Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Україна піднялася в рейтингу інноваційних країн. Що це означає?

    2020-09-29

    Щорічно аналітики Корнельського університету, бізнес-школи INSEAD та Всесвітньої організації інтелектуальної власності випускають звіт про те, як в різних країнах впроваджують інновації, які фактори сприяють їх прийняттю, а які заважають.

    Нещодавно вийшла нова, 13-а за рахунком версія Індексу. До неї увійшла інформація про 131 країну, включно з Україною.

    Для нас цей документ важливий, на його основі інвестори будуть приймати рішення про те, чи варто вкладатися в розвиток інноваційних технологій в нашій країні чи ні.

    Вперед або на місці?

    За рік в Глобальному індексі інновацій (ГІІ) Україна просунулася на два пункти — з 47 на 45 місце. Для того, щоб оцінити, багато це чи мало, потрібно зрозуміти одну просту річ: бути інноваційним витратно, складно і ризиковано.

    Ставка на інновації може спрацювати або ні. Тому більшість підприємців працюють за старою схемою, не намагаючись змінити свій підхід до ведення бізнесу. Наприклад, пропонуючи інноваційний концепт, стартапи навіть не доходять до створення працюючого продукту і просто чекають, коли їх скупують великі компанії. Після купівлі про такі проєкти, ніхто більше не згадує.

    Постійні зусилля

    Ще один надзвичайно важливий момент — інновації люблять стабільність. Неможливо припинити впроваджувати нові рішення і продовжувати залишатися інноваційною компанією.

    Розлянемо топ-50 найбільш інноваційних компаній світу від Boston Consulting Group — однієї з найвпливовіших консалтингових фірм в світі. Ротація в рейтингу BCG просто божевільна.

    Україна піднялася в рейтингу інноваційних країн. Що це означає?

    Ймовірно, ви чули про американську компанію Stryker, найбільшого виробника медичного обладнання. У минулому році Stryker входила до рейтингу BCG, а в цьому її там уже немає. Статистика невблаганна: з 50 найбільш інноваційних компаній світу тільки вісім потраплять в список BCG в наступному році. Решта не витримають інноваційної гонки і вилетять з рейтингу.

    Ту ж тенденцію можна спостерігати, вивчаючи Глобальний індекс інновацій. Багато країн не можуть утримати досягнутих позицій і вже на наступний рік демонструють серйозні погіршення показників. Таджикистан в новому Індексі опустився на дев’ять позицій, Грузія — на 15, Кувейт — на 18.

    У порівнянні з ними Україна виглядає досить стабільно. За останні чотири роки наша країна жодного разу не вилетіла з топ-50, хоча в 2019-му ми просіли на чотири пункти. Так що нинішнє зростання — це, скоріше, поступове повернення до 43 місця, яке Україна займала в 2018 році.

    Так, ми далеко не лідери, проте, це стабільний показник. Втім, підсумкове місце в рейтингу ГІІ — не єдиний показник на який варто звертати увагу.

    Гарні новини

    Якщо розглянути співвідношення обсягу інвестицій та практичної користі від впровадження інновацій, то виявляється, грошей на інновації у нас витрачають небагато — за цим показником Україна посіла 71 місце. Але результати є навіть від такого обсягу інвестицій: в рейтингу країн, які отримали найбільший профіт від використання інноваційних рішень, ми займаємо 37 сходинку.

    Ще один важливий пункт — співвідношення між обсягом інновацій та економічними показниками. Розвиток української економіки випереджає очікування, резюмують експерти. А ось показники більш економічно розвинених країн на кшталт ОАЕ, Брунею, Катару, Саудівської Аравії і Литви — навпаки, не відповідають прогнозам.

    Україна і далі може просуватися в рейтингу ГІІ. У нас багато конкурентних переваг, перерахованих в розділі “Сильні сторони”. Це і прекрасно підготовлені кадри, і престиж вищої освіти, і велика кількість співробітників з науковими ступенями, і зростаючий експорт інформаційно-комунікаційних технологій.

    Рубка за лідерство

    Чи зможемо ми повторити успіх Індії, показник якої стрибнув у цьому році на 4 сходинки вгору? Складно сказати. Адже крім сильних є ще і слабкі сторони: нестабільна політична ситуація, відсутність верховенства права, низький рівень фінансування інноваційних програм, в тому числі венчурними фондами.

    Всіх, хто планував впроваджувати передові технології, очікують непрості часи. Через економічну кризу, викликану пандемією COVID-19, величезна кількість дослідницьких проєктів по всьому світу було заморожено, а загальний обсяг коштів, виділених на впровадження інноваційних рішень, скоротився до рекордно низьких показників. Незважаючи на це, настрій укладачів рейтингу можна описати як стриманий оптимізм.

    Оскільки впровадження інновацій стало частиною корпоративної стратегії найбільших світових компаній й державних програм розвитку економіки, є надія, що криза в сфері інновацій не буде такою глибокою і затяжною.

    Що ж до України, то нам належить серйозна боротьба за почесне друге місце в групі країн з доходом нижче середнього (на першому зараз В’єтнам). Глобальний інноваційний ландшафт за останні роки сильно змінився: тепер найвищі темпи прийняття інновацій демонструють Китай, В’єтнам, Індія і Філіппіни.

    Дві останні країни в груповому рейтингу знаходяться відразу за нами. Припустимо, що в наступному році буде запекла боротьба.

    Автор Олег Крот, керуючий партнер холдингу TECHIIA

    Думка автора може не збігатися із власною думкою.

     

    “Економічна правда”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *