Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Звіт Китаю про економічний розвиток за 2021 рік

    2022-01-18

    Зростання китайської економіки за підсумками 2021 року становить 8,1%, ВВП досяг 114,36 трлн юанів. Про це свідчать дані Держаного статистичного правління КНР від 17-го січня.

    Випереджаючі темпи розвитку показала міська економіка. За підсумками року список мегаполісів з ВВП вище за трильйон юанів розширився до 24, а Пекін став першим у КНР містом, ВВП якого досяг чотирьох трильйонів. Сьогодні міста з ВВП вище за трильйон юанів забезпечують 40% національної економіки. Рівень урбанізації по країні зріс на 0,83 відсоткового пункту та досяг 64,72%, населення міст збільшилося на 12 млн осіб. На 8,85 млн виросла армія робочих-мігрантів – зараз її чисельність становить 384,6 млн осіб.

    Промислове виробництво минулого року зросло на 9,6%. Особливо високі темпи розвитку продемонстрували такі сектори, як автомобілі на нових джерелах енергії (145,6%), промислова робототехніка (44,9%), напівпровідники (33,3%).

    Сектор послуг показав зростання на 13,1%. Передовиками розвитку виявилися галузь програмного забезпечення та інформаційних технологій (17,2%), індустрія готелів та ресторанний бізнес (14,5%), поштові послуги (12,1%).

    Інвестиції в основні фонди збільшились на 4,9% у річному обчисленні. Зокрема, приплив капіталу у виробництво зріс на 13,5%, в інфраструктуру – на 0,4%. Особливо активно інвестували у виробництво комп’ютерів та офісної техніки (річне зростання 21,1%), в електронну комерцію (60,3%).

    Попри мікрокризу на ринку житла, що вибухнула в другому півріччі, за підсумками року будівельний сектор продемонстрував позитивну динаміку. Інвестиції у нього зросли на 4,4% у річному обчисленні. Продажі нерухомості збільшилися на 1,9% у фізичному та на 4,8% – у грошовому вираженні.

    Економічний розвиток був підтриманий активним зростанням зовнішньої торгівлі, обсяг якої за підсумками року вперше перевищив $6 трлн, зростання експорту становило 29,9%, імпорту – 30,1%. У перерахунку на юані темпи зростання дещо нижчі, але все одно значні: 21.2% для експорту та 21.5% для імпорту. Така різниця в статистиці пояснюється помітним зростанням курсу китайського юаня проти долара США, що відбулося у 2021 році.

    Економічний позитив дозволив перевиконати план створення робочих місць на 830 тис. Загалом у країні було створено 12,69 млн нових робочих місць. Рівень безробіття за рік упав на 0,5 відсоткового пункту – до 5,1%. Наявні доходи населення збільшилися в середньому на 9,1%, а з урахуванням інфляційного тиску – на 8,1%. При цьому споживчі витрати населення зростали швидше – на 13,6% у річному обчисленні до 24100 юанів на особу.

    Індекс споживчих цін за підсумками року становив 0,9%. Локомотивами інфляції стали ціни на овочі (5,6%) та свинину (30,3%). Індекс цін виробників, який також називають «провісником інфляції», зріс у річному обчисленні на 8,1%, що дало привід говорити про можливе зростання інфляційного тиску 2022 року.

    Минулого року в Китаї народилося 10,6 млн немовлят, загальна чисельність населення зросла на 480 тис. Чисельність працездатного населення становила 882 млн осіб, або 62,5%. Чисельність осіб похилого віку старше 60 років становила 33.1%. Аналітики констатують, що процес старіння населення продовжить чинити тиск на економічний розвиток.

    Коментуючи загалом позитивну статистику минулого року, спостерігачі нагадують, що високі темпи економічного розвитку вдалося продемонструвати багато в чому завдяки низькій точці відліку, що була задана коронавірусним 2020 роком. Справді, поряд із посткоронавірусним відновленням, китайська економіка продовжує страждати від «трьох стресів»: слабкого відновлення попиту, нестабільної пропозиції (зокрема знаменитого дефіциту електроенергії), а також падіння очікувань та впевненості в економіці.

    На думку експертів з Академії суспільних наук КНР, цього року епідемія коронавірусу нового типу не вплине на національну економіку. До 14 січня КНР від COVID-19 було вакциновано вже 90% населення, що дозволяє говорити про досягнення колективного імунітету. 15 січня директор центру інфекційних захворювань госпіталю Хуашань при Фуданьському університеті Чжан Венхун заявив про «високу впевненість у тому, що з епідемією COVID-19 буде покінчено до кінця цього року». Це створить сприятливий санітарний фон, як розвитку внутрішніх ринків, так активізації міжнародної ділової взаємодії.

    Конкретні цільові показники економічного розвитку на 2022 рік будуть окреслені на березневій сесії Всекитайських зборів народних представників (вищого органу державної влади КНР).

    Звіт Китаю про економічний розвиток за 2021 рік

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *