Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

  2023-10-24

  Які тенденції продемонстровано атмосферою третього форуму “Один пояс, один шлях”, що завершився в Пекіні.

  Розв’язана Росією велика війна стала каталізатором поділу світу на два умовні табори, один із яких єднається довкола спільних цінностей демократії й прав людини, підтримує українців, й його основу складають США і Євросоюз, в якому буде й Україна.

  Полюсом тяжіння другого табору стає Китай, чия інфраструктурна ініціатива Шовкового шляху разом із великими грошима перетворюється на інструмент утримання в своїй орбіті країн Глобального Півдня.

  Аналітику, підготовлену Володимиром Сидоренко та опублікованому на сторінці інформаційного агентства Укрінформ, наводимо нижче.

  ДЕСЯТЬ РОКІВ ШЛЯХУ ДО ЛІДЕРСТВА НА ГЛОБАЛЬНОМУ ПІВДНІ

  У вересні 2013 року тоді ще тільки набираючий владної ваги й не надто відомий у світі лідер п’ятого покоління керівників Китаю Сі Цзіньпін приїхав до Астани і прочитав лекцію, в якій розповів про необхідність співпраці Китаю з Центральною Азією в політиці, транспорті, торгівлі, фінансах тощо. Ця ідея отримала назву «Економічний пояс Шовкового шляху».

   

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

   

  Через два місяці Сі виступав на форумі в Південно-Східній Азії, де запропонував відродити давній морський торговий шлях і висунув ідею Морського шовкового шляху ХХІ століття. Пізніше їх поєднали в одну ініціативу з добре відомою зараз назвою «Один пояс, один шлях», ОПОШ.

  У цьому, загалом, не було нічого дивного, бо кожне покоління очільників сучасного Китаю на період свого десятирічного правління формулювало власний великий проєкт у зовнішній політиці. Наприклад, у Цзян Цеміня (голова КНР у 1993-2003 рр., – ред.) була ідея виходу китайських корпорацій на світовий ринок, а в попередника Сі Ху Цзіньтао (2003-2013 рр., – ред.) – мирне піднесення Китаю.

   

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

   

  Проте, як можна бачити, раніше проєкти були направлені виключно на Китай, а підхід нинішнього верховного лідера значно масштабніший – за десять років його ініціатива трансформувалася в ідею поєднати з Китаєм, без перебільшення, всі країни світу. Розмиті рамки ОПОШ дозволяють включати в нього будь-що – від торгівлі й промисловості до археології й культури, тобто, все, чим займаються люди між підземними надрами й далеким космосом.

  За десять років «життя» ініціативи Китай, із його величезними фінансовими й ресурсними можливостями та відмінними від західних практиками в економіці, зумів консолідувати навколо себе країни, що розвиваються, умовний Глобальний Південь. Тут зібралися як автократії на межі диктатур, такі як Росія, Білорусь і Таджикистан, так і пристойні демократичні держави – як Бразилія, Монголія чи Кенія. Усі вони об’єднані спільним прагненням отримати якомога більше китайських грошей під проєкти в рамках ОПОШ.

   

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

   

  Особливо чітко це проявилося під час 3-го Форуму міжнародного співробітництва ОПОШ, який 18 жовтня завершився в Пекіні. Форум, який без фіксації зобов’язань на папері фактично засвідчив оформлення полюсу з Китаєм на чолі.

  У столицю Піднебесної, як повідомив глава МЗС країни Ван Ї, прибули лідери й високі представники 151 країни світу та керівники 41 міжнародної організації, в тому числі генеральний секретар найголовнішої з них – Організації Об’єднаних Націй – Антоніу Гутерреш. Загальна кількість акредитованих учасників разом із урядовцями, державними чиновниками вищого рангу та бізнесменами зі складу офіційних делегацій перевищила 10 тисяч осіб.

   

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

   

  Географія учасників зібрання досить показова. До Пекіна завітали переважно ті, хто називають себе друзями Китаю, з країн Тихоокеанського регіону, Центральної Азії, арабських держав Близького Сходу, Африки та Латинської Америки. Конкуруючий «полюс», західні країни з партнерами, утримався від участі.

  Зокрема, проігнорували форум лідери європейських країн, очевидно, через неоднозначний проросійський нейтралітет Китаю щодо війни в Україні, його все більш жорстку антизахідну риторику та стрімке зближення з Росією. Лише двоє представників європейського істеблішменту, президент Сербії Александар Вучич та його ідейний соратник прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, врятували ситуацію і дозволили Пекіну поставити галочку, що гості з Європи теж були.

   

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

   

  Ну й окремо варто згадати «великого друга товариша Сі» російського диктатора Путіна, який уперше поїхав так далеко за кордон за півтора року повномасштабної війни Росії в Україні. Цей гість справді дуже виділявся на фоні інших, починаючи з того, що лише Путіну підігнали до літака закритий трап. Решта прибулих послуговувались відкритими сходами й вітали зустрічаючих на виході зі своїх літаків, а не при землі, ніби виринувши з бункера.

  Тільки господаря Кремля демонстративно супроводжувала власна охорона – двоє кремезних бодігардів у чорних окулярах невідступно слідували за Путіним та ще двоє морських офіцерів носили за ним ядерні валізи. Якщо останнє якось можна обґрунтувати, то посилену охорону в столиці найдружнішої для Росії країни світу й одному з найбезпечніших міст планети – раціонально не пояснити. Можливе лише припущення про маніакальний страх 71-річного Путіна за своє життя, який із роками посилюється в кожного диктатора.

  ПРО ЩО СКАЗАЛИ СПІКЕРИ

  Відкрив форум лідер Китаю. У пишно вбраному залі Будинку народних зібрань у центрі Пекіна перед тисячею слухачів, глав іноземних держав і китайських топ-чиновників він розповів про досягнення ініціативи ОПОШ за десятиліття – про залізниці, аеропорти й гавані, рівні дороги й збудовані індустріальні парки та нові економічні коридори як рушійні сили зростання в нову еру. Відмітив Сі й гуманітарний аспект Шовкового шляху, згадавши роки культури, мистецькі фестивалі, виставки та програми обміну між людьми (people-to-people exchanges).

  «Досягнення останніх десяти років демонструють, що співпраця в рамках «Поясу і шляху» знаходиться на правильному боці історії. Це символ розвитку нашого часу і це правильний шлях уперед. Нам потрібно… чітко усвідомлювати нашу відповідальність за історію, за людей і за світ та спільно… створювати світле майбутнє… для майбутніх поколінь», – неспішно говорив Сі, чітко промовляючи кожну фразу і всім своїм виглядом демонструючи впевненість господаря й головного в залі.

  У другій частині промови він окреслив бачення майбутнього співпраці в рамках ОПОШ. У його основі – підтримка відкритої світової економіки, «зелений» розвиток із переходом до відновлювальної енергетики, цифровізація і впровадження науково-технічних інновацій на основі штучного інтелекту. Загалом вісім кроків, під кожен із яких Китай розробить окрему глобальну ініціативу.

  Із більш практичного, що планує Пекін, – додаткові фонди для фінансування проєктів розвитку через Банк розвитку Китаю та Експортно-імпортний банк Китаю в розмірі 350 мільярдів юанів кожен (близько $50 млрд) та додаткові 80 млрд юанів ($1,1 млрд) для Фонду Шовкового шляху. В Піднебесній очікують, що в наступні п’ять років (до 2028-го) загальний обсяг торгівлі товарами та послугами Китаю перевищить $32 трильйони та $5 трильйонів відповідно.

  У своєму виступі Сі наголосив на тому, що пріоритетом ОПОШ буде розширення сполучення з Європою, тобто, напрямок зі Сходу на Захід. Зокрема, Китай прискорить розвиток залізничного експресу Китай-Європа і Транскаспійського міжнародного транспортного коридору.

  Спільним перелічених майбутніх маршрутів є те, що вони дозволять доставляти вантажі з Китаю до Європи в обхід Росії – через країни Центральної Азії, Кавказу та Туреччину. До великої війни, до речі, планувалося збудувати окремий маршрут Кавказ-Європа ще й територією України.

  Після лідера Китаю виступав Путін. З цієї трибуни він не скаржився на санкції, не лаяв Захід, натомість нагадав, що Росія має найбільшу територію в світі та намагався показати, що у його країні все добре. Говорив про масштабні інфраструктурні плани в рамках ОПОШ і закликав присутніх наступного року їхати до Москви на якийсь глобальний форум. Тільки виходило якось не дуже.

   

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

   

  Із виступу Путіна можна зробити один висновок – Росія йде в тайгу. Тобто, не те, що збирається переносити за Урал столицю, але всі великі інфраструктурні проєкти майбутнього, зі слів московського спікера, будуть там.

  Кинулося у вічі, що на відміну від лідера Китаю, який планує транспортні коридори Схід-Захід, очільник Росії збирається будувати перпендикуляри – Північ-Південь, аби з’єднати моря Північного льодовитого океану з Індійським і Тихоокеанським узбережжям. Причому одразу три: у європейській частині Росії від Мурманська до іранського Бендер-Аббаса на узбережжі Перської затоки, другий – через Уральський регіон Росії й Сибір та ще один коридор – на Далекому Сході через басейн річки Лєна, елементи якого «вже також формуються».

  Кінцеві пункти двох останніх маршрутів Путін не вказав, але то, мабуть, і не важливо, бо відповідь на питання: «Для чого все це будувати?», схоже, не знають і в Кремлі. Плани Китаю зрозумілі – встановити логістичні зв’язки з привабливим за своєю купівельною спроможністю європейським ринком та максимально зайняти ринки Африки, Близького Сходу й Латинської Америки. А чим можуть зацікавити інвесторів малолюдні депресивні регіони Росії на узбережжі Північного льодовитого океану, зрозуміти складно.

  Ще чотири виступаючі, з Центральної Азії, Африки, Латинської Америки та генсек ООН Гутерреш, хвалили Китай і його лідера та говорили про великі перспективи Нового Шовкового шляху. Жоден спікер не сказав про конфлікти й війни у світі. Лише глава ООН згадав про трагічні події в палестино-ізраїльському протистоянні й засудив ракетний удар по лікарні в Газі, який забрав сотні людських життів.

  На міжнародних заходах у Китаї за участю першої особи не прийнято говорити про жодні проблеми, чи то внутрішні, чи міжнародні. Із офіційних виступів на форумі випливає, що на цьому «полюсі» – безхмарна співпраця, взаємна вигода, успіх і безпроблемний розвиток, що відрізняє його від обтяженого конфліктами конкуруючого табору.

  УКРАЇНА У СПЛЕТІННЯХ ШОВКОВОГО ШЛЯХУ

  Україна однією з перших доєдналась до ініціативи ОПОШ, підписавши у 2015 році міжурядову угоду з Китаєм. Дві країни активно працювали над рядом інфраструктурних та інших проєктів до 2014 року, коли після початку російської агресії та анексії Криму й частини Донбасу китайська сторона взяла паузу.

  Від початку повномасштабного вторгнення мови ні про який ОПОШ узагалі немає, і повернення до попередньої співпраці не буде. Після перемоги та вступу України до Європейського Союзу, тобто остаточного переходу до демократичного «полюсу», політика Києва щодо Пекіна враховуватиме загальноєвропейську, а надто – те, як нейтральний Китай освідчується в безмежній дружбі путінській Росії і шаленими темпами збільшує обсяги економічного співробітництва, рятуючи економіку агресора й допомагаючи тому продовжувати вчиняти злочини на українській землі.

   

  Як війна і Шовковий шлях Китаю ведуть до двополюсного світу

   

  Хоча війну в Україні на великому зібранні, зі зрозумілих причин, не згадували, можна напевно стверджувати, що в кулуарах цьому приділили достатньо уваги. Про війну в Пекіні говорили Путін з Орбаном, у ключі відомої позиції угорського прем’єра про негайне припинення бойових дій (читай, Україна має змиритися з втратою територій) та негайне скасування санкцій проти Росії.

  Обговорював війну Путін і з Сі під час зустрічі, що тривала в різних форматах близько 3,5 години, у тому числі майже годину – тет-а-тет, як розповів сам Путін. В офіційних релізах ні китайська, ні російська сторони нічого про це не повідомляють, але на пресконференції для своїх пропагандистів перед відльотом із Пекіна російський президент про це згадав, хоча й без подробиць.

  Що саме сказали один одному очільники Росії й Китаю, можна лише здогадуватись. Українська експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська в коментарі Укрінформу припустила, що Путін приїхав просити у Сі економічної підтримки для продовження війни проти України.

  Така допомога країні «з найбільшою територією в світі» й зі стагнуючою під санкціями економікою зараз украй необхідна. Чи міг китайський лідер пообіцяти її? Враховуючи попередній досвід, від 2014-го року, можна припустити, що відмови російський керманич не отримав, проте й бажаних мільярдів чи зброї також.

  Малоймовірно, що Пекін раптом погодиться відкрито допомагати країні-агресору й підставлятися під санкції Заходу заради порятунку кремлівського режиму. Швидше за все, змін не буде, й Китай продовжуватиме торгувати з Росією, не порушуючи санкцій, бо це, в першу чергу, економічно вигідно йому.

  Хоч як би хвалили свою економіку китайці, вона залишається повільною, і не в останню чергу – через зменшення зовнішнього попиту. Тому велика російська територія по сусідству зі 146-мільйонним населенням і з тотальним дефіцитом споживчих товарів стає рятівним колом для китайських виробників і зменшує проблеми китайської влади.

  З іншого боку, на руку китайцям грає сировинна залежність економіки росіян, готових продавати нафту й газ із дуже великими знижками. Західні фахівці переконані, що Китай заощаджує мільярди доларів на купівлі російських вуглеводнів та ще й заробляє на експорті виробленого з них пального.

  А чого ж китайський лідер міг просити чи вимагати від Путіна? Насправді, Пекін має небагато важелів тиску на Москву і не має взагалі бажання їх застосовувати. Нинішня ситуація, з описаних вище економічних причин, загалом влаштовує китайське керівництво, і змінювати щось йому не дуже хотілося б.

  Пісню про свою нейтральність і заклики до політичного врегулювання Пекін може продовжувати як завгодно довго, бо це ні до чого його не зобов’язує і нічого не вимагає взамін. Тим більше, що у світі вже звикають до такої позиції Китаю, і вона сприймається як нормальність, аби не давав зброї Москві.

  Напевно, єдине, чого справді бояться лідери Китаю, – це застосування Росією ядерної зброї. Про неприйнятність цього Сі говорив Путіну не один раз, і особисто під час поїздки до Москви в березні, і, напевно, знову сказав цього разу. Можливо, це й не багато, проте й малим називати не варто, бо якщо кремлівського диктатора не стримати, плата точно буде високою.

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *