Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

  Здатність конкурувати з Пекіном потребує розуміння стратегії Китаю

  2020-11-10

  Як відомо, демократ Джо Байден переміг на виборах президента США 2020 року і готується стати новим американським лідером, тому виникає питання стосовно того, якою буде політика Байдена відносно Китаю, і чи збережеться “жорсткий підхід” Трампа під час президентства Байдена, пише Bloomberg.

  За кілька днів до виборів у США Пекін оприлюднив свій стратегічний план на найближчі п’ять років. Він передбачає модернізацію економіки, основа якої полягає в технічному прогресі — мережі 5G, автоматизації виробничих процесів, а також орієнтації на внутрішній ринок та “внутрішніх споживачів”. Щоб досягти всіх поставлених цілей, Китай буде змушений підвищити економічну продуктивність. Однак, чи зможе китайський ринок праці адаптуватися до модернізації економіки?

  Пекін не хоче бути “заручником” непередбачуваної або ворожої політики США. Саме тому, велике значення має те, як нова адміністрація президента Байдена буде реагувати на виклики Китаю. Китай та США зазнали значних змін, як і світ в цілому. Останні чотири роки американський президент Дональд Трамп намагався знизити рівень безробіття та збільшити кількість робочих місць у важливих секторах економіки. Але американський ринок праці зараз зіштовхнувся із серйозними змінами на фоні пандемії COVID-19. За прогнозами, понад 40% американських робочих місць, які постраждали внаслідок пандемії, врешті-решт можуть зникнути назавжди.

  Нова економічна стратегія Китаю орієнтована на стимулювання та зростання внутрішнього попиту і пропозиції. Пекін має намір зменшити вразливість китайських компаній до американського впливу, зокрема, це стосується китайських технологічних компаній, таких як Huawei Technologies Co. та Hangzhou Hikvision Digital Technology Co., які вже свого часу “мали проблеми із США”.

  У Китаї пандемія COVID-19 також призвела до уповільнення темпів економічного розвитку і спровокувала зростання рівня безробіття. У свою чергу, галузі виробництва в Китаї, які стимулювали економічне зростання, зазнали великих ударів. Оскільки доходи китайців впали, забезпечення створення робочих місць та гарантування соціальної стабільності перейшли на перше місце.

  Офіційні дані свідчать про те, що Пекін вже наближається до досягнення своїх цілей стосовно збільшення рівня зайнятості, створивши майже 9 млн нових робочих місць у містах за перші три квартали. Однак, рівень безробіття “певних груп населення та регіонів все ще залишається проблемою”. Новий план Китаю орієнтується не на кількість робочих місць, а на їхню продуктивність.

  Великий перехід китайської економіки до інновацій, зазначений у п’ятирічному плані, не відбудеться за нестачі кваліфікованих робітників. Дослідження свідчать про те, що “погіршення ефективності праці є комплексною проблемою для всієї економіки Китаю”. Зараз державні субсидії утримують людей на робочих місцях і змушують компанії уникнути банкрутства, але перекваліфікація та модернізація також повинні відбутися. У Китаї велику роль відіграє так званий загальний коефіцієнт продуктивності передових галузей, але країна також потребує інвестицій від іноземних роботодавців. Минулого року опитування показало, що нові робочі місця, пропоновані іноземними компаніями в Китаї, впали на 25%.

  Для реалізації зростання економіки, китайські працівники потребуватимуть більш чітких вказівок у нових умовах щодо робочих місць, доходів та пільг. Вже зараз державні ЗМІ оголошують про створення нових професій, наприклад як “інструктори штучного інтелекту”. Саме тому, Китаю не потрібні ворожі відносини із США і не надто “агресивно налаштований” новий американський президент, адже попри “внутрішню орієнтацію” у зростанні економіки, Пекін, все-таки може постраждати від потенційних економічних ударів, завданих з боку США та інших впливових країн.

  Байден також буде зосереджуватися на створенні нових “внутрішніх” робочих місць у Сполучених Штатах, але він не повинен відмовлятися від перспективи співпраці з іноземними роботодавцями, які можуть гарантувати значний стимул для американської економіки. Врешті-решт, політика США стосовно Пекіна може стати більш ефективною, якщо Америка розумітиме пріоритети Пекіна, адже Байдену доведеться конкурувати зі зростанням впливу Китаю на міжнародній арені, резюмує видання.

  Але не варто забувати, що у Байдена є багато внутрішньополітичних питань, починаючи з COVID, економіки та інфраструктури, які він має вирішити, перш ніж зосередити увагу на відносинах з Китаєм.

   

  “Дзеркало тижня”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *