2015-07-14
Минулого тижня міжнародне ділове видання Financial Times опублікувало матеріал, у якому, аналізуючи дані китайської митниці за травень, назвало Україну найбільшим експортером кукурудзи в КНР. Так, у травні 2015 року Китай імпортував 40,4 млн. тонн кукурудзи, з яких 95% – українського походження. За перші п’ять місяців цього року загальний обсяг кукурудзи з України досяг 155 млн. тонн, що становить майже 90% від усіх закупівель Китаю. Експерти впевнені, що наша країна стане головним постачальником, обігнавши США та інші країни. У китайських і світових ЗМІ вже з’явилися матеріали під заголовками: «Кукурудзяна дипломатія» та «Україна увергнула США в шок».
Сполучені Штати довгі роки зберігали лідерство з експорту кукурудзи в Китай. Але в січні-травні 2015-го частка американської кукурудзи в китайському імпорті склала всього 5% (45 000 тонн). Зміни почалися в 2012 році з підписання кредитної угоди між Україною та КНР на суму $ 3 млрд. З моменту першого відвантаження зерна Україна з наростаючою швидкістю почала займати лідируючі позиції з постачання зернових до Китаю.
1,6 млн. тонн кукурудзи повинен був скласти в 2014/2015 МР експорт зерна ДПЗКУ до Китаю
Що ж призвело до такої різкої диверсифікації закупівель – при тому, що українська кукурудза на китайському ринку дорожче американської на $ 12-15 за тонну? Чи можна розцінювати це як налагодження тісніших відносин між нашими країнами, або тут прихований більш глобальний план?
З метою зменшення своєї продуктової залежності від однієї країни – США – офіційний Пекін диверсифікує закупівлі. Останні митні дані ілюструють цю стратегію, що стартувала ще в 2013 році. Тоді Китай почав відмовлятися від імпорту сої із США, і в якості нового партнера вибрав Бразилію (співвідношення частки імпорту з цих країн – 40% і 46% відповідно).
Двостороннє співробітництво з Україною в аграрному секторі за останні кілька років також активно розвивається. Якщо в 2014 році сукупний обсяг торгівлі сільськогосподарською продукцією між Україною та КНР, згідно з даними вітчизняного Мінагропроду, склав $ 932 млн., то вже тільки за січень-травень поточного року аграрний товарообіг між двома країнами зріс до $ 644 800 000.
Однак робити висновки, що Україна зможе надовго закріпитися в списку лідерів з постачання в КНР, поки передчасно. Наприклад, всього за п’ять місяців 2015-го імпорт кукурудзи з Болгарії виріс в 23 рази і досяг позначки в 99 000 тонн (дані Інституту статистики Болгарії).
Крім того, Російська Федерація у зв’язку зі збільшенням кількості запасів зерна на 26% має намір налагодити постачання в КНР. Експерти Россільгоспнагляду ведуть відповідні переговори з китайською стороною.
Мінсільгосп РФ скасував вивізне мито на пшеницю з 15 травня, але практично тут же – з 1 липня – їх повернув. Ставка мита складе 50% мінус 5500 руб. за 1 тонну, але не менше 50 руб. за 1 тонну. Крім того, міністерство запропонувало ввести нову формулу розрахунку мита: мінімальну ставку пропонується встановити на рівні 1 євро, а максимальна ставка буде розраховуватися залежно від ситуації на ринку. Поки сусіди зайняті переговорними процесами, Україні необхідно спрямувати всі зусилля на те, щоб утримати лідируючі позиції.
У 2014-2015 маркетинговому році українські зернові експортувалися в 98 країн світу. Список країн-імпортерів в порівнянні з минулим сезоном практично не змінився, за винятком Китаю, який з 18-го місця піднявся на 4-е.
Якщо ж аналізувати компанії, яким вдалося впевнено закріпитися на цьому ринку, то топ-10 експортерів зернових з України за 10 місяців 2014/2015 МР (липень 2014-травень 2015) виглядає наступним чином:
Лідируючі позиції серед основних імпортерів зернових в Китай займає ДПЗКУ, далі у рейтингу вишикувалися – «Гранум Інвест», «Райз», «Нобл Ресорсиз Україна» і «Луї Дрейфус Україна Лтд». Згідно з прогнозом голови правління ДПЗКУ Бориса Приходько, озвученому в кінці червня, в 2014/2015 МР експорт зерна ДПЗКУ повинен був скласти близько 2,7 млн тонн, у тому числі 1,6 млн. тонн кукурудзи і 100 000 тонн ячменю – в Китай.
Для здійснення продажів зерна в КНР необхідно мати фіто санітарний сертифікат. Такі, крім ДПЗКУ, мають ще 12 компаній. Але, за відомостями автора, тільки одна з них минулого року продавала кукурудзу в Китай, причому в обсязі в 10 разів менше, ніж ДПЗКУ
Як підкреслює тимчасово виконуючий обов’язки генерального консула України в місті Гуанчжоу Віктор Березовський, контракт між ДПЗКУ і Китайською національною корпорацією машинної індустрії та генеральних підрядів (ССЕС), який став можливий після підписання угоди між Китаєм і Україною про надання нашій країні кредиту в розмірі $ 3 млрд. на умовах державної гарантії, став першим контрактом на поставку української кукурудзи в Китай. До підписання цього контракту проводилася велика робота зі створення законодавчої бази та дозвільної системи для подібних поставок.
Адже до 2012 року Україна не могла продавати зернові партнерам з КНР. Восени 2012 року, відповідно до міжурядової фітосанітарним угодою, Україна отримала право і можливість продавати в Китай кукурудзу, сою і ячмінь. Так що згадана угода стало своєрідним «криголамом» продажів українського зерна китайським партнерам.
Питома вага інших підприємств в експорті українського зерна в Китай невелика. Згідно з контрактом між ДПЗКУ і ССЕС, Україна повинна поставляти в КНР щорічно 4 млн тонн кукурудзи. Але, як відомо, в української сторони виникали постійні труднощі з виконанням контракту з різних причин, в тому числі через проблеми з менеджментом. Тому в 2013 році в Китай не було значущих продажів, а в 2014-му ДПЗКУ поставила туди трохи більше 1 млн. тонн кукурудзи.
Прогнозуючи динаміку попиту на сільгосптовари в Китаї в середньостроковій перспективі, в першу чергу на кукурудзу, доречно процитувати Віктора Березовського: «Китайський комітет з розвитку і реформ щорічно встановлює квоту на закупівлю Китаєм кукурудзи з-за кордону. Зараз ця квота становить приблизно 7 млн. тонн на рік. Якщо ДПЗКУ в повному обсязі виконуватиме підписаний раніше контракт, то частка української кукурудзи в імпорті цієї культури китайцями буде більше 50%. Збільшити цю цифру зможуть також приватні агропромислові компанії ».
Перевагою України перед США можна назвати той факт, що в Штатах кукурудзу вирощують в основному з використанням ГМО. Українські аграрії в меншій мірі вдаються до напрацювань генної інженерії, і є надія, що китайці віддадуть перевагу купувати екологічно чисту українську культуру
За словами Березовського, зарубіжна кукурудза в основному йде на переробні фабрики, які з неї роблять корм для тварин і птахів. Оскільки потреби КНР у свинині тільки зростають, втім, як і в інших видах м’яса і м’ясної продукції, то Китаю потрібно більше виробляти кукурудзи або більше її закуповувати за кордоном. Найімовірніший – другий варіант, тому обсяги імпорту Китаєм цієї сільгоспкультури будуть тільки рости.
Міністерство сільського господарства США і китайські аналітики прогнозують імпорт кукурудзи в Китай в 2015-2016 МР в обсязі 3-4 млн. тонн. Навряд чи доречно говорити про монопольне право України на ці поставки: китайці завжди прораховують ризики і не будуть «класти яйця в один кошик». Крім того, не варто забувати, що Сполучені Штати займають перше місце в світі за обсягами вирощування кукурудзи і навряд чи підуть з китайського ринку за власним бажанням.
Серед недоліків можна виділити поганий стан великої кількості сушарок зерна та елеваторів в Україні, що не завжди дозволяє домогтися необхідної якості і відповідати вимогам китайської сторони. Україні також слід впритул зайнятися розвитком зернової логістичної інфраструктури.
На жаль, в інших агрокультур ситуація не така приємна. Наприклад, Україна виробляє не так багато сої, щоб бути видним гравцем на китайському ринку. Та й український ячмінь поки не дуже затребуваний в Китаї. За іншими зерновим культурам, таким як пшениця, жито, ріпак між нашими країнами взагалі не підписані відповідні фітосанітарні угоди.
При цьому Китаю, що має 9% світових орних земель, необхідно прогодувати одну п’яту від загального світового населення. Споживання постійно зростає, а відсутність води і землі змушують звернутися до імпорту. Тим часом, імпорт з України допоможе задовольнити зростаючий попит Китаю на зерно, м’ясо та інші продукти АПК.
Forbes
Напишіть відгук