Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Співпраця України і Китаю у оздоровчо-лікувальному туризмі може бути різностороннішою

    2018-12-18

    Голова правління компанії «Ючен Іву Інтернешнл Трейдинг Сіті Девелопмент» провінції Хунань КНР Ян Венхао під час зустрічі з головою Львівської обласної державної адміністрації зазначила, що екологічна ситуація в Китаї нині сприяє тому, що китайські туристи відвідуватимуть Львівщину все частіше.

    Представники китайської делегації оцінили потужні кліматичні і бальнеологічні ресурси Львівської області. Отже, Китай зацікавлений у налагодженні туристичних потоків у сфері оздоровчого туризму.

    Лікувально-оздоровчий туризм, за визначенням фахівців, передбачає переміщення резидентів і нерезидентів в межах державних кордонів і за межі державних кордонів на термін не менше 20 годин і не більше 6 місяців в оздоровчих цілях та цілях профілактики різних захворювань. Лікувально-оздоровчий туризм заснований на курортології, науці про природні лікувальні фактори та їхній вплив на організм людини, методи використання цих факторів з лікувально-профілактичною метою.

    Цікаво, що цей різновид туризму відноситься до найбільш стародавніх. Від античних часів люди навчилися використовувати мінеральні води і грязі в оздоровчих цілях. А вже на початку XVII ст. у Франції була створена курортна інспектура, в завдання якої входив нагляд за станом курортів і їх експлуатацією. У XVIII-XIX ст. починається інтенсивний розвиток європейських курортів на комерційних засадах. У 1958 р. була заснована Міжнародна федерація курортної справи. Спочатку її завданнями була організація санаторно-курортної допомоги інвалідам Другої світової війни, а згодом виникла й справжня курортна індустрія.

    Лікувально-оздоровчий туризм розвинений у багатьох країнах. Визнаними світовими центрами є Європа, Близький Схід та Південно-Східна Азія. Найбільша кількість європейських здравниць зосереджена у Франції, Німеччині, Австрії, Італії та Швейцарії. Популярною є Чехія з її знаним бальнеологічним потенціалом та курортами Карлові-Вари, Теплиці.

    На Близькому Сході лідером оздоровчого туризму є Ізраїль із сучасним рекреаційним потенціалом та розвиненою інфраструктурою оздоровлення, зокрема, на берегах унікального Мертвого моря і середземноморському узбережжі. Південно-Східна Азія пропонує оздоровлення за допомогою традиційної східної медицини. Йдеться про методи давньоіндійської аюрведи, тайський масаж, всесвітньо відомі китайську та тибетську медицини.

    У звіті дослідницької групи Euromonitor International, який був представлений на туристичний конференції в Лондоні, прогнозують, що протягом наступних 12 років вартість світового туристичного ринку зросте до $2,6 трильйонів, а подорожуватимуть до інших країн по всьому світу приблизно 2,4 мільярда людей щорічно. Сучасний ринок оздоровчого туризму великий і різнобарвний, конкуренція між лікувально-оздоровчими закладами відбувається на рівні переліку запропонованих додаткових і інноваційних послуг і кожна країна прагне розвивати цей напрям туризму як стабільно перспективний.

    Напрям, що очікує підтримки

    На сьогоднішній день оздоровчо-лікувальний туризм залишається одним з найбільш прибуткових у низці інших напрямів туризму. Мода на здоровий спосіб життя і перемога профілактичного спрямування в сучасній медицині лише збільшує його популярність. Якщо кожний закордонний медичний турист в середньому залишає в українській клініці $2-2,5 тис. і провідні медичні заклади заробляють на лікувальному сегменті близько $100-125 млн. на рік, то сегмент оздоровчого туризму лише за мінімальними оцінками в півтора рази більший.

    В Україні найбільш затребувані серед іноземних пацієнтів санаторії в Моршині, Трускавці, Одесі, Миргороді, а також SPA і Wellness-центри. Загальний дохід від оздоровчого та лікувального туризму сягає $300 млн. і наші фахівці впевнені: це далеко не межа. Сьогодні в Україні існує велика кількість місць, які надають позитивний вплив на здоров’я людини. Лікування проводиться за допомогою грязьових ванн, унікальних джерел з цілющою водою та безліччю необхідних для людського здоров’я мікроелементів, а також спеціальних СПА процедур.

    Україна має все необхідне для розвитку сучасної туристичної індустрії. Перебуваючи в центрі Європи на перехресті транспортних сполучень, наша країна має, до того ж, сприятливі природно-кліматичні умови, багату історико-культурну спадщину, національно-етнографічні, людські і матеріальні ресурси. Загальна площа придатних для туризму і відпочинку природних ландшафтів становить 9,4 млн. га, які і до теперішнього часу ще повністю не освоєні. На території нашої держави налічується понад 125 тис. пам’яток археології, архітектури, історії та мистецтва, працюють сотні унікальних музеїв.

    Аналіз і оцінка сучасного стану санаторно-курортного комплексу на території України свідчить про те, що курортна рекреація повинна стати пріоритетною сферою перспективного розвитку туризму нашої держави. Оздоровчо-лікувальний туризм може забезпечити значні валютні надходження, сприяти зміцненню національної грошової системи і створити у цій сфері нові робочі місця.

    Центрами лікувально-оздоровчого туризму є санаторно-курортні заклади різного медичного профілю, де забезпечується високий рівень обслуговування і задіяний медичний персонал. Наприклад, практично всі санаторії Закарпаття, мають у своєму арсеналі широкий комплекс оздоровчих процедур. В більшості випадків вони базуються на прийомі мінеральної води, використанні термальних вод та місцевих лікарських трав.

    У західній частині України особливою популярністю користуються такі комплекси як: «Поляна», «Сонячний», «Деренівська купіль», «Термал стар», «Сольва», «Карпати», тощо. На узбережжі Азовського моря також є добре відомі оздоровчі заклади, наприклад, клінічний санаторій «Бердянськ». Санаторій «Рай-Оленівка» знаходиться в курортному селищі Рай-Оленівка, в 12 км від Харкова, серед листяного та соснового лісу і пропонує кваліфіковане лікування й затишок. Український санаторій «Хорол», у центрі міста Миргорода, відомий як центр оздоровлення людей хворих на діабет.

    А у оздоровчому комплексі «Едем» в Одеській області проводяться процедури із застосуванням хлоридно-гідрокарбонатної мінеральної води зі свердловини, яка знаходиться прямо на території комплексу. Під час відпочинку в Затоці всі бажаючі можуть пройти курс комплексної терапії та профілактики захворювань серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату та хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів. Послуги українських здравниць користуються попитом, але іноземним туристам вони не так добре відомі, як того потребує розвиток оздоровчо-лікувального туризму.

    На думку експертів, Україна завдяки унікальному природно-рекреаційному потенціалу та збільшенню зацікавлення цією сферою іноземних туристів володіє усіма передумовами для відновлення і розвитку лікувально-оздоровчого туризму. Але головною перешкодою для цього є відсутність державної і регіональної стратегії розвитку санаторно-курортного господарства, яка б передбачала активний вплив на його інвестиційну привабливість.

    Як показує світова практика, розвиток рекреаційної діяльності, а в ній – туристичної сфери, поряд з розвитком промисловості і сільського господарства є одним із пріоритетних напрямів відродження економіки, вигідним видом вкладення капіталу, що дає прямий і швидкий економічний ефект. Окупність витрат тут становить в середньому два – чотири роки, а витрати на створення одного робочого місця в 20 разів менші, ніж у промисловості.

    Міжнародний в’їзний туризм дає більший ефект у порівнянні з внутрішнім, але вимагає створення потужної індустрії туризму. Успіх в’їзного туризму, динаміка його розвитку і, як наслідок, розмір відрахувань до держбюджету, багато в чому залежать від досконалості туристичної інфраструктури та її відповідності високим світовим стандартам. Україні є чому повчитися і запозичити у країн-сусідів та держав-партнерів.

    Оздоровлений туризм із додаванням світогляду

    Туризм у Китаї називають новим двигуном економічного зростання. У сфері туризму зайнято 28 млн. осіб, побічно сектор дає роботу ще 80 млн. людей. Коли у КНР на звітній конференції Китайської національної адміністрації з туризму (CNTA) підбили туристичні підсумки 2017 року, то стало відомо, що Китай минулого року зберіг статус четвертого за величиною туристичного напрямку в’їзного туризму в світі.

    Минулого року інвестиції у туризм в Китаї досягли 1,5 трлн юанів, що на 16% більше, ніж за аналогічний період 2016 р. Здебільшого у туризм вкладаються приватні інвестори (60% від усіх вкладень). У країні працюють 144 інвестиційних фонди, які спеціалізуються саме на розвитку туристичної сфери. За даними CNTA, внесок індустрії туризму Китаю в 2017 р. у ВВП країни склав 11% (8,77 трлн юанів або $1,35 трлн).

    За прогнозами, до кінця 2018 р. сукупні доходи від туризму в Китаї сягнуть 5,98 трлн. юанів ($920 млрд.), що на 13% більше, ніж було в 2017 році. Приблизно 5,05 трлн. юанів ($780 млрд.) припадуть на внутрішні поїздки, кількість яких складе 5,5 млрд. Крім того очікується, що число туристів, що прибувають, збільшиться до 142 млн.

    На думку глави CNTA Китай буде й надалі розвивати свої національні туристичні бренди, робити ставку на національні морські та оздоровчі курорти, на створення нових luxury-готелів, орієнтованих на вимогливих мандрівників. До 2020 р. загальний обсяг туристичного ринку КНР досягне 6,7 млрд. осіб, при цьому загальний обсяг інвестицій у сектор складе 2 трлн. юанів, а загальний дохід від туризму становитиме 7 трлн. юанів.

    Лікувально-оздоровчий туризм в Китаї стає дедалі популярнішим серед іноземних туристів, бо відкриває абсолютно новий підхід до здоров’я. Оздоровчі санаторії, шпиталі, медичні центри, здравниці Піднебесної використовують методи традиційної китайської медицини в поєднанні з методами сучасної європейської лікувальної науки.

    Традиційна китайська медицина, фармакологія і філософія історично нерозривно пов’язані, вони є істинним надбанням Китаю. У найдавніших працях: «Трактат про лікарські засоби імператора Шептуна», трактаті «Важкі питання», «Трактат Жовтого Імператора про внутрішнє» і багатьох інших – передані медичні знання, переплетені з китайським світоглядом.

    Окрім точної діагностики і високої ефективності лікування, туристів в Китаї приваблює і його вартість, тому що ціни цілком доступні. Серед поціновувачів оздоровчого туризму добре відомі санаторії та медичні центри Пекіна, Даляня, Урумчі і острова Хайнань. У клініках використовується сучасне обладнання та висококваліфікований персонал. Великі оздоровчі центри мають, як правило, професійних перекладачів.

    Експерти Euromonitor International прогнозують, що регіон Далекого Сходу чекає туристичний бум в наступному десятилітті. І найбільше виграє саме Китай. Аналітик Euromonitor International Вутер Гіртс вважає, що туризм – важливий стовп китайської економіки. В країні багато інвестицій йдуть саме на поліпшення інфраструктури і стандартів, а також на дружні до туристів політичні підходи та ініціативи.

    3 думкою про перспективу і партнерство

    Якщо піклуватися про розвиток і майбутнє оздоровчо-лікувального туризму, то ми маємо визнати, що в нашій країні потребує змін сама концепція формування оздоровчих турів. Вони мають передбачати не лише стаціонарні лікувально-профілактичні заходи, а й екскурсійні та спортивні маршрути, розважальні програми, комфортні і клієнт-орієнтовані умови. Іншими словами, необхідною є адаптація змісту оздоровчих послуг до потреб сучасного туристу, як це вдало реалізують у Піднебесній за допомогою державно-приватного партнерства.

    Координатор зв’язків з країнами Світової туристичної організації (UNWTO) Бека Джакелі визначив лікувально-оздоровчий туризм та сільський туризм як найперспективніші в Україні. Перспективний характер сільського напряму оздоровчого туризму в регіоні полягає у поєднанні природних лікувально-оздоровчих чинників із фізичною активністю у рамках традиційних видів діяльності сільського населення, а також у вживанні екологічно чистих продуктів харчування. Але треба підтримувати малий бізнес створювати інфраструктуру та об’єднати фермерів з туроператорами, аби максимально продавати цей напрям.

    На думку Джакелі, в України реально величезний потенціал природних бальнеологічних, кліматичних курортів, але на сьогодні світова класифікація йде в інакший спосіб, це все в Україні треба трансформувати. Тому що радянський підхід вже не відповідає вимогам сучасності, зараз підходи зовсім інакші.

    З метою осучаснення і подальшого розвитку оздоровчо-лікувального туризму, експерти пропонують працювати одночасно у трьох напрямах: інвестиції у інфраструктуру, дороги, які має збудувати держава; створення інвестиційно привабливих пакетів для інвесторів; системне масоване просування цих курортів. Адже саме у оздоровчо-лікувальному туризмі візитер залишає найбільше коштів.

    Свого часу успіх туристичної галузі у Грузії, наприклад, забезпечили декілька факторів. Перший: безпека, реформа поліції, коли вона стала новою, сучасною і влада почала це рекламувати. Піар потрібен аби отримати увагу інвесторів. Другий фактор: інфраструктура. Інвестор побачив, що держава готова розвивати дорожню інфраструктуру. Третій фактор – це політика стимулювання бізнесу. Для туроператорів та інвесторів це необхідно.

    Взагалі розвиток туристичного бізнесу неможливий без професійної та широкої інформаційної підтримки. Потрібні спрямовані зусилля і чималі кошти, щоб організувати якісну рекламу, створити різні довідники, путівники. У розвинених країнах 30% прибутку від туризму витрачається на рекламу національного туристичного продукту. Окрема тема – роль кіно і телесеріалів в розкручуванні певних регіонів і певних стилів відпочинку.

    За даними СОТ у сфері подорожей і туризму створено сьогодні найбільше число робочих місць. Всього у світі в цій сфері зайнятий кожен шістнадцятий працюючий. Завдяки цьому сектору економіки виникають великі і сприятливі можливості для створення малих і середніх підприємств. Створення додаткових робочих місць в перспективних висококласних галузях і підгалузях, пов’язаних з рекреаційно-туристичною, вирішує в комплексі багато проблем соціально-економічного характеру, що виникають в зв’язку із згортанням робіт на багатьох промислових підприємствах та з закриттям великої кількості об’єктів вугільної галузі. Всі важливі названі чинники блискуче створює, застосовує і розвиває Китай.

    Експерти підкреслюють, що істотну роль ця сфера економічної діяльності відіграватиме у забезпеченні незалежності та суверенітету нашої держави, включенні господарства України до світової економіки, інтегруванні його у міжнародну економічну систему через різні форми співпраці із зарубіжними партнерами, зокрема через розвиток міжнародного оздоровчо-лікувального туризму.

    Очевидно, що для підвищення якості надання оздоровчо-лікувальних рекреаційних послуг Україні необхідне залучення вітчизняних та зарубіжних інвестицій. І найважливішим державним регулятором повинен стати фінансово-економічний механізм, який передбачає ряд особливих привілеїв і пільг для залучення вітчизняних та іноземних капіталів (потенційних інвесторів) – суб’єктів туристичної діяльності.

    Згадані моменти насправді реально вирішуються у Китаї: є бажання, розуміння, політична воля і вміння влади комунікувати з фахівцями і громадами. Влада спрямовує, об’єднує спільні зусилля, ресурси, ідеї на базі природних і рекреаційних ресурсів із залученням органів місцевого самоврядування та населення. Сьогодні Китай пропонує туристам не лише свої відмінності, а й загальнолюдські цінності, сучасність, розвиток і інновації.

    І для України туризм цілком може стати однією з точок росту економіки і додатковим джерелом припливу валюти. Якщо здається, що сьогодні обставини не сприяють, але думати про майбутнє, поставити мету, запросити досвідчених партнерів до співпраці і наполегливо працювати.

     

     “Тянься Лінк”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *