› Аналітика › Які країни першими готові прийняти іноземних туристів на тлі пандемії ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА
Які країни першими готові прийняти іноземних туристів на тлі пандемії
2020-05-12
Паоло Джентілоні, Єврокомісар з питань економіки та фінансів, заявив, що Європа, як і весь світ, переживає безпрецедентний з часу Великої депресії економічний шок. 6 травня Єврокомісія оприлюднила економічний прогноз, згідно з яким пандемія коронавірусу обернеться для єврозони “рецесією історичного розмаху”. Наскільки швидко країни зможуть оговтатися від рецесії, також залежить і від відновлення туристичних потоків, вважають в Єврокомісії, повідомляє “Новое Время“.
“Масштаби рецесії і обсяги відновлення будуть неоднакові, оскільки вони залежать від швидкості, з якою можуть скасовуватися заходи ізоляції, від значення таких послуг, як туризм у кожній національній економіці, і фінансових ресурсів кожної країни”, — пояснив Джентілоні.
Після того, як більшість країн світу запровадили карантин і частково або повністю закрили свої кордони, світова туристична індустрія виявилася цілком паралізованою. Економіки країн втрачають мільярди доларів, авіакомпанії опинилися на межі банкрутства, мільйони людей втратили роботу.
“Ще ніколи в світовій історії міжнародні поїздки не були обмежені настільки серйозно”, — йдеться у доповіді Всесвітньої туристичної організації ООН.
На туристичну галузь припадає 10% ВВП ЄС, в ній і суміжних сферах зайнято до 12% працівників в Євросоюзі.
Деякі з країн першими заговорили про необхідність відновити туристичні потоки, хоча і озвучують терміни дуже обережно. Поки тільки Греція, Туреччина, Кіпр і ряд балканських країн (Чорногорія, Хорватія, Албанія) заявили про можливість відкрити прийом іноземних туристів з 1 липня, заявив Ігор Короленко, власник туристичної компанії “Загір’я”.
“Але у всіх цих країнах багато “якщо”: умов і нових правил. До того ж, все оновлюється щотижня”, — додає Короленко. В Австрії, Італії, Іспанії, Франції “спостерігаються локальні ослаблення карантину, але поки ніяких офіційних планів, умов і термінів зустрічі іноземних туристів не повідомляється”, додає експерт.
Як виглядають перспективи подорожей в цьому році по найпопулярнішим туристичним напрямками. Хоча, як прогнозує глава МЗС України Дмитро Кулеба, українцям цього літа навряд чи вдасться спланувати зарубіжний відпустку.
За його словами, протягом літа повноцінного відновлення міжнародного авіасполучення не буде, в кращому випадку Україна почне відновлювати внутрішні перельоти.
Європа
Іспанія
Ще 17 квітня міністр праці Іспанії Іоланда Діас заявила, що уряд країни поки не планує відкривати туристичну галузь для іноземців раніше кінця 2020 року. Не рекомендував іноземцям бронювати літні поїздки в Іспанію і міністр споживання Альберто Гарсон, а також інші представники уряду.
29 квітня аналогічну позицію озвучила Аранча Гонсалес Лайя, міністр закордонних справ Іспанії. За її словами, країна буде приймати іноземних туристів лише тоді, коли зможе гарантувати їм безпеку.
Очікується, що в найкращому випадку в нинішньому році морські курорти Іспанії зможуть приймати лише внутрішніх туристів. Та й то, як пише DW, вирушати у відпустку іспанцям, возможо, доведеться в напівпорожніх поїздах і завантажених лише на дві третини літаках. Жорсткі вимоги до соціальної дистанції планують встановити також на пляжах і в ресторанах прибережних міст.
Винятком можуть стати лише Канарські острови — адміністрація цієї віддаленої частині Іспанії в квітні звернулася до уряду з проханням приймати не тільки внутрішніх, але й іноземних туристів. Така позиція пов’язана з тим, що архіпелаг постраждав від пандемії менше, ніж материкова частина Іспанії. Однак, така можливість поки що залишається під питанням.
Греція
Країна, якій вдалося стримати спалах коронавіруса (2,6 тис. хворих і менше 150 смертей за весь час), вже озвучила оптимістичний сценарій відновлення туризму в середині літа.
Про такому плані розповів прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс у свіжому інтерв’ю CNN. За його словами, Греція буде готова приймати іноземних туристів з 1 липня, якщо епідеміологічна ситуація в країні залишатиметься сприятливою і надалі.
Міцотакіс уточнив, що навіть в такому випадку нинішнім літом туристи навряд чи зможуть розраховувати на звичні умови.
“Можливо, не будуть відкриті бари, не буде тісних натовпів, але ви все одно зможете отримати фантастичний відпочинок у Греції — за умови, що глобальна епідемія піде по низхідному шляху”, — заявив Міцотакіс.
Він також висловив сподівання, що вже найближчим часом будуть розроблені нові загальносвітові або хоча б внутрішньоєвропейські стандарти подорожей.
“Я вважаю, що людей (пасажирів рейсів) повинні будуть перевіряти до того, як вони сядуть у літак, а не після того, як вони прибудуть сюди. Що вони зможуть сісти в літак тільки з негативним тестом (на коронавірус) або з позитивним тестом на антитіла”, — навів приклади таких правил грецький прем’єр.
CNN уточнює, що зараз у Греції діє суворий контроль всіх прибувають в країну. Знімальну групу телеканалу попросили заповнити спеціальні анкети ще до вильоту пересадочного рейси з Цюріха в Афіни, а відразу після прибуття у всіх взяли зразки мазків з носоглотки — їх результати були готові і повідомлені журналістам менш ніж через 12 годин.
Німеччина
Країна, яка поряд з Чехією, найбільш ефективно повертається до звичного життя, вже анонсувала можливість провести відпустку за кордоном для своїх громадян. Поки ж як мінімум до 14 червня в країні ще зберігаються обмеження для виїзду за кордон.
Однак 6 травня Томас Барейсс, німецький федеральний комісар з туризму, заявив газеті Der Tagesspiegel, що громадянам Німеччини незабаром все ж будуть дозволені закордонні поїздки, якщо влада зможе і далі контролювати спалах COVID-19.
Конкретні терміни він не озвучив, проте додав, що ФРН вже веде переговори про відновлення міжнародного туризму з іншими країнами. Це може означати, що до кінця року і в іноземних туристів з’явиться можливість приїхати в Німеччину.
При цьому, ймовірно, збережеться заборона на великі групові поїздки, пише у своєму матеріалі про перспективи відновлення поїздок до ФРН портал Local.de.
У ньому зазначено, що оператори туризму і готелів вже готуються до відновлення послуг всередині країни — як очікується, багато німців цього літа вважатимуть за краще провести відпустку в Альпах і на німецьких курортах Балтійського моря.
При цьому, ймовірно, будуть діяти вже традиційні обмеження в зв’язку з необхідністю дотримуватися соціальної дистанції — наприклад, розглядається варіант заповнення готелів тільки на 50%.
Італія
В кінці квітня відразу кілька профільних чиновників спростували інформацію про те, що Італія залишиться закритою для іноземних туристів до кінця 2020 року.
Президент Національного агентства Італії з туризму Джорджо Палмуччі заявив, що працює над протилежною метою — відкрити країну для туристів. Він розповів, що на нещодавній зустрічі з міністрами по туризму країн ЄС запропонував розробити і запровадити єдині правила безпеки подорожей для усіх держав Євросоюзу.
Таким чином, на першому етапі мова буде йти про туристичні поїздки в Італію для громадян держав ЄС. Однак навіть ці потоки відновляться не раніше липня-серпня 2020 року, пояснив усе той же Джорджо Палмуччі в інтерв’ю італійському туристичного журналу L’Agenzia di Viaggi 5 травня. Насамперед Італія розраховує на мандрівників зі Скандинавії, Німеччині та інших німецькомовних країн.
При цьому Палмуччі додав, що влада Італії планує потім організувати туристичні коридори і з іншими країнами Європи — на основі домовленостей з конкретними державами.
“Я готовий підписувати двосторонні договори з європейськими країнами, щоб сприяти також і приїзду іноземців з-за меж ЄС – поки ми чекаємо, щоб ця надзвичайна ситуація дійсно залишилася позаду”, — зазначив глава італійського нацагентства з туризму.
У свою чергу, міністр культури і туризму Італії Даріо Франческіні нещодавно також висловився за відновлення туристичних потоків в країну.
“Туризм в Італії почнеться знову, з усіма запобіжними заходами і в межах максимальної безпеки, — переконаний Франческіні. — Тим, хто любить Італію, повинно бути дозволено повернутися, щоб насолодитися нею, хоча й у відповідності розпоряджень уряду та місцевої влади”.
Кіпр
Острівна держава почне відновлювати туризм у другу тиждень червня, на третьому етапі зняття карантину.
Вже з 1 липня Кіпр сподівається знову приймати іноземних туристів. Влада країни заявили, що будуть орієнтуватися насамперед на туристів з країн, які вже зуміли подолати пік пандемії.
Профільні туристичні відомства, як і їх колеги з інших країн, розробляють спеціальний протокол для готельєрів та рестораторів, турагентств і інших бізнесів цієї сфери. Його проект містить такі норми:
Мандрівникам буде необхідно надягти перед посадкою в літак маску та рукавички, а також виміряти температуру після прибуття;
Дезінфікувати шезлонги біля басейнів і на пляжах повинні будуть після кожного використання; також будуть дезінфікувати номери і ключі від них;
Парасольки на пляжах повинні знаходитись як мінімум в 4 метрах один від одного; введуть максимальну кількість людей на квадратний метр басейну;
Готелі будуть зобов’язані примусово розосередити клієнтів під час реєстрації заїзду;
Ліфти повинні використовувати не більше чотирьох осіб — і тільки в масках;
Постояльців можуть зобов’язати одягати маски і рукавички в ресторані, барі і на стійці реєстрації;
Мінімальний час між від’їздом і заїздом планують збільшити до 6 годин.
Ресторани та кафе зможуть приймати не більше чотирьох осіб на 8 кв. м., проте їм можуть продовжити роботу;
Паперові меню в руки видавати не будуть — клієнти зможуть прочитати меню на стендах, стінах або онлайн;
Після кожного пасажира в таксі необхідно дезінфікувати оббивку сидінь і дверні ручки;
Введуть обов’язкову вентиляцію і дезінфекцію автобусів, а орендовані автомобілі повинні будуть проходити санітарну обробку після кожної оренди.
Балкани: Хорватія, Албанія, Чорногорія
Хорватія планує відкрити кордони для іноземних туристів вже в кінці травня, хоча влада країни сподівається, що ще до цього Євросоюз ухвалить загальний протокол подорожей. Про це 28 квітня повідомило хорватське видання The Dubrovnik Times з посиланням на міністра туризму країни Гарі Каппеллі.
За словами Каппеллі, пізніше в травні Хорватія представить детальний план по відновленню туристичних поїздок. “Передбачається, що туризм буде контрольованим, тобто мандрівник пересуватиметься по строго призначеній траєкторії — від будинку до місця призначення (курорту). Маршрути будуть побудовані так, щоб туристу доводилось якомога менше контактувати з іншими людьми”, — розповів хорватський міністр.
Каппелли також припустив, що першими в Хорватії можуть відкритися кемпінги, пристані для яхт і готелі у віддалених районах країни.
Коли відкриє туристичний сезон для іноземців Албанія, поки невідомо. Режим надзвичайного стану в країні продовжили до 23 червня. Однак ще до цього албанський міністр туризму і навколишнього середовища Бленди Клоси заявляв, що місцевий турбізнес зможе почати роботу влітку.
Влада вже готують правила повернення зарубіжних туристів в країну. Як очікується, на першому етапі прилетіти в Албанію можна буде тільки чартерними рейсами.
Готельєри повинні будуть забезпечити на своїй території додержання правил дистанціювання. У перший період після відкриття турсезону буде заборонено проведення вечірок і концентрація груп відпочиваючих в невеликих приміщеннях.
Планується також ввести обмеження для пляжів: не більше чотирьох осіб на кожні 10 кв. м.
В Чорногорії з 18 травня планують запустити другий етап пом’якшення карантину, відкривши готелі і ресторани.
Прем’єр-міністр республіки Душко Маркович не назвав точну дату відкриття кордонів для іноземців, заявивши лише, що воно буде залежить від ситуації і прийняття рішень в інших державах.
Поки ж Чорногорія відкрила свої кордони для морського туризму і очікує, що “марини в найближчому майбутньому будуть сповнені яхт з різних країн”, як зазначив Маркович.
Турція
Незважаючи на те, що країна посідає восьме місце у світі за кількістю інфікованих коронавірусом, Туреччина вже заявила про свою готовність знову приймати іноземних туристів. Влада вважає, що країна вже пройшла пік епідемії та зростання захворюваності йде на спад.
Уряд анонсував кілька етапів відновлення подорожей в країні. Очікується, що з кінця травня (після завершення Рамадану 24 травня) в Туреччині почне відновлювати роботу туристична інфраструктура, відкриються готелі (спочатку для місцевих гостей) і музеї, дозволять проводити культурно-масові заходи під відкритим небом.
З 12 червня заплановано відновлення міжнародних чартерних рейсів в Туреччину, в тому числі із Західної та Центральної Європи. А з 1 липня країна планує почати приймати іноземних туристів.
Для цього в країні вже розробили ряд нововведень, до яких доведеться звикнути гостям готелів і їх власникам:
Працювати зможуть тільки ті готелі і туристичні зони, які отримали сертифікати про відсутність коронавірусної інфекції;
Співробітники готелів відтепер зобов’язані регулярно проходити медичні обстеження і тестування на коронавірус, а також носити маски під час роботи;
Готелі зможуть приймати не більше 50% від можливого числа постояльців;
Має бути збільшено кількість покоївок, прибиральниць та офіціантів;
Вдвічі скоротять кількість шезлонгів на пляжі і біля басейнів, відстань між ними повинна становити не менше 1,5 — 2 метрів;
Правила гігієни для працівників та відпочиваючих посилять (норми хлорування води; обов’язковий душ перед басейном, захисний одяг для персоналу, строгі вимоги до чистоти вбиралень та душових);
Готелі повинні будуть надавати окремі зони відпочинку для сімей, щоб уникнути скупчення людей;
Ймовірно, зазнає зміна харчування в готелях в форматі all inclusive (їжу будуть накладати співробітники або ж необхідно буде брати її індивідуальними приладами; напої також буде розносити персонал; черги спробують виключити з допомогою розмітки на підлозі; столи розмістять на безпечній відстані і т. д.);
Спа-центри та спортивні зали в нинішньому туристичному сезоні, як очікується, будуть закриті.
Грузія
Вже з 11 травня Грузія планує відкрити Тбілісі — раніше столицю закривали на в’їзд і виїзд в межах, що зупинити поширення коронавірусу.
Внутрішній туризм в країні планують дозволити з 15 червня, а кордони для туристів з-за кордону відкриють з 1 липня. Про це 7 травня заявив прем’єр-міністр країни Георгій Гахарія, презентуючи плану виходу Грузії з карантину.
“Ми зробимо це за допомогою облаштування безпечних коридорів на сухопутних кордонах з нашими сусідами, а також завдяки двостороннім переговорам з країнами, цікавими для нас з точки зору туризму. Ці переговори вже розпочато”, — пояснив Гахарія механізм відновлення міжнародних турпотоків в Грузію.
Найближчим часом країна також планує поетапно відновити пасажирське авіасполучення.
Ізраїль
Вже з 3 травня жителі Ізраїлю можуть подорожувати всередині країни. Першими почали приймати гостей цімери (невеликі котеджі для відпочинку) та готелі, що мають номери з окремим входом з першого поверху.
Потім в країні відкриються готелі, однак без використання громадських просторів — наприклад, планується, що будуть доставляти їжу до кімнати.
Влада Ізраїлю також дали зрозуміти, що планують відновити і прийом іноземних туристів, хоча чіткої дати поки не називають.
“Питання відкриття кордонів для іноземних туристів буде вирішуватися на більш пізньому етапі, тому що на даний момент у Ізраїлю ще немає регулярних польотів з жодною країною”, — заявив 5 травня тимчасовий повірений Ізраїлю в РФ Елі Білоцерківський.
Можливо, спочатку країна буде приймати тільки громадян з певного списку країн з найкращою епідеміологічною ситуацією.
Відомо, що Ізраїль веде такі переговори з Кіпром, Грецією, Австрією, Чехією, Данією. Місцеві ЗМІ пишуть, що влада розглядає можливість вимагати “імунні паспорта” у іноземних відвідувачів.
Також очікується, що в травні перші рейси з Лондона в Ізраїль виконає British Airways, а в червні — Air Canada з Торонто.
Південно-Східна Азія
Китай
Китай вже відновлює ринок внутрішнього туризму після того, як на початку року країну паралізував перший великий на планеті спалах COVID-19.
1-5 травня в країні були п’ятиденні канікули з нагоди Дня праці, і за цей час тільки одну провінцію Хубей — епіцентр епідемії — відвідали 7,35 млн туристів, а дохід від туризму склав 2,45 млрд юанів (5 млн). Про це відзвітував Управління культури і туризму провінції Хубей.
Всього ж за ці свята туристичні поїздки вчинили 115 млн китайців, що майже втричі більше 43 млн мандрівників, які вирушили в путь на початку квітня, коли країна три дні відзначала традиційне свято поминання покійних Цинмін, пише FT.
Проте більшість туристичних об’єктів в Китаї поки мають право приймати не більше 30% від можливого числа відвідувачів.
У той же час в КНР побоюються повторного спалаху коронавірусу, завезеного ззовні, тому про плани щодо відновлення туристичного потоку в цю країну поки немає певної інформації.
Таїланд
Таїланд виявився в числі країн, чия економіка страждає найбільш сильно через світовий параліч туристичних потоків.
І хоча заборона на міжнародні перевезення в Таїланді діє як мінімум до 30 травня, влада держави вже готує плани по відновленню прийому іноземних туристів.
Фифат Ратчакитпракарн, міністр по туризму Таїланду, розповів, що королівство планує на першому етапі залучати “конкретні групи мандрівників по ряду пріоритетних напрямів”.
Йдеться про те, щоб залучати більш заможних туристів, готових на тривалий відпочинок і віддають перевагу зупиняючись у чотирьох – і п’ятизіркових готелях. “Світова пандемія коронавірусу дозволяє таїландському туризму переформатуватися, змістивши акцент з кількості на якість турпотоку”, — пояснили чиновники місцевого міністерства по туризму.
Швидше за все, першими відкриються для туристів віддалені острови Таїланду, такі як Самуї і Пангало. Як очікується, всіх туристів, які прибувають сюди будуть перевіряти сучасними тест-системами на можливість інфікування.
Ініціативи “коридорів” між країнами і “паспорта COVID” для туристів
Поки ж міжнародні організації та об’єднання країн намагаються узгодити єдині нові правила туристичних поїздок і перельотів. В кінці квітня профільні міністри країн-членів ЄС провели неформальну відеоконференцію, де назвали туризм одним з пріоритетів відновлення економіки Євросоюзу.
Урядовці обговорили, у тому числі ідею розробити для мандрівників особливий сертифікат безпеки — умовний “COVID-паспорт”, який може стати обов’язковим під час поїздок.
“Ми дійшли кількох висновків, зокрема в організації спільного європейського підходу для виходу з кризи. Це буде включати створення спільних протоколів і заходів у сфері охорони здоров’я і безпеки [в туристичному секторі]. Міністри погодилися, що має бути створений спільний документ з умовною назвою “COVID-паспорт”, який буде дійсний у всьому Євросоюзі”, — заявив міністр туризму Хорватії Гаррі Капеллі.
Тим часом окремі країни, які найбільш успішно здолали пік пандемії, вже ведуть переговори про те, щоб взаємно відкрити кордони, тобто організувати особливі туристичні коридори тільки для своїх громадян. Наприклад, відкрити турпотоки в “безпечному трикутнику” можуть Кіпр, Греція та Ізраїль, які домовляються про це на рівні міністерств туризму.
А австрійський канцлер Себастьян Курц ініціював відкриття туризму для “клубу шести країн”, розповіла газета The Wall Street Journal. У нього можуть увійти Австрія, Чехія, Данія, Греція, Нова Зеландія та Ізраїль.
Туризм складає невід’ємну частину економіки цих країн, при цьому темпи захворюваності COVID-19 там помітно знижуються. За інформацією американського видання, саме Курц запропонував ідею такого туристичного об’єднання. Нещодавно лідери цих країн у режимі відеоконференції вже обговорили шляхи можливого відновлення туризму і правила для зарубіжних мандрівників (маски в громадських місцях, широке тестування на коронавірус, у тому числі відразу після прильоту в іншу країну).
В “клуб” нібито запрошували і Німеччини, проте уряд Ангели Меркель вважає, що відкриття туризму повинно бути більш широким, а не обраним для кількох країн, пише WSJ.
“Дзеркало тижня”
Напишіть відгук