Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Чи допоможе Китай наповнити золотовалютні резерви України

    2015-05-17

    Україна продовжить валютний своп від Китаю. Про первісної своп-лінії між валютами двох країн у розмірі 15 млрд. Юанів (близько $ 2,44 млрд.) Київ і Пекін домовилися ще в січні. Передбачалося, що своп-лінія буде закрита в червні. Але в квітні глава Національного банку України Валерія Гонтарєва погодила з головою Народного банку Китаю Чжоу Сяочуанем продовження своп-лінії. Відповідну угоду глави центробанків обох країн підпишуть в ході нинішнього візиту Гонтаревої в Шанхай (триватиме з 12 по 15 травня). Новий договір набуде чинності 26 червня і буде діяти протягом трьох років.

    Піднебесна – не єдина країна, яка допоможе Україні валютними свопами. У квітні перший заступник директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду Девід Ліптон повідомив, що Київ веде переговори з декількома країнами про валютні своп-лініях. “Обговорюються свопи з ще двома, можливо, трьома країнами, що також може зміцнити валютні резерви України”, – сказав він.

    Спочатку Київ і Пекін ще на початку року вирішили, що отримані від свопу кошти потрібно використовувати для фінансування торгових контрактів між українськими та китайськими компаніями. Іншими словами, ці гроші держава виділила б на підтримку приватних компаній, що здійснюють зовнішньоторговельні операції. По-перше, це пом’якшило б ризики обмінного курсу власне для компаній. По-друге, це знизило б попит імпортерів на інвалюту на міжбанківському ринку. Однак у квітні центробанки країн змінили цільове використання коштів. Було вирішено, що вони надійдуть в золотовалютні резерви (ЗВР) Нацбанку. Це повинно наблизити НБУ до виконання кількісних орієнтирів, встановлених МВФ для України.

    Спочатку Київ і Пекін ще на початку року вирішили, що отримані від свопу кошти потрібно використовувати для фінансування торгових контрактів між українськими та китайськими компаніямі.Однако в квітні центробанки країн змінили цільове використання коштів. Було вирішено, що вони надійдуть в золотовалютні резерви (ЗВР) Нацбанку

    До початку травня резерви скоротилися до $ 9,6 млрд., Чого недостатньо для покриття навіть двох місяців імпорту товарів і послуг. Однак НБУ пообіцяв Фонду наростити резерви до $ 18 млрд. До кінця поточного року. За розрахунками Ліптона, кошти від своп-лінії з КНР в поєднанні з першим траншем за кредитом від МВФ у розмірі $ 4,9 млрд., Отриманим в березні, допомогли б збільшити резерви до порядку $ 13 млрд. Або майже тримісячного покриття імпорту. Але ці розрахунки не враховують валютні витрати уряду і НБУ. В основному мова йде про погашення і обслуговування валютного держборгу, а також про продаж валюти НАК “Нафтогаз”. Так, у квітні тільки на ці дві мети з резервів було витрачено $ 877 млн., Через що ЗВР навіть скоротилися порівняно з березнем. У таких умовах ймовірність, що Нацбанку вдасться досягти обіцяної суми, невелика, незважаючи навіть на продовження валютного свопу з КНР. За прогнозами головного економіста ІК Dragon Capital Олени Бєлан, регулятор зможе накопичити в резервах всього $ 10 млрд. До закінчення року. При чому, навіть за умови успішної реструктуризації зовнішнього держборгу (крім облігацій на $ 3 млрд., Викуплених Росією) і своєчасного надходження офіційного фінансування. Нагадаємо, згідно з кредитним меморандумом України з МВФ, в 2015 році Київ повинен отримати $ 10 млрд. від самого Фонду, включаючи виділений перший транш, і $ 6,3 млрд. від інших донорів.

     Елена Снежко

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *