Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Давос 2019: що важливого відбулося

    2019-01-29

    Що важливого відбулося на 49-у цьогорічному Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Ще до свого початку він встиг відзначитися резонансним «прогулом» одразу чотирьох лідерів країн «великої сімки». Втім, відсутність Трампа, Мей, Макрона та Сі Цзиньпіна не завадила робочому розпорядку форуму, і головні меседжі та його учасників та засновників прозвучали.

    Про що в Давосі говорили політики

    Традиційно, під час Всесвітнього економічного форуму, його учасники фіксують основні виклики, які на їхню думку стоять перед світом.

    Разючим контрастом, який значною мірою ілюструє політичні перипетії в сучасному світі, відзначились на форумі промови двох «зірок». По-перше, нещодавно обраний президент Бразилії Жаїр Болсонару, якому випала честь відкривати Форум, виступив у дусі своїх правих ідеологічних переконань, і в цілому був налаштований доволі оптимістично. Бразильський президент, зокрема, заявив, що разом з лідерами Аргентини і Чилі подбає, щоб “ліві не переважали в цьому регіоні”.

    По-друге, Ангела Меркель, канцлер ФРН, натомість висловила прямо протилежні меседжі. Вона описала існуючий порядок як «похмурий», а націоналізм та популізм (нагадаємо, що до «націоналістів» та «популістів» належать такі лідери, як згаданий Болсонару, президент США Дональд Трамп, президенти Польщі, Угорщини, Австрії) назвала одними з головних загроз:

    «Перед нами стоять виклики – це популізм, націоналістичні рухи. Ми повинні їм протистояти. Можливо, ця боротьба стане ще більш очевидною і жорсткою. Я і члени нашого уряду, ми будемо боротися за те, щоб багатостороння політика не обмежувалась Європейським союзом, щоб він став тією силою, яка допоможе нам знайти відповіді на нові виклики».

    Логічно, що увага політичних учасників Давоського форуму була звернена на сумнозвісний Брекзит. Однак відсутність на ВЕФ британського прем’єра Терези Мей, яка «по вуха» зайнята вирішенням проблем навколо одіозного рішення Британії залишити Європейський Союз, робить практичне значення розмов на цю тему в Давосі нульовим.

    Обговорення проблеми торговельної війни США та Китаю теж по суті своїй стало просто «розмовою на цікаву тему», адже самі фігуранти війни цьогорічний форум проігнорували. Тому попри велику кількість виголошених промов та зустрічей, якихось значних подій міжнародно-політичного характеру, як, наприклад, підписання екологічних домовленостей 2015 року, цього року в Давосі не відбулося.

    Українці на всесвітньому форумі

    Українська делегація на нинішньому форумі у Давосі була чисельною як ніколи. Крім чинного президента України Петра Порошенка, членів уряду нардепів, держслужбовців високого рангу, експертів та бізнесменів, до Швейцарії поїхала ціла плеяда кандидатів у президенти. Зокрема, прибули Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко та екс-міністр екології Ігор Шевченко, який встиг відзначитись надмірною любов’ю до фірмових сувенірів Всесвітнього економічного форуму.

    І хоча для глобальних гравців ВЕФ 2019 не став визначальною подією року, натомість українці зуміли провести тут багато зустрічей та акцій – як інформаційно-рекламного характеру, так і реальних домовленостей. Найгучніший резонанс викликало підписання Україною угоди з норвезькою компанією NBT, французькою компанією Total Eren і Європейським банком реконструкції та розвитку щодо проекту “Сиваш”. Пакет документів передбачає фінансування на 150 млн євро будівництва в Україні вітрової електростанції вартістю близько 400 млн євро. Також доволі багатообіцяючими стали результати зустрічей української та китайської делегацій.

    Давос уже не той?

    Цього року головною темою Всесвітнього економічного форуму заявлена «Глобалізація 4.0: У пошуках глобальної архітектури в епоху четвертої промислової революції». Що характерно, тема четвертої промислової революції вже обговорювалась в Давосі в 2017-му. Вочевидь, тоді на тематику застосування штучного інтелекту у виробництві – а саме це називають «четвертою промисловою революцією» – експерти та бізнесмени не наговорились. Крім четвертої промислової революції, якою світ вже довго лякають, але яка ніяк не настає, також традиційно важливими стали теми екології, кліматичних змін, проблем соціальної нерівності та необхідності підтримки вільної торгівлі.

    Варто зазначити, що головні теми та меседжі на форумі формуються не стільки політиками, як порівняно «сірою масою» експертів та бізнесменів. Втім, в останні роки ідеї «давоських експертів» все більше лунають у порожнечу. Головною причиною є те, що ліберальна економічна ідеологія в дусі глобалізму, традиційна для ВЕФ, сьогодні не надто відповідає ситуації в світі. Такі явища як торговельні війни, санкції та зростання економічного націоналізму аж ніяк не сприяють популярності давоських принципів. Більше того, сама репутація форуму в останні роки залишає бажати кращого. Зокрема, «The Independent» Давоський форум охарактеризувала як “втілення кланового капіталізму”, місце, де багаті і сильні світу “ллють крокодилячі сльози за світовими проблемами, не роблячи нічого особливого для їх виправлення”. Критично висловлювалися також «Bloomberg» та «Der Spiegel», зазначаючи, що навіть позитивні в своїй суті заклики Давосу, швидше за все не будуть почуті.

    Втім, навіть за відсутності доленосних подій та рішень, Всесвітній економічний форум у Давосі залишатиметься одним з найважливіших майданчиків для переговорів у сфері міжнародного бізнесу та роздумів над майбутнім світу. А незацікавленість великих політичних лідерів аж ніяк не стане перешкодою для всіх інших досягати важливих домовленостей та угод, а також обговорювати проблеми та ідеї світового значення.

     

    “Укрінформ”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *