Цього року заявки на іспит на державну службу в Китаї досягли чергового рекорду, оскільки випускники шукають гарантованої роботи на тлі невизначених економічних перспектив. Аналітику на цю тему, опубліковану виданням Sixth Tone, наводимо нижче.
У Китаї тенденція вступів на державну службу не сповільнюється. Цього року заявки на іспит на державну службу досягли чергового рекордного рівня, оскільки китайські випускники прагнуть захистити себе від нестабільної економіки, забезпечивши доступ до «залізної миски» стабільної державної роботи.
Згідно з даними репетиторської компанії Offcn, кількість людей, які успішно зареєструвалися на цьогорічний іспит, який має відбутися наприкінці листопада, перевищила 2,6 мільйона, що є найвищим показником за всю історію. Це п’ятий рік поспіль, коли заявки досягають нового максимуму.
Хоча уряд продовжує розширювати квоти на прийом, конкуренція за місця з кожним роком стає гострішою. За даними Offcn, у 2023 році на кожну вакансію в середньому було понад 66 претендентів. Це на 24% більше, ніж п’ять років тому.
Іспит на державну службу в Китаї використовується для перевірки кандидатів на придатність до посади в державних установах, починаючи від податків і митниці до громадської безпеки. Будь-яка особа віком від 18 до 35 років, яка має вищу освіту та не має судимостей, може подати заявку.
Кандидати спочатку проходять тест із варіантами відповідей, який оцінює їхні загальні знання та навички логічного мислення, а потім пишуть есе на питання, пов’язане з політикою. Три кандидати з найвищими балами на кожну посаду будуть автоматично обрані для співбесіди.
Протягом попередніх десятиліть іспит на державну службу, як правило, був менш конкурентоспроможним, оскільки багато випускників вирішували шукати більш високооплачувану роботу в приватному секторі. Але в останні роки стабільна робота та зручні пільги в державному секторі почали виглядати дедалі привабливішими.
Сучасні випускники часто витрачають місяці на здачу іспиту на державну службу, знаючи, що для проходження співбесіди буде достатньо лише дуже високого балу. З’явилися репетиторські компанії, які займаються лише навчанням випускників, як мають складати іспит на державну службу.
На китайській соціальній платформі Douban користувачі розміщують оголошення про пошук партнерів дял підготовки до іспиту на державну службу, які повинні взяти на себе зобов’язання повторювати матеріал підручників принаймні 10 годин на день. У схожому на Twitter мікроблозі Weibo випускники скаржаться на те, що шість разів безуспішно перездають іспит або з’ясовують, що змагаються з 1000 іншими кандидатами на роботу.
Конкуренція за місця особливо гостра в центральних і західних регіонах Китаю, свідчать дані Huatu Education, іншої спеціалізованої репетиторської фірми. Співвідношення кількості заявок на роботу, як правило, вище на заході – у Тибеті, Нінся та Гуйчжоу – ніж у більш заможних частинах країни, таких як Гуандун, Цзянсу та Шанхай (єдиним винятком із цієї вибірки є Пекін, який є місцем розташування більшості центральних державних установ, а відтак має надзвичайно велику кількість заявок).
Ймовірно, існує кілька факторів, що сприяють цій тенденції. По-перше, західні частини Китаю менш населені, мають меншу економіку, а отже, мають менше державних робочих місць. Вони також, як правило, мають менш динамічний приватний сектор, що робить посади в державному секторі особливо привабливими. Крім того, Китай часто знижує критерії вступу для заявок у цих областях, щоб заохотити більше людей розглянути можливість роботи там. Загалом, однак, китайський уряд стає набагато більш вибірковим, коли мова йде про найм державних службовців. У міру зростання популярності іспиту на державну службу державні установи встановлюють дедалі вищі вимоги до рівня освіти абітурієнтів, виявив аналіз даних Huatu Education Sixth Tone.
З майже 19 000 доступних вакансій лише 56 зараз відкриті для кандидатів із ступенем професійно-технічного коледжу, порівняно зі 162 минулого року. Більшість із цих вакансій — це посади поліцейських, які важко зайняти в прикордонних регіонах, таких як Сіньцзян, Тибет і Внутрішня Монголія. Натомість кількість вакансій, для яких наразі потрібен ступінь магістра або навіть доктора, стрімко зростає. Цього року понад 2600 вакансій були відкриті лише для кандидатів із ступенем післядипломної освіти, порівняно з 891 у 2019 році.
Китайська державна служба також схильна встановлювати особливі вимоги щодо спеціальностей абітурієнтів. Кандидати з фінансово-економічними освітами користуються великим попитом, адже понад 60% вакансій, що оголошуються цього року, пов’язані з оподаткуванням. Однак випускникам гуманітарних спеціальностей знову не пощастило: вони мають право лише на декілька пропонованих вакансій.
Незважаючи на різке зростання кількості заявок, є також кілька вакансій, на які Китаю важко знайти претендентів. Цього року 178 вакансій не отримали жодної заявки, а ще 155 отримали лише одну, свідчать дані Huatu Education.
Як правило, ці роботи непопулярні через їх дуже специфічні вимоги. Жаохе, округ провінції Хейлунцзян на північному сході Китаю, наприклад, не зміг знайти співробітника прикордонної служби, який також є спеціалістом з російської мови.
Напишіть відгук