Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Китайська мова і її значення у сучасному світі

  2024-06-11

  Сьогодні КНР із соціальною економікою, що динамічно розвивається, мчить до світового лідерства. Один із способів реалізації цієї мети є поширення китайської мови та культури по всьому світу. Аналітикою на тему значення китайської мови у світі, опублікованою Центром із вивчення Китаю, ділимось із читачами на нашій сторінці.

  Свого часу видатний німецький філософ ХХ століття Мартін Хайдеггер говорив, що «мова є домівкою буття. У житлі мови живе людина». Мешканцями цього «житла» в різні епохи були Конфуцій, Лао-Цзи, Сунь-Цзи, Мо-Цзи, Чжуан-Цзи, Сіма Цянь, Лі Бо, Лу Синь та багато інших китайських мислителів і письменників, які зробили свій внесок у розвиток світової цивілізації. .

  У сучасну епоху «здійснення відкритості буття, наскільки вони дають їй слово у мові, тим самим зберігаючи її у мові» (М. Хайдеггер) є близько 1,5 мільярда людей у ​​всьому світі. Серед них нобелівський лауреат з літератури Мо Янь, герой бойовиків з комедійним ухилом Джекі Чан, всесвітньо відомий підприємець Джек Ма та інші мешканці Піднебесної, які популяризують китайську культуру та її досягнення у планетарному масштабі, і звичайно ж її лідер Сі Цзіньпін, який закликає мешканців планети спільноті єдиної долі людства».

  У політичної та економічної зміни XXI століття роль КНР безумовно велика. Важливим компонентом зовнішньої політики офіційного Пекіна є реалізація зовнішньої мовної політики, яку вона прагне проводити в поєднанні з торговими, економічними, інвестиційними та технологічними відносинами з рештою світу. В результаті країни, що розвиваються, потребують інвестицій і технологій, змушені звернути свою увагу на китайську мову та її культуру в цілому.

  Саме мова, як носій культури, транслює мову та культуру конкретної держави чи народу у світ і є одним із основних інструментів політики «м’якої сили». Усі світові культури поширювалися з допомогою мови. Мови народів, що належали до потужних науково-технічних цивілізацій, набули природного поширення по всьому світу. Вивчаючи мови, народи світу з їхньою допомогою опановують нові технології, науку і культуру, приймаючи принципи політичної та культурної системи, сформованої ними.

  До того ж, Китай використовує зовнішню мовну політику, ресурси «м’якої сили», щоб протистояти західному процесу глобалізації та стати світовим лідером. За допомогою таких концепцій та стратегій, як «гармонійний світ», «могутня культурна держава», «мирне піднесення», Пекін намагається створити свій привабливий образ, формуючи «назовні» китайську систему мислення та цінностей через поширення «ханьюй» (汉语, «ханьська мова») у світі перетворивши її на свою довгострокову стратегію.

  На сьогоднішній день китайська мова вже протягом майже п’ятдесяти років є однією з шести робочих мов Генеральної Асамблеї ООН (з грудня 1973 року) та Ради Безпеки ООН (з грудня 1974 року). З 2010 року для заохочення багатомовності та культурної різноманітності, а також забезпечення рівних можливостей для використання всіх шести офіційних мов у рамках системи ООН, 20 квітня на згадку про засновника китайської писемності Цан Цзе (仓颉), було визначено як День китайської мови.

  За легендою Цан Цзе був придворним історіографом легендарного правителя Китаю та міфічного персонажа Хуан Ді або Жовтого імператора (黄帝), який вперше розробив набір піктограм, які згодом стали основою ієрогліфів, що дозволило відмовитися від вузликового листа. Вперше ім’я Цан Цзе згадується у філософському трактаті III століття до нашої ери «Сюнь-Цзи», в якому говориться, що: «Були численні досліди щодо створення писемності, але лише знаки, створені Цан Цзе, були прийняті та існують дотепер

  / 故好书者众矣,而仓颉独传者,壹也 /» (переклад Готліба О.М.).

  Письмова китайська мова вважається однією з найскладніших у світі. Щоб висловити його багатство, використовується близько 80 тисяч ієрогліфів. Втім, для повсякденного вжитку вистачає і 3–5 тисяч символів. Крім того, це одна з найдавніших мов, що існують на планеті. На початку третього тисячоліття нашої ери китайська мова переживає справжнісінький бум. Успіхи Китаю в різних областях (політика, економіка, спорт, культура і т.д.) сприяють тому, що багато жителів планети починають вивчати китайську мову і в цьому немає нічого дивного. Країна, яка на всіх парах рухається до того, щоб називатися першою економікою світу, вміло використовує даний фактор.

  Ще американський економіст Джейкоб Маршак (1898-1977) зазначав, що мова відіграє важливу роль в економічній взаємодії та мовний фактор слід враховувати в економічних розрахунках. Розвиток теорії людського капіталу Гері Беккером (1930-2014), лауреатом Нобелівської премії з економіки 1992 р., який застосував економічний підхід до поведінки людини, також передбачав інвестування в освіту та трудові навички людини, що підвищує її продуктивність праці та конкурентоспроможність на ринку. Одним із важливих факторів освіти стало вивчення мови.

  Сучасні дослідження показують, що люди з високим рівнем володіння домінантною мовою або другою іноземною мають більш високе соціально-економічне становище та вищий дохід. Тим самим було доведено економічну важливість вивчення мов та необхідність інвестування у мовну підготовку для економіки країни. На початку ХХІ ст. у зв’язку з розвитком фінансової глобалізації, торгової інтернаціоналізації, а також інформаційних та інтеграційних процесів роль мови суттєво підвищилася. З’ясувалося, що мова є колосальним економічним ресурсом, який робить великий внесок у ВВП країни. Так, Великобританія за рахунок використання англійської мови в країнах ЄС отримує щорічно понад 10 млрд євро, а зовнішня торгівля та фінансові послуги англійською дає ще близько 20 млрд євро. І це лише у Європі!

  Слід зазначити, що дисципліна, яка вивчає процес інтеграції мови та економіки до «тканини» сучасної людської цивілізації, отримала назву лінгвоекономіки. Так, у Китаї лінгвоекономіка як наука з’явилася наприкінці 1990-х років. У 1999 р. Сюй Цічао опублікував у журналі «Іноземні мови» (Вайго юй) статтю «Лінгвоекономіка: нова суміжна наука», в якій він уперше дав визначення «лінгвоекономіці» та виклав погляди іноземних вчених щодо цієї науки, висвітливши її основний зміст. У 2001 р. професор Хуан Шаоань організував у Центрі економічних досліджень Шаньдунського університету групу з вивчення лінгвоекономіки. Вже 2003 р. у Шаньдунському університеті вперше в Китаї було відкрито експериментальну аспірантуру за напрямом «Лінгвоекономіка». У 2004 р. було створено перший спеціальний інститут з лінгвоекономіки при Шаньдунському університеті (нині його перетворено на Центр з вивчення лінгвоекономіки), а в 2006 р. офіційно було відкрито аспірантуру з цієї спеціальності та захищено першу дисертацію на тему «Поширення китайської мови світі: економічний аналіз та пропозиції щодо шкіл Конфуція» (Нін Цзімін), яка стала першим дослідженням у Китаї, де було застосовано лінгвоекономічний підхід. Ця робота відіграла важливу роль у просуванні китайської мови за кордоном та створення шкіл Конфуція.

  Саме через «Інститути Конфуція» Китай займається поширенням китайської мови та культури на весь світ, а разом з ними і свої сучасні політичні засади, де зовнішня мовна політика стала одним із пріоритетних напрямів Піднебесної. Так, у 2009 році її включили до концепції «м’якої сили» та стратегії розвитку держави, що сприяє підвищенню конкурентоспроможності національної культури Китаю як за її межами, так і в глобальному масштабі.

  У свою чергу Державний комітет з роботи в галузі мови та писемності, Департамент управління мовною інформацією Міністерства освіти КНР та Канцелярія Міжнародної ради китайської мови заявили, що лінгвоекономіка ще більшою мірою має стати державною стратегією розвитку, сприяючи тим самим розвитку мовної індустрії та просування китайської мови за кордоном, оскільки, має важливе стратегічне значення для економічного зростання країни.

  І це дає свої плоди. Про це свідчить факт того, що інтерес до вивчення китайської мови в усьому світі рік у рік безперервно зростає. Цей чинник зумовлюється, насамперед, бурхливим зростанням китайської економіки, авторитету Китаю на міжнародній арені, що є стимулюючим чинником вивчення китайської мови. І республіки Центральної Азії не є винятком.

  Китай уже довгі роки «працює» у посиленому режимі з центральноазіатськими елітами, намагаючись залучити їх до своєї орбіти переважного впливу. Природно, що, інвестуючи в центральноазіатський регіон Пекін, подобатиметься це комусь чи ні, захищатиме інтереси китайського капіталу в Центральній Азії. Тим більше, що китайські експерти надають ініціативі на центральноазіатському напрямі величезного значення та наголошують на стратегічному значенні в її реалізації в Центральній Азії. Для Пекіна, розвиток економіки – ключ до вирішення багатьох, якщо не всіх проблем. Для цього і потрібний м’якосиловий супровід такого грандіозного проекту як «Один пояс – один шлях». На відміну від США та Євросоюзу китайський підхід відрізняється насамперед своєю ефективністю. Так, головним інструментом використання «м’якої сили» Китаю в регіоні Центральної Азії є Інститути та Класи Конфуція (нині в країнах Центральної Азії відкрито 13 Інститутів Конфуція. У Казахстані – 5, в Киргизстані – 4, в Узбекистані та Таджикистані – по 2 – Є.Б.), де учні вивчають китайську мову, історію, духовні та культурні цінності Китаю. Завдяки цьому змінюється сприйняття Китаю на краще. Китай стає для людей ближчим, зрозумілішим, дружелюбнішим. У культурно-цивілізаційне середовище Центральної Азії вносяться ціннісні елементи китайського світорозуміння, духовності, зокрема ідеї конфуціанства. Поширенням культури та мови через Інститут Конфуція Пекін намагається посилити привабливу силу Китаю, усунути існуючі на тлі «синофобії» з минулих часів упередженість, неприязнь та відчуття загроз, що нібито виходять з Китаю.

  Вже зараз китайська мова міцно посіла друге місце за вивченістю після англійської і стає все більш популярною серед молоді. Найімовірніше в мовному плані Центральна Азія йтиме за формулою «розвивати китайську, зберігати російську, вивчати англійську».

  У той же час, на відміну від Заходу, а також, щоб уникнути конфліктних ситуацій, породжених культурною експансією, у Пекіні докладають зусиль до того, щоб його культурно-цивілізаційна присутність у Центральній Азії не сприймалася як прояв гегемонізму, а лише як партнерська взаємодія в цілях взаємної участі у розвитку мультицивілізаційних відносин. Міжцивілізаційний синтез, що виникає таким чином, сприяє національній, регіональній і глобальній безпеці, а також безконфліктному розвитку людства.

  Якщо брати саме Казахстан, то китайська мова стає все більш затребуваною, що відповідає професійним устремлінням студентської молоді. Крім того, зростання інтересу до китайської мови в країні Абая і Дімаша Кудайбергена пояснюється як традиційним інтересом до історії та культури Китаю, так і динамічним економічним розвитком цієї країни, зростанням його геополітичного впливу в сучасному світі. У ХХІ ст. метою навчання китайської мови, вже може бути лише передача лінгвістичних знань, умінь і навиків, і навіть енциклопедичне освоєння країнознавчої інформації, що обмежується, географічними та історичними поняттями і явищами. Центральне місце в процесі викладання китайської мови має зайняти формування здатності до участі в міжкультурній комунікації, що особливо важливо зараз, коли змішання народів, мов, культур досягло небаченого розмаху і як ніколи гостро постала проблема виховання терпимості до чужих культур, пробудження інтересу та поваги до них , подолання у собі почуття роздратування від надмірності, недостатності чи навіть несхожості інших культур. Саме з цих позицій сьогодні необхідно переосмислити підходи до навчання казахстанських студентів, магістрантів і докторантів різним аспектам китайської мови.

  У той же час, оволодіння китайською мовою невіддільне від знайомства студентів з фактами історії, суспільними явищами, соціальними умовами країни, що вивчається. Усе це має здійснюватися поруч із глибоким вивченням багатовікової китайської культури. Тому вивчення китайської мови в умовах сучасного казахстанського суспільства має великі перспективи, оскільки, нерозривно пов’язаний з різними контактами, і, зрештою, воно сприятиме розвитку дружніх відносин Казахстану та Китаю, що благотворно позначиться на процесі міжкультурної комунікації між нашими країнами та народами, став показником високого рівня взаєморозуміння та співробітництва.

   

  Китайська мова і її значення у сучасному світі

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *