Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    “Тиха конкуренція”. Китай намагається «посунути» Росію у Центральній Азії?

    2023-05-30

    «Саміт «Центральна Азія — Китай», що пройшов у Сіані, демонструє зростаючий вплив Пекіна в регіоні», пишуть західні ЗМІ цього тижня. Видання аналізують, чи Китай і росія конкурують за вплив у регіоні. У пресі також повідомляють, як москва отримує доступ до західних технологій за допомогою сусідів і запитують, чи підвищує це ризик вторинних санкцій. Про це повідомляє Крим.Реалії.

    САМІТ « ЦЕНТРАЛЬНА АЗІЯ  КИТАЙ » : ПІДСУМКИ ЗУСТРІЧІ

    Лідер Китаю Сі Цзіньпін провів саміт за участю п’яти центральноазіатських лідерів, щоб підкреслити зростаючий вплив Пекіна в регіоні, де довгий час панувала росія.

    Цього тижня в Сіані відбулася перша очна зустріч президентів п’яти країн Центральної Азії та глави Китаю, під час якої Сі Цзіньпін представив план розвитку відносин, що охоплює різні сфери: від будівництва інфраструктури до збільшення товарообігу. Пекін пообіцяв виділити 3,8 мільярда доларів фінансової допомоги регіону. Сі Цзіньпін підкреслив також, що Пекін зацікавлений у безпеці, і наголосив на готовності допомогти Казахстану, Киргизстану, Узбекистану, Туркменістану та Таджикистану в зміцненні їхньої обороноздатності.

    “Багато хто думає, що в Центральній Азії існує поділ праці: росія відповідає за безпеку, а Китай – за економіку, але це не так”, – говорить в коментарі американському виданню дослідник Євразійського центру Карнегі Темур Умаров . — Китай ще у 1990-х роках прийшов до Центральної Азії, приділяючи першочергову увагу безпеці».

    Зростання інтересу Китаю до регіону не є несподіваним для росії. «москва змирилася з тим, що не може скласти тут конкуренцію. Країни Центральної Азії бажають альтернативи», — повідомляє Рафаелло Пантуччі , співробітник Школи міжнародних досліджень імені Раджаратнама у Сінгапурі.

    На думку автора статті Остіна Ремзі , вплив Китаю в регіоні зріс, але вплив росії при цьому не зник. Експерти вважають, що Пекін не намагається підірвати позиції москви в регіоні.

    Росія, яка стала ізгоєм та потрапила під санкції через вторгнення в Україну, намагається зміцнити зв’язки з країнами Центральної Азії. Минулого року президент росії Володимир Путін відвідав кожну із п’яти країн регіону. Лідери “станів” побували на військовому параді в москві 9 травня й знаходилися там на одній трибуні з Путіним.

    На думку Умарова, Пекін не хоче суперечок з москвою через Центральну Азію, оскільки відносини з росією для Китаю важливіші за домінування в сусідньому регіоні. «Партнерство між москвою та Пекіном у Центральній Азії набагато ширше, ніж ми думаємо», — каже Умаров.

    Американський телеканал CNN у публікації про саміт у Сіані зазначає, що Пекін намагається розширити присутність у Центральній Азії, доки росія загрузла в Україні.

    «Найважливіший контекст цього саміту — війна в Україні та невизначеність щодо майбутніх зобов’язань, впливу та ролі росії в регіоні. Центральна Азія завжди вважалася заднім двором росії. Китай розширює свій вплив у регіоні. З’явилися нові устремління та напрямки у відносинах між Китаєм та Центральною Азією — можливості, яких не було раніше», — наводить CNN думка директора китайської програми аналітичного центру Stimson у Вашингтоні Юна Суна.

    « ТРІЩИНА » У « МІЦНІЙ ДРУЖБІ » РОСІЇ І КИТАЮ

    Британська ділова газета Financial Times, зупиняючись на саміті “Центральна Азія – Китай”, пише, що між Пекіном і москвою в регіоні йде “тиха конкуренція”.

    «Я не думаю, що Китай замінить росію в Центральній Азії за дуже короткий період, але [конкуренція за вплив] вже почалася. [росія та Китай] перебувають у режимі тихого змагання», — переконаний Чіенью Ші , науковий співробітник Тайванського інституту національної оборони та безпеки, якого цитує видання.

    Аналітики вважають, що Китай, ймовірно, не намагатиметься дублювати російську військову присутність — москва зберігає бази в регіоні, але здатна розширити співпрацю у сфері безпеки. Пекін уже розпочав взаємодію з Таджикистаном у цьому напрямку. “Китай завжди пам’ятав про хворобливе ставлення росії до цього, і буде цікаво подивитися, як далеко зайде Сі”, – говорить співробітник вашингтонського Центру військово-морського аналізу Елізабет Вишник.

    На думку експертів, жителі Центральної Азії з підозрою ставляться до ініціатив Китаю й стурбовані зростаючим боргом перед Пекіном. Заява посла Китаю у Франції, який поставив під сумнів суверенітет пострадянських республік, підірвав позиції Китаю в регіоні. Пекін не дав роз’яснень із цього приводу та не відкликав дипломата. Науковий співробітник дослідницького центру «Барометр Центральної Азії» Юніс Шарифлі вважає, що мешканці регіону хочуть китайських інвестицій та технологій, але водночас стурбовані активністю Пекіна.

    За словами Вішник, росія, як і раніше, домінує в регіоні і, ймовірно, є кращим гравцем.

    Американське видання Washington Post пише, що Китай посилає Центральній Азії сигнал: «Довіряйте нам, а не росії».

    Автор статті Меган Тобін зазначає, що Пекін пообіцяв мільярди доларів у вигляді «фінансової підтримки та грантів» п’яти країнам Центральної Азії, а Сі Цзіньпін, показуючи себе «щедрим та надійним партнером», представив широкомасштабний план щодо зміцнення безпеки в регіоні. На думку Тобін, ці кроки оголили тріщину в «міцній» дружбі Пекіна та москви (торік Китай та росія підписали угоду, в якій йдеться про «міцну» дружбу).

    Саміт показав, що Сі Цзіньпін намагається створити багатополярний світ, у якому США не буде єдиною наддержавою. «Рік тому через війну в Україні в регіоні було багато дискусій довкола того, чи потрібно Центральній Азії розгортатися, чи потрібно дивитися на Захід. Цей тиждень дуже чітко показав, у якому напрямку вирішила рухатися Центральна Азія», — каже експерт дослідницького центру Atlantic Council у США Нива Яу.

    РИЗИКИ ВТОРИННИХ САНКЦІЙ

    Wall Street Journal пише, що кілька пострадянських країн постачають до росії підсанкційну продукцію — комп’ютерні чіпи, лазери та інші товари цивільного та військового призначення, вироблені в США та Європі.

    Якщо у 2021 році експорт американських та європейських товарів до Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Узбекистану у 2021 році становив 14,6 мільярда доларів, то торік він досяг 24,3 мільярда. Пострадянські республіки збільшили постачання продукції до росії минулого року на 50 відсотків.

    Офіційні особи Євросоюзу вважають, що росія знайшла спосіб купувати заборонені товари та обходити санкції, отримувати доступ до західних технологій.

    “Електроніка потрібна скрізь, від виробництва літаків і крилатих ракет до систем управління, контролю та зв’язку в бронетехніці та танках”, – говорить російський експерт Павло Лузін .

    Навіть невеликі обсяги, що переміщуються через низку держав, «мають значний внесок» у спробах москви отримати доступ до зарубіжних технологій, вважає виконавчий директор дослідницького центру Silverado Policy Accelerator у Вашингтоні Сара Стюарт.

    Торік москва легалізувала паралельний імпорт – доставку продукції через треті країни без дозволу правовласника товарного знаку. Компанії, що пропонують постачання заборонених товарів, вільно працюють у росії, як, наприклад, митний брокер Standard Group у москві, який на своєму сайті дає повний опис процесу купівлі товарів зі США чи Європи та їх розмитнення через дочірню організацію у Вірменії, повідомляє Wall Street Journal .

    Західні чиновники вже заявляють про намір поставити заслін тіньовим способам обходу санкцій. Євросоюз розглядає механізм впровадження вторинних санкцій щодо країн, які допомагають росії обходити обмеження, та заборонити постачання певних груп товарів до цих держав.

    "Тиха конкуренція". Китай намагається «посунути» Росію у Центральній Азії?

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *