Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Третій – не зайвий: Китай може узаконити багатодітність

    2018-02-20

    Пекін на законодавчому рівні може дозволити сім’ям мати більше двох дітей. Це питання обговорять на щорічній сесії Всекитайських зборів народних представників до кінця березня. Причина незвичайної для Піднебесної ініціативи – стрімко старіюче населення. Самі жителі КНР, опитані RT, кажуть, що реальних стимулів розширювати сім’ю в Китаї немає.

    Державна політика і гороскоп

    З ініціативою розширення середньостатистичної китайській сім’ї виступив делегат південній провінції Гуандун адвокат Чжу Леюй. Юрист відзначає, що через існуючі нині принципи планування сім’ї народжуваність в Китаї неухильно знижується.

    «Спостерігається великий розрив між очікуваннями і реальністю політики «одна сім’я – дві дитини», оскільки цей захід сприяв не зростанню народонаселення, а, навпаки, зниженню народжуваності в Китаї», – вважає Чжу Леюй.

    Російські експерти, говорячи про китайську демографію, формулюють проблему інакше. На думку завідувача сектором економіки і політики Китаю Інституту світової економіки і міжнародних відносин ім. Е.М. Примакова РАН Євгенія Луконина, загроза не в зниженні народжуваності, а в швидкості старіння населення, зміні соціальної структури.

    Експерт нагадав, що восени минулого року голова КНР позначив курс на побудову «суспільства середнього достатку і велику перемогу соціалізму з китайською специфікою в нову епоху». За задумом влади Піднебесної, в найближчі 15 років країна повинна «наростити базу для суспільства середнього достатку», щоб до середини століття можна було прискорити темпи модернізації і посилити позиції республіки в світі.

    «Це неможливо зробити без молодого населення. На одного молодого китайця вже скоро буде припадати величезна кількість людей похилого віку, яких треба утримувати. Вся пенсійна система досить стандартна: молодь відраховує гроші на людей похилого віку і так далі по колу », – розповів в бесіді з RT Луконін.

    5a9ad82c183561a8748b45f7
    Три роки тому Китай скасував принцип «одна сім’я – одна дитина». Ця політика, головною метою якої було скоротити чисельність населення і навантаження на економіку, діяла в країні з 70-х років минулого століття. Проте з 2015 року далеко не всі сімейні пари зважилися на другу дитину.

    Однак 2016 рік, за інформацією китайської сатитстичної служби, виявився рекордним за народжуваність з початку століття: на світ з’явилися 17,86 млн малюків. Але вже в 2017 році в республіці народилося на 630 тис. менше дітей .

    Подібну статистику фахівці з Китаю пов’язують і з національним менталітетом: багато сімей, як і раніше вірять китайським гороскопом і свідомо планують появу дитини на сприятливий для цього рік. Так, найбільш підходящим вважається рік Дракона: в цей період народжується на 2% більше малюків, ніж в усі інші роки.

    Не менш популярний рік Мавпи. Таким якраз став 2016й. Китайці вірять, що в цей час народжуються розумні і винахідливі люди. Символом самого «бездітного» 2015 року була вівця (або коза) – за китайськими прикметами, в такі роки якраз не варто народжувати дітей.

    Недитячий час

    Китайські фахівці з демографії вважають, що проблему спаду народжуваності одним тільки законом не вирішити. Щоб гарантувати демографічний підйом, Китай повинен остаточно зректися поточної політики планування народження дітей. Місцеві аналітики вважають, що в наступні десять років народжуваність в Китаї буде сильно скорочуватися, що, в свою чергу, може загальмувати економічний розвиток КНР.

    Однак самі китайці вважають, що перш ніж планувати третю дитину, батьки зобов’язані виховати попередніх двох «на хорошому рівні», що вимагає солідних витрат.

    «Про другу дитину ми з дружиною навіть не думаємо. При сучасному темпі життя складніше доглядати за дитиною, виховувати її. Світові потрібен розумна, вихована і забезпечена дитина, і ми правильно розраховуємо наші сили, щоб дати йому все необхідне », – поділився з RT 28-річний співробітник МЗС КНР Лян Юй.
    5a9ad79f18356196748b45f8
    Як підкреслює Луконін, дозвіл влади мати двох дітей до різкого зростання народжуваності не привело. Справа в тому, що у китайців, що відносяться до середнього класу, модель сім’ї все більше нагадує європейську. Найчастіше пари обмежуються двома дітьми.

    «Дозвіл на народження третьої дитини сильно на народжуваність не вплине, повинні бути якісь додаткові стимули, наприклад материнський капітал. А у Китаю ніколи ніякого стимулювання не було. Наприклад, коли ви плануєте народити другу дитину, то втрачаєте право безкоштовний дитячий садок, школу, платите додаткові податки та інше », – зазначив Луконін.

    Бажання мати по-справжньому велику родину, незважаючи на очевидні труднощі, швидше за все, буде спостерігатися тільки в тих регіонах країни, де багатовікові традиції передбачали трьох і більше дітей в одному шлюбі, кажуть китайські експерти.

    «Сім’ї з провінції Гуандун радісно прийняли поправку« одна сім’я – дві дитини ». У жителів цього регіону було прийнято мати багато дітей, поки в 1970-і роки не ввели обмеження. Думаю, вони зрадіють дозволу на третю дитину. Що стосується мене, то у мене тільки одна дитина, і другого я не хочу. У нас з дружиною дуже мало часу для цього. Більшість китайських сімей, які проживають в місті, дуже зайняті, і навряд чи захочуть третю дитину, двох дітей їм достатньо », – розповів RT 42-річний історик з КНР Андрій Сяо, який проходить стажування в Росії.

    Аналогічної думки дотримується і китайська молодь.

    «Я сумніваюся, що багато хто захоче мати трьох дітей. Поки в Китаї все дуже дорого, в тому числі і якісна освіта. Багато проживають в сільській місцевості і, щоб забезпечити життя собі і своїм дітям, змушені залишати дітей родичам і їхати на заробітки в міста. Може, такі люди і хочуть велику родину, але я вважаю, що їм заводити її точно не варто », – поділилася з RT думкою 24-річна студентка одного з московських вузів Сюаньсюань Ши.

    5a9ad273370f2cfd0f8b45fe
    Згідно з даними Всекитайської федерації жінок, саме діти проживаючи в сільських районах  страждають найбільше, оскільки їх батьки часто переїжджають в міста, де знаходять роботу. Згідно з дослідженням Гонконзького баптистського університету, відсутність батьківської уваги негативно позначається на психіці дітей і якості їх освіти. Такі висновки фахівці зробили, у ході спостережень за 5000 учнів початкових класів в провінції Хунань.

    «Наші результати свідчать, що відсутність уваги обох батьків – актуальна ситуація для дітей, які проживають в сільській частині Китаю, – ускладнює процес їх утворення. І ця проблема заслуговує на увагу політиків », – зробили підсумок автори дослідження.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *