Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    У КИТАЇ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ ПОСУХИ ЗМІНЯТЬ ТЕЧІЇ РІЧОК

    2010-05-31

    Китайські вчені приступили до грандіозного проекту, спрямованого на вирішення проблеми з великою кількістю води на півдні країни і частою посухою на півночі.
    Розворот течії річок планують завершити до 2014 року. Наразі екологи не можуть передбачити можливі наслідки такого кроку, однак одноголосно визнали, що розворот течії річок на північ – захід необхідний.
    Перший крок до вирішення екологічної проблеми зробили ще у п’ятдесятих роках минулого століття, тоді радянські фахівці почали будівництво греблі в містечку Даньцзянкоу. Вже тоді надлишок води на півдні і постійні посухи на півночі були для Китаю справжньою бідою. Проблему вирішили в дусі часу – частину води перенаправили туди, де вона потрібніша. Вже в XXI столітті цей довгобуд отримав друге народження завдяки кризі – підстьобуючи зростання ВВП, уряд щедрою рукою виділяв кошти на інфраструктурне будівництво.
    “Цей проект сприяє розвитку суміжних галузей. До того ж він дає можливість працевлаштувати величезну кількість людей. Нарешті, після завершення робіт ми отримаємо мережу судноплавних каналів, по яких наші товари можна буде возити в Шанхай”, – говорить Тянь Ченьчжун, заступник губернатора провінції Хубей.
    Поворот південних річок – це, мабуть, останній із надпроектів Мао Цзедуна, що благополучно дожив до наших днів. Саме він запропонував вирішити водне питання революційним шляхом. Будівництво трьох каналів – кожен завдовжки більше тисячі кілометрів – обійшлося казні майже у 60 мільярдів доларів.
    Щоб забезпечити безпеку головного ресурсу, у районі водосховища закрили десятки шкідливих виробництв. Така турбота про екологію не дивна. Прямо з водяної столиці цілюща волога самопливом піде до столиці земної – і вчасно. У Пекіні вже сьогодні норма споживання води в сім разів нижча, ніж у середньому в країні.
    Від міста Даньцзянкоу і однойменного водосховища до Пекіна – добрих півтора тисячі кілометрів. Тому після завершення проекту в 2014 році пройде не менше трьох діб, перш ніж перша вода потрапить до Пекіна.
    Переселення мешканців із затоплених районів Китаю відбудеться вже через кілька місяців у селище на околиці міста Сянфань. Ними стануть десятки тисяч сімей, для яких спішно зводиться нове житло. За міськими мірками досить скромне, але зате з водопроводом, електрикою і телефоном.
    Гігантський водопровід, що зв’язав найвіддаленіші куточки Піднебесної, запрацює вже в найближчі роки. Яким буде Китай після цього, не беруться передбачати навіть екологи. Втім, і вони визнають – цей захід вимушений.
    Минулого року китайські вчені спрогнозували, що найближчим часом у країні збільшиться кількість природних катастроф, спровокованих глобальними змінами клімату. Однією з найбільш серйозних проблем для Китаю є посухи, які почали вражати навіть багаті на водні ресурси південні регіони Китаю. На сьогодні від посушливої погоди страждають 59,3% посівних в КНР.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *