад 100 новин різного плану в день. Це може звільнити журналістів від рутинної роботи і дати їм час на створення більш креативних матеріалів. Правда, судячи з реакції в соцмережах, китайські журналісти побоюються конкуренції.

  Роботизація та безробіття

  Що стосується областей виробництва, що вимагають високої точності і механічної роботи, наприклад виробництва електроніки, то тут роботи вже стрімко витісняють людину.

  У серпні 2015 у китайському місті Дунгуань відкрилася перша в історії повністю роботизована фабрика з виробництва компонентів для стільникових телефонів. Власник фабрики компанія Changying Precision Technology замінила 650 співробітників на 60 роботизованих рук, які трудяться на конвеєрах 24 години на добу.

  З персоналу залишилося лише 20 осіб, які перебувають в кімнаті контролю і працюють тільки з комп’ютерами і моніторами. При цьому продуктивність фабрики підвищилася, а відсоток виробничого браку скоротився.

  Нові сценарії майбутнього

  Експерти пов’язують бум роботизації з підвищенням вартості робочої сили, швидким розвитком нових технологій і підвищеної необхідністю в здійсненні складних виробничих операцій. І хоча частка імпортної робототехніки на китайському ринку поки перевищує частку вітчизняної, такі китайські фірми як Haiying Robot Manufacturing Company, Midea, Foxconn Technology Group та інші, вже активно розвиваються і впроваджують технології роботизації.

  Тим часом, в світі все частіше піднімається питання: як повсюдна роботизация позначиться на ринку праці? Економісти і соціологи всерйоз стурбовані: якщо машини замінять ручну працю, то зростання безробіття і соціальної кризи не уникнути.

  “China INC”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *