Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Зустрічалися два товариші/ / Україна і Китай домовилися про стратегічну співпрацю

    2011-06-20

    Джерело: kommersant.ua
    Автор: Сергій Сидоренко, Олександр Габуєв, Москва

    Сьогодні завершується державний візит в Україну голови Китайської Народної Республіки Ху Цзіньтао. Головним підсумком його переговорів з президентом України Віктором Януковичем буде заява Києва та Пекіна про початок епохи стратегічного партнерства. Одним з напрямків цього партнерства обіцяє стати співпраця у військово-технічній сфері.

    Глава Китайської Народної Республіки (КНР) Ху Цзіньтао прибув в Україну з триденним візитом у суботу в рамках свого тижневого турне, в ході якого він вже побував в Казахстані та Росії. Події присвоїли вищий дипломатичний статус – державного візиту. Протокол передбачає, що в цьому випадку зарубіжний гість, окрім столиці, повинен відвідати ще якийсь регіон Україна – товариш Ху вибрав поїздку до Криму.
    Суботу і неділю Ху Цзіньтао провів на ПБК – оселився в ялтинському готелі “Ореанда”, оглянув Воронцовський палац в Алупці. У Криму голова КНР провів свою першу в рамках візиту зустріч з Віктором Януковичем. “Формальні переговори президента України та лідера КНР пройдуть в Києві в понеділок. Але для того, щоб зміцнити неофіційні контакти глав держав, у вихідні ми також організували для них спільну програму. Відбулися зустріч тет-а-тет, переговори у вузькому колі і робоча вечеря . Загалом лідери провели разом більше двох годин “, – пояснив один з представників української делегації.

    Основна частина переговорів, на якій обговорюватимуться перспективи розвитку двосторонніх відносин і спільні українсько-китайські проекти, відбудеться сьогодні в Києві. За підсумками цієї зустрічі товариш Ху і пан Янукович мають намір підписати спільну декларацію про встановлення і розвитку стратегічного партнерства між Україною та КНР. “Сторони юридично оформлять стратегічний характер взаємин. Цей документ покликаний стати базовим для подальшого підвищення довіри між нашими країнами”, – заявив посол України в КНР Юрій Костенко.
    Зміст підготовленого до підписання документа стало відомо Комерсант. Крім декларування стратегічного характеру взаємовідносин, сторони беруть на себе ряд рамкових політичних зобов’язань. Так, на прохання Пекіна Київ готовий підтвердити свою прихильність ідеї територіальної цілісності єдиного Китаю і тим самим відмовитися від визнання незалежності Тайваню і Тибету. Ще одна ініціатива китайської сторони – розділ, в якому сторони заявляють про “повазі шляху розвитку, обраного кожною країною”. У свою чергу в документі містяться і пункти, вигідні Києву. Одним з них передбачено розширення взаємодії країн у рамках ООН, в Раді Безпеки якої, як відомо, Китай є постійним членом і має право вето. Крім того, в декларації буде закріплено обіцянку Пекіна не застосовувати і не загрожувати застосуванням ядерної зброї відносно Україні.
    Незважаючи на явну активізацію політичного діалогу між Києвом та Пекіном, про прорив в економічній сфері співробітництва сьогодні, схоже, оголошено не буде. Слід зазначити, що сторони ще не почали виконання більшості проектів, внесених до порядку денного у вересні 2010 року за підсумками візиту Віктора Януковича до Китаю (див. ‘від 3 вересня 2010 року). “На сьогоднішній день вартість контрактів (обговорювалися в 2010 году.-ред) – приблизно $ 4 млрд. Хочу сказати, що з цього пакета активно реалізуються проекти приблизно на $ 900 млн. Інші проекти знаходяться в стадії розробки”, – заявив глава управління адміністрації президента з питань міжнародних відносин Андрій Гончарук.

    Однією зі сфер співробітництва, яка вкрай цікавить Китай, є український військово-промисловий комплекс. Перший китайський авіаносець, який Пекін обіцяє спустити на воду до кінця 2011 року, це куплений у Україні в 1998 році за $ 20 млн недобудований крейсер “Варяг”. Авіаносець, який по-китайськи буде називатися “Ши Лан”, отримає газотурбінні установки DN80 – експортну версію українських двигунів UGT 25000 потужністю 26,7 МВт. Ці установки випускаються на китайському підприємстві в Харбіні за українською ліцензією. І Пекін дуже хоче отримати технології виробництва таких установок для того, щоб оснащувати ними наступні авіаносці, які будуть будуватися вже в Китаї.
    Україна збирається також продати Китаю до чотирьох десантних кораблів на повітряній подушці проекту 12322 “Зубр” – Пекін планує закупити і технологію, щоб згодом виробляти такі кораблі у себе. За інформацією видання, Пекіну цікаві й протитанкові ракети, ракети R-27T / R класу “повітря-повітря” київського заводу “Артем”, а також вироблений в Харкові дизельний двигун для танків 6TD-2.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *