Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Зростання викидів CO₂ веде до того, що Китай, радше за все, не досягне кліматичних цілей

    2024-02-27

    Вуглецемісткість економіки країни залишається високою, незважаючи на швидке покращення виробництва чистої енергії.

     

    Зростання викидів CO₂ веде до того, що Китай, радше за все, не досягне кліматичних цілей

     

    Аналіз показує, що Китай відхилився від маршруту по досягненню всіх своїх основних кліматичних цілей до 2025 року, незважаючи на те, що чиста енергія зараз є найбільшим рушієм економічного зростання країни.

    Після багатьох років надзвичайно швидкого зростання Китай зараз бореться з уповільненням, яке спричиняє «ефект доміно» як усередині країни, так і поза нею. Уряд прискорив зростання галузі відновлюваної енергетики, але водночас влив кошти у стимулювання будівництва та виробництва, і також не збирається запроваджувати обмеження у галузі вугільної енергетики.

    Загальне споживання енергії в Китаї зросло на 5,7% у 2023 році, вперше з 2005 року попит на енергію зріс швидше, ніж ВВП. У 2023 році економіка Китаю зросла на 5,2%, темпи, які були б швидкими для більшості інших країн, але виявились повільними, порівнюючи з попередніми темпами зростання Китаю.

    Однак викиди вуглекислого газу продовжують збільшуватися, навіть якщо економічне зростання сповільнилося через те, що під час та після пандемії Covid-19 воно було дуже енерговитратним. У період з 2021 по 2023 рік викиди CO₂ зростали в середньому на 3,8% на рік, порівняно з 0,9% на рік між 2016 і 2020 роками. Зростання ВВП дещо сповільнилося у той самий період.

    Висновки були опубліковані в аналізі Carbon Brief, проведеному Лаурі Міллівіртом, провідним аналітиком Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA).

    Згідно з Паризькою угодою, кліматичні зобов’язання Китаю вимагають досягнення низки цілей до 2025 року. Вони включають збільшення частки невикопних джерел енергії до 20% і зниження вуглецевої інтенсивності економіки на 18%. Під вуглецевою інтенсивністю розуміється кількість грамів CO₂, яка виділяється для виробництва кіловат-години електроенергії.

    Однак аналіз Міллівірта виявив, що Китай «відхилився від маршруту» по досягненню багатьох з цих цілей, насамперед через інтенсивність викидів вуглецю внаслідок нещодавнього економічного зростання. Викиди CO2 повинні скоротитися на 4-6%, щоб досягти урядової цілі до 2025 року, прогнозує Міллівірта.

    Аналітикою на цю тему від The Guardian ділимось нижче.

    Викиди CO₂ в Китаї повинні скоротитися на 4-6% до 2025 року, щоб досягти урядових цілей щодо інтенсивності викидів вуглецю

    Викиди CO2 протягом історії Китаю та шляхи з досягнення цілей.

     

    Зростання викидів CO₂ веде до того, що Китай, радше за все, не досягне кліматичних цілей

     

    Проблема частково випливає з того факту, що під час пандемії Covid-19 уряд підтримував економіку, стимулюючи будівельний та виробничий сектори, «зміщуючи модель зростання в більш вуглецевоінтенсивний напрям», – говорить Міллівірта. Водночас багато інших країн націлили свої заходи стимулювання на домогосподарства, підвищуючи попит на споживчі товари, що призвело до різкого збільшення експорту з Китаю.

    Зробити не є неможливим, сказав Міллівірта: «Якщо поглянути оптимістично, то ці викривлення економічної структури до та під час “нульового COVID» можуть бути виправлені, і це в поєднанні з курсом до збільшення використання чистої енергії може сприяти швидкому скороченню викидів». Таким є шлях до досягнення цілі.

    Приблизно один відсотковий пункт зростання викидів CO2 у Китаї минулого року припав на виробництво чистих енергетичних технологій, таких як сонячні фотоелектричні установки, електромобілі та акумулятори. Ці продукти зрештою призведуть до чистого падіння викидів, хоча частково це буде відчутно також і за межами Китаю, оскільки товари йдуть на експорт.

    Одна з складнощів у розумінні енергетичного переходу Китаю полягає в тому, що цифри, задіяні в кожному секторі, мають глобальне значення. Незважаючи на те, що в 2023 році в Китаї було введено в експлуатацію стільки ж сонячних фотоелектричних установок, скільки в усьому світі в 2022 році, за даними Міжнародного енергетичного агентства, стрімке зростання попиту на енергію в останні роки випередило збільшення чистої енергії.

    Відповідно до нинішньої тенденції зростання попиту на енергію, виробництво енергії з невикопних джерел має зростати більш ніж на 11% на рік, щоб досягти поставленої цілі до 2025 року. Зараз виробництво енергії з відновлюваних джерел щорічно зростає на 8,5%. Чиста енергія внесла в економіку Китаю 1,6 трильйона доларів США (1,26 трильйона фунтів стерлінгів) у 2023 році, враховуючи також приріст в інвестиціях.

    І щодо цілі із скорочення викидів вуглецю в економіці Китаю на 18% до 2025 року, то Китаю вдалося скоротити лише 5% з 2020 року. Це означає, що викиди CO2 повинні скорочуватися в абсолютному вимірі з 2023 по 2025 рік, щоб досягти цієї цілі.

    Китай відхилився від курсу по досягненню планових показників енергоємності після річного приросту у 2023 році

    Щорічне зниження вуглецевої інтенсивності.

     

    Зростання викидів CO₂ веде до того, що Китай, радше за все, не досягне кліматичних цілей

     

    За даними Національного енергетичного управління, у 2023 році встановлена потужність відновлюваних джерел енергії в Китаї перевищила 1,45 мільярда кіловат, що становить більше половини загальної встановленої потужності країни.

    Але в окремому звіті, опублікованому в четвер CREA, зазначається, що Китай схвалив видобуток 114 гігават (ГВт) вугільної енергії в 2023 році проти 104 ГВт у 2022 році. Частка Китаю у світових викидах вугільних теплових електростанцій перевищила 64% у 2023 році.

    Відколи Сі Цзіньпін, лідер Китаю, пообіцяв «суворо контролювати» нові вугільні електростанції у 2021 році, насправді використання енергії, виробленої ними, стрімко зросло. Майже половина від приросту електроенергії, виробленої в період з 2020 по 2023 роки, припадає на вугілля. Це частково тому, що деякі виробники теплової енергії та урядовці бачать це десятиліття як вікно можливостей, у якому викиди CO2 можуть продовжувати збільшуватися до 2030 року, коли, згідно обіцяним Сі Цзіньпіном, вони досягнуть піку. Тим не менш, повсюдно очікується, що Китай досягне цієї мети до 2025 року.

    Органи місцевого самоврядування, особливо шахтарських провінцій, часто покладаються на інвестиції у вугільні шахти та джерела теплової енергії для підвищення показників ВВП.
    Міллівірта каже: «Значне прискорення зростання споживання вугілля та схвалення нових вугільних електростанцій, яке відбулося після того, як Сі Цзіньпін дав ці обіцянки в 2021 році, суперечить його ж зобов’язанням, і Китай повинен вжити рішучих дій у 2024-2025 роках, щоб не допустити припинення дотримання цих зобов’язань».

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *