Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Китайські інвестиції в Україну зросли в 5 разів з 2016 року

  2021-09-28

  Обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ) з Китаю в Україну станом на 2020 рік склав 260 млн доларів, підрахували в Центрі економічної стратегії (ЦЕС). Згідно з даними дослідження ЦЕС за темою “Китайський економічний слід в Україні”, представленого в Києві 24 вересня, за останні 5 років сукупний обсяг китайських інвестицій виріс в п’ять разів — з 50 млн дол. у 2016 році до 260 млн дол. у 2020.

  «Сума невелика в абсолютному вимірі (0,5% від загального обсягу ПІІ в Україну), але темпи зростання набагато вище темпів зростання ПІІ в цілому», — відзначили в ЦЕС.

  Китайський капітал в Україні повинен бути під пильною увагою, вважають аналітики, оскільки такі інвестиції часто здійснюються державними підприємствами і мають не тільки комерційні, а й політичні цілі.

  «З Китаю інвестують переважно державні компанії в державні компанії в Україні. З одного боку, зараз існують перспективи посилення такої співпраці. Але з іншого боку, це буде залежати від політичних домовленостей», — сказав в ході презентації дослідження старший економіст ЦЕС Дмитро Горюнов.

  Він також звернув увагу, що китайці не поспішають вкладати гроші в українські активи: «Поточне збільшення інвестицій не було стратегічним наміром».

  Так, китайська державна компанія CNBM стала власницею найбільшої частки в галузі відновлюваної енергетики за борги. А завдяки поглинанню міжнародної корпорації Noble Agri китайська компанія COFCO, теж державна, стала одним з найбільших інвесторів в інфраструктуру в українській сільськогосподарській галузі.

  Китайські інвестиції в Україну зросли в 5 разів з 2016 року

  Економічна взаємодія України і Китаю відбувається в таких ключових секторах як металургія, енергетика, сільське господарство, авіація і оборона, транспорт та інфраструктура. При цьому інвестиційні проекти розвиваються тільки в деяких з них, наприклад, в агросекторі, де китайській COFCO належить ряд елеваторів і портових об’єктів, в енергетиці, де кілька китайських компаній володіє зеленою генерацією, ведеться співпраця у сфері атомної енергетики, інфраструктури, де співпраця будується в рамках розвитку ініціативи «Пояс і шлях».

  В інших секторах переважають торговельні відносини. Так, за підсумками 2020 року Китай знову опинився головним торговим партнером України, товарообіг між країнами досяг 11% українського ВВП. При цьому Україна експортує сировинні товари, а імпортує високотехнологічні.

  «Китайці багато торгують, на мало заходять безпосередньо (в країну – ред.)», — констатував Дмитро Горюнов, припустивши, що це пов’язано з постійною зміною політичної ситуації в країні.

  В інвестиційному співробітництві з іншими країнами Китай активно вдається до боргових інструментів і Україна не є винятком, відзначили в ЦЕС. Багато проектів, які були реалізовані за участю Китаю, припускають використання кредитних коштів. При цьому Китай не бере ризики на себе.

  «Більшість угод передбачають участь українського уряду і державні гарантії. У деяких випадках ці гарантії частково виконані. Також практикується пряма участь в галузях, які дуже сильно регулюються», — вказали в ЦЕС.

  Дослідження показало, що китайці практично не інвестують у створення нових підприємств в Україні. «Існує мало нових проектів, які створюють робочі місця і приносять користь ланцюжкам доданої вартості. Найбільші китайські активи були створені іншими компаніями, а потім куплені або отримані в якості застави», — резюмували в ЦЕС.

  Повну версію дослідження “Китайський економічний слід в Україні” можна переглянути за посиланням: https://ces.org.ua/chinese-money-in-ukraine/

   

  “SilkBridge”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *