Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    СПІЛЬНІ ЖИТЛОВІ ПРОЕКТИ

    2018-02-06

    Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард на 48-му Всесвітньому економічному форумі в Давосі, під час зустрічі з Президентом України Петром Порошенко, порадила Україні скористатися існуючим сприятливим зовнішнім середовищем для прискорення реформ і переходу до більш потужного росту, «необхідного для стійкого поліпшення життєвого рівня населення».

    До одного з найсуттєвіших показників високого рівня життя, це відомо, відносять спроможність більшості населення держави придбати власне житло. В Україні кількість осіб, які можуть лише мріяти про свій дах над головою, дедалі збільшується. Особливо стрімко ця цифра зросла з початком російської агресії. Вимушено переселеними особами (ВПО) стали 4% українців. Станом на останні місяці 2017 року Україна посідає дев’яте місце у світі за кількістю вимушених переселенців.

    Через російську збройну агресію Україна переживає найсерйознішу гуманітарну проблему з часів набуття незалежності. З 2014 року щонайменше 1,6 млн. громадян України залишили або втратили свої домівки. Такі данні навів на брифінгу ООН щодо гуманітарної ситуації в Україні постійний представник України при Організації Володимир Єльченко. І очевидно, що більша частина з цієї категорії громадян потребує роботи і житла.

    Постійна загроза збройної ескалації з боку Росії впливає на стан економіки в Україні. Як держава, що розвивається, попри важку економічну ситуацію, ми змушені підвищити рівень витрат на національну безпеку та оборону до 5% ВВП. А за інформацією Міністерства оборони понад 46 тисяч військовослужбовців стоять у черзі на отримання квартир. У жовтні 2017 р. Президент України Петро Порошенко повідомив, що за останні два роки у ЗСУ отримали майже дві з половиною тисячі квартир. Це немало, але потрібно швидше і більше.

    Тому, коли Україні говорять про «сприятливе зовнішнє середовище», вочевидь, за певною сукупністю умов воно могло би бути більш сприятливим. Нашій державі надають багато допомоги і підтримки міжнародні фонди, організації, окремі держави і світова спільнота. Але всього цього недостатньо для того, щоби дискусії в ООН відбувались під такими наївними твердженнями: «Ключ до мирного порядку денного – у руках внутрішньо переміщених осіб України».

    Житловими питаннями вимушених переселенців і воїнів ЗСУ, насамперед, має перейматись держава. Міжнародні експерти констатують, що наразі в України немає комплексної стратегії роботи із вирішення житлових проблем цих категорій громадян, яка б цілеспрямовано реалізовувалася державними органами. Громадські організації, які працюють з переселенцями і військовослужбовцями, неодноразово вказували, що державні довгострокові рішення не відповідають нагальним потребам цих громадян і інтересам  суспільства.

    От нещодавно і Асамблея ПАРЄ закликала українську владу забезпечити право на достатнє житло і вирішити житлові питання як невід’ємну частину стійких рішень для ВПО, зокрема прийняття правової основи для впровадження і реалізації різних видів житлових програм.

    Кому посміхнеться сонце крізь власне віконце

    В Україні вже давно помітили, що Піднебесна в українсько-китайських відносинах завжди підкреслює своє бажання спрямовувати спільні проекти на користь саме українському народові. КНР охоче і не вперше пропонує свою допомогу у вирішенні нагальних соціальних проблем. У листопаді 2017 р. китайський національний генпідрядник (CNCEC) став переможцем конкурсу Державної іпотечної установи (ДІУ) на залучення позики для фінансування проекту із забезпечення житлом.

    ДІУ створено урядом України у жовтні 2004 р. Основний вид діяльності – рефінансування іпотечних кредиторів за рахунок коштів, залучених від розміщення цінних паперів. Зареєстрований капітал ДІУ до кінця першого кварталу 2017 р. становив 755,66 млн. грн. У ДІУ повідомили, що Кабінет міністрів дав згоду на кредит у розмірі 500 мільйонів доларів задля подолання квартирної черги, а також будівництва квартир для військових ЗСУ і ВПО. Кредитні кошти будуть забезпечені державними гарантіями, передбаченими у бюджеті. ДІУ виступає у якості позичальника у цьому проекті, а контроль за цільовим використанням кредитних коштів здійснюють китайські партнери.

    Проект передбачає два напрями фінансування: на придбання житла і на фінансування будівництва житла. Реалізація цих напрямів буде проводитися відповідно до отриманих від міністерств заявок. Ефективна ставка по кредиту – 4,5% річних. Повний обсяг кредитних коштів передбачається отримати впродовж 2 років. Термін залучення – 15 років. Пріоритетом стане забезпечення житлом учасників АТО, військовослужбовців, поліцейських та вимушених переселенців.

    Проект, на відміну від минулого «пірамідального» досвіду з використання інвестиційних коштів громадян, не передбачає залучення громадян як інвесторів будівництва. Проте, фізичні особи також можуть стати покупцями або споживачами послуг з фінансового лізингу готового житла. Приватні особи матимуть можливість самостійно подавати заявки на придбання житла на умовах іпотечного кредитування або фінансового лізингу. Заявку можна буде оформити через партнерів ДІУ, перелік яких обіцяють оприлюднити пізніше.

    При реалізації напряму «Фінансування будівництва житла»  відбуватиметься конкурсний відбір. Обов’язковою умова – наявність дозвільної документації, зокрема відведення земельної ділянки під будівництво. Придбання готового житла та відбір об’єктів для добудови буде здійснюватися на конкурсних засадах через систему Prozorro з метою забезпечення відкритості процесу та запобігання корупційним ризикам.

    Умови виділення позики передбачають трирічний пільговий період з моменту отримання першого траншу і дозволяють пролонгацію дії кредитної лінії, яка складатиметься з трьох траншів по 100 млн. доларів. На придбання житла буде направлено 200 млн. доларів. На фінансування будівництва буде направлено 300 млн. доларів. Проектом передбачено фінансування будівництва 1,4 млн. кв. м житла, а також забезпечення викупленими квартирами 30,6 тисячі сімей на умовах іпотечного кредитування або фінансового лізингу. Влада планує, що в рамках цього проекту будуть побудовані більш 30 тисяч квартир. Кредитування здійснюватиметься за ставкою 15,3% річних.

    Взагалі, якщо говорити про створення і реалізацію різних видів житлових програм, Україна лише починає вивчати світовий досвід. Гостра потреба в доступному житлі виникла не сьогодні і не лише в нашій країні. Хоча в Україні маємо набагато складнішу економічну ситуацію і зовсім мало часу для перетворення держави на сучасний будівельний майданчик. Майданчик, де будуються нові галузі науки і економіки, інноваційні містоутворюючі підприємства, «розумні» комфортні для життя і творчості міста, аеропорти, мости і дороги.

    Рух по цьому шляху потребує відповідних ресурсів, тому Україна цінує можливості, які вчасно надані нашими китайськими партнерами. Але не менш цінним для нашої країни є досвід Піднебесної, яка постійно і успішно будує добробут для своїх громадян як у прямому, так і у переносному сенсі.

    Китай продовжує і будувати, і вражати

    В ексклюзивному інтерв’ю газеті «Женьмінь жибао», в жовтні 2017 року у Вашингтоні, директор Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард спрогнозувала, що наступний Цукерберг може з’явитися в Китаї. Говорячи про Китай, Крістін Лагард двічі використала словосполучення «глибоке враження». Насамперед, її глибоко вразило економічне зростання Китаю і його рішучість змінити методи розвитку, що принесло КНР великі зміни. Друге глибоке враження на директора Міжнародного валютного фонду справили зусилля Китаю, спрямовані на позбавлення від злиднів величезної кількості людей.

    Піднебесна вражає світ не лише розмахом будівництва, а й інноваційними пошуками, термінами й нестандартними рішеннями. Лише нещодавно світ здивувало повідомлення про 15-поверховий готель, який китайці побудували за 6 днів. Неймовірно, але кілька днів тому  в Лунъяні побудували за 9 годин залізничну розв’язку, яка повинна зв’язати три великі гілки в одну залізницю Наньлун.

    Багато років уряд Китаю намагався зменшити розміри Пекіна. Тепер він запропонував новий план, де Пекін стане центром нового величезного об’єднаного міста. Це повинно допомогти розвантажити центр Пекіна, зупинити негативний вплив на його історичну частину і поліпшити екологічну обстановку в місті, яке задихається від смогу. Наразі у Китаї будується місто «Цзин-Цзінь-Цзи», де проживатимуть 130 мільйонів жителів. Цей неймовірний за розмірами мегаполіс буде створений шляхом злиття столиці Китаю Пекіна з двома сусідніми провінціями.

    Урядові та адміністративні будівлі повинні переїхати з центру Пекіна. Пекін залишиться серцем нового мегаміста. Він буде відповідальний за науку і культуру. Місто-порт Тяньцзінь буде займатися технологічними дослідженнями. В частині провінції Хебей найімовірніше будуть розташовані невеликі виробництва і основні житлові квартали. Мережа швидкісних поїздів повинна зв’язати різні частини міста і час поїздки від одного суб-центру до іншого складе не більше однієї години. Наразі зараз багатьом пекінцям доводиться добиратися до роботи зі спальних передмість у центр Пекіна та назад по п’ять годин на день.

    У липні 2017 р. Китай офіційно почав будувати одне з найбільших у світі «лісових міст». Коли роботи завершать, нове місто прийме 30 тисяч людей. 40 тисяч дерев висадять на фасадах майже кожної поверхні міста. Завдяки великій кількості дерев та рослин місто поглинатиме майже 10 тисяч тонн вуглекислого газу, 75 тонн забруднюючих речовин і вироблятиме приблизно 900 тонн кисню щорічно. Місто планують зробити самодостатнім в сфері енергетики через геотермальні та сонячні енергетичні ресурси.

    У китайському місті Чанша був побудований грандіозний культурний центр у футуристичному стилі за проектом британського архітектора Захи Хадід. Центр складається з трьох базових фрагментів – Великого театру, здатного вмістити до 2000 чоловік, Музею сучасного мистецтва і Холу. У Великому театрі, крім безпосередньо гігантського залу для виступів, будуть базуватися бари й ресторани.

    Кілька років тому в місті Тяндучен провінції Чжецзян вирішили побудувати копію центру Парижа – з власною Ейфелевою вежею та міськими кварталами в європейському стилі. У Китаї побудували найвищий у світі міст  завдовжки понад 1 тис. метрів розташований на висоті 1,8 км. У Національному парку Чжанцзяцзе у провінції Хунань завершилося будівництво найдовшого висячого мосту зі скляним покриттям у світі. Довжина моста склала 393 метри, а відстань до землі складає 300 метрів. Міст здатний витримати вагу 800 чоловік.

    Британо-китайське конструкторське бюро AT Design Office створило проект плавучого острова-міста Floating City, про можливе будівництво якого зараз говорять в Китаї. За задумом архітекторів, місто площею 10 квадратних кілометрів розташується як на поверхні, так і під водою і буде містити житлову, комерційну та розважальну інфраструктуру прямо посеред Тихого океану.

    AT Design Office повідомляє, що весь проект реально здійснити вже зараз. В ньому задіяні ті ж технології, за якими успішно побудований відомий міст Гонконг – Макао – Чжухай. Зараз питання будівництва розглядає найбільший забудовник Китаю – The China Communications Construction Company.

    Також вражають несподівані китайські проекти щодо доступного житла.

    В той час, коли влада КНР відшукує найефективніші моделі фінансування програм доступного житла, будівельники  і архітектори намагаються знайти економні технологічні рішення.

    Наприклад, архітектор Джеймс Лоу розробив нестандартний проект OPod Tube House. Будинок зроблений з стандартної бетонної труби діаметром 2,5 метра. і призначений для молодих людей, які не можуть дозволити собі придбати житло в світових мегаполісах. Житло спроектовано для однієї або двох осіб. Усередині передбачені стандартні зручності, вітальня з розкладним ліжком, міні-холодильник, ванна кімната з душем і місце для зберігання одягу та особистих речей. За словами архітектора проекту Джеймса Лоу, ідея маленького житла в трубах може стати практичним вирішенням питання доступного житла і перенаселення.

    Всі ці приклади переконливо доводять, що участь відомих китайських будівельних компаній у тендерах на реконструкцію або будівництво житла в Україні, при умові чесної конкуренції, може бути обопільно вигідним напрямом співпраці і скласти гідну конкуренцію компаніям, що працюють за завищеними цінами. Українсько-китайська співпраця стане корисним доповненням до співпраці України з ЄС та складовою частиною здорового і збалансованого розвитку економіки України.

    Центр сучасного Китаю “Тянься Лінк”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *