Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

  Вихід Трампа з ядерного договору: світ на порозі нової гонки озброєнь між Росією, США і Китаєм

  2018-10-23

  Односторонній вихід США з Договору про РСМД буде мати наслідки для всієї Європи і Азії, і може спровокувати гонку озброєнь.

  Схоже, тридцятирічна історія Договору про ліквідацію ракет малої та середньої дальності (ДРСМД) часів “холодної війни” добігає кінця. У суботу ввечері 20 жовтня Дональд Трамп пригрозив одностороннім виходом США з договору, оскільки, за його словами, Росія порушує його вже багато років. Ще в минулому році Вашингтон звинуватив Москву в секретній розробці забороненої договором наземної ракети. У Москві, ясна річ, все заперечують, а рішення Трампа називають помилкою. За інформацією американських ЗМІ до такого кроку свого шефа підштовхнув радник з нацбезпеки Джон Болтон, який сьогодні в Москві повинен зустрітися з Володимиром Путіним. Американські експерти, як і вся світова громадськість, не в захваті від рішення Трампа. На їхню думку, такий крок Вашингтона штовхає світ до нової гонки озброєнь, вихід з якої може стати досить проблематичним, якщо не сказати фатальним.

  Що таке ДРСМД і хто його порушив

  Як би це смішно звучить, але президентство Дональда Трампа можна охарактеризувати фразами: “в будь-який незрозумілій ситуації виходь з міжнародних договорів” або “США напевно б вийшли з міжнародних договорів, в яких навіть не перебувають”. Після Паризької кліматичної угоди і багатосторонньої угоди щодо іранської ядерної програми, США, судячи з усього, виходять і з Договору про РСМД.

  “Росія порушила угоду. Вона порушувала її протягом багатьох років. Ми не дозволимо їм порушувати ядерну угоду і виробляти заборонену зброю. Росія, на жаль, не виконала своїх зобов’язань. Тому ми збираємося її розірвати. Ми збираємося вийти з неї”, – заявив в суботу під час передвиборчого мітингу в Неваді Дональд Трамп.

  При цьому, які саме пункти Договору порушує Москва, Трамп не уточнив, але пообіцяв, що США також почнуть розробку поки що заборонених ДРСМД видів озброєнь, якщо Росія і Китай не припинять аналогічні дії.

  Договір про РСМД Рональд Рейган і Михайло Горбачов підписали 8 грудня 1987 року в Вашингтоні. Тоді дві наддержави домовилися більше не робити, не випробовувати та не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (від 1000 до 5500 км) і малої (від 500 до 1000 км) дальності. Договір, по суті, поставив крапку у затяжній “холодній війні”, коли Радянський Союз розмістив 400 ядерних боєголовок, спрямованих на Європу, а США відповіли розміщенням на європейському континенті ракет Pershing і крилатих ракет. У підсумку, до 1991 року Росія і США ліквідували близько 2700 ракет.

  Але вже в 2014 році США звинуватили Росію в односторонньому порушенні ДРСМД, яка проводила випробування забороненої крилатої ракети, а вже в 2017-му розмістила в Калінінградській області оперативно-тактичні ракетні комплекси “Іскандер-М”. Їх дальність польоту перевищує дозволені договором 500 км. Також американські і європейські аналітики неодноразово вказували, що Росія протестувала і може виставити до наземного базування крилату ракету дальністю польоту 1500 км (крилаті ракети “Калібр”). У відповідь Вашингтон погрожував вийти з договору і почати розробку нових крилатих ракет середнього радіусу дії на базі “Томагавків” (наземні пускові установки і ракети наземного базування були знищені за Договором про РСМД).

  Тільки розміщення “Іскандери” в Калінінграді з радіусом ураження до 500 км “дістануть” до Копенгагена, Стокгольма і Берліна. А ракети “Калібр” “захоплюють” майже всю Європу.

  Нова “холодна війна” і гонка озброєнь?

  Цікаво, що на сторону Дональда Трампа став офіційний Лондон, що не дивно, особливо після “справи Скрипалів”, і … Київ. Вчора Павло Клімкін написав в своєму Twitter: “З розумінням ставлюся до намірів США вийти з договору про РСМД. Росії дають зрозуміти, що “гібридне” невиконання нею своїх зобов’язань більше не буде толеруватися. Архітектура стратегічної стабільності повинна бути прозорою, чесною та ефективною”.

  Американські сенатори і преса вважають, що за всім цим стоїть радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон, який вже давно і послідовно критикує Договір про РСМД. “Саме тому Джона Болтона не можна близько допускати до зовнішньої політики США. Це знищить десятиліття роботи з двостороннього контролю над озброєннями, яку почав Рейган”, – написав у своєму Twitter сенатор-республіканець Ренд Пол.

  Правда, не всі колеги Ренда Пола по Республіканській партії поділяють його критику. Наприклад, однією з причин, по якій США повинні вийти з ДРСМД, сенатор Том Коттон називав саме Китай, а не Росію. “Китайці накопичують ракети, тому що вони тут нічим не обмежені (ніякими міжнародними договорами – Авт.). Я вже давно закликаю США розглянути питання про те, чи відповідає цей договір інтересам США”, – заявив Том Коттон.

  Ще в лютому в інтерв’ю сайту “Сегодня”директор Московського Центру Карнегі Дмитро Тренін прогнозував, що США вийдуть з Договору про РСМД в односторонньому порядку. “Більш того, договір про стратегічні ракетам теж, можливо, не буде продовжений (СНО – договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь між США і РФ від 2010 року, закінчується в лютому 2021 року, але може бути продовжений ще на 5 років – Авт.). Тобто ми, я думаю, перебуваємо на межі, за яким вперше за 40 років стратегічні відносини між Росією і США не будуть жодним чином регулюватися”, – сказав тоді Дмитро Тренін.

  Дивно, але тут думку російського експерта поділяють і американські колеги. Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер також називає рішення Дональда Трампа помилкою. За його словами, Америку можуть звинуватити не тільки в підриві самого ДРСМД, а й світового порядку безпеки в цілому.

  “Вашингтон міг би і далі використовувати цей договір, щоб змусити Росію повернутися до його виконання. А вийшовши з нього зараз, США буде нічого протиставити Росії – у США немає ракети, яку вона могла б швидко розгорнути у відповідь на аналогічний крок Москви”, – сказав Стівен Пайфер.

  Більш того, за словами колишнього радника віце-президента США Майка Карпентера, односторонній вихід США з Договору про РСМД буде мати наслідки для всієї Європи і Азії, і може спровокувати гонку озброєнь.

  “Тому це не було розумним кроком. Сам по собі договір не забороняє дослідження і розробку ракет середньої дальності, тому я не розумію, чому Адміністрація просто не почала спершу тихо проводити дослідження і розробку, попереджаючи росіян, що недотримання договору призведе до виходу з нього США в майбутньому. Замість цього Трамп раптово оголосив про свій крок, що не було скоординовано належним чином з союзниками. Тепер деякі вважають, що саме США винні в “смерті” договору, коли насправді його порушує саме Москва”, – сказав Майк Карпентер.

  Офіційній Москві, природно, дії Дональда Трампа до душі не припали. Михайло Горбачов, який і підписував з Рональдом Рейганом цей договір, сказав “Інтерфаксу”, що США здійснюють цю “помилку не від великого розуму”.  А російський сенатор Олексій Пушков пригрозив новою Карибською кризою, якщо США слідом за виходом з Договору по ПРО 1972 року, вийдуть і з ДРСМД.

  Франція, Німеччина і Китай розкритикували дії Сполучених Штатів. А міністри країн-членів НАТО навіть випустили спільну заяву, в якій підкреслили, що ДРСМД має вирішальне значення для системи євроатлантичної безпеки. Шансів на те, що Дональд Трамп прислухається до думки світової громадськості мало. Але, все-таки, вирішальну роль у долі договору може зіграти сьогоднішня зустріч Джона Болтона з Володимиром Путіним в Москві.

   

  “Сьогодні”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *