Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    СПІЛЬНА МЕТА: ІНВЕСТИЦІЇ КИТАЮ В СВІТІ

    2018-05-15

    Експертне середовище називає чотири фактори, які стимулюють розвиток економіки: споживання і держвидатки, інвестиції і чистий експорт. З них, найголовніший фактор — це інвестиції, адже вони стимулюють створення імпортозамісних та експортних виробництв і робочих місць.
    Провівши в Україні більше трьох років, екс-міністр фінансів Словаччини, співголова Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR) Іван Міклош, дійшов переконання: в України є потенціал для впевненого економічного зростання мінімум на 6-7%. На його думку, економічне зростання – це реформи, реформи – це інвестиції, а інвестиції – це довіра. Україні потрібно стати країною, якій би довіряли іноземні інвестори. Наявність цього фактору є підставою і невербальним запрошенням інвесторів зі Сходу чи Заходу.
    Піднебесна — одна з ключових економік світу. На сьогодні КНР виступає найбільшим донором і реципієнтом інвестицій. Такі результати були досягнуті завдяки глибинним системним реформам в галузях економіки, які почалися з 1978 року і продовжуються до цих пір. Для досягнення економічного розвитку в нових умовах необхідно мати суспільний консенсус щодо перспективи та віру людей у майбутнє країни. Сьогодні все це є в китайському суспільстві, більше того, люди наочно відчули позитивні результати реформ влади, спрямованих на збільшення добробуту своїх громадян.
    Незважаючи на певне уповільнення темпів зростання, Китай не зупинив інвестиційну діяльність в країнах ЄС, Азії, Південної Америки і Африки. Це обумовлено надлишком інвестиційного ресурсу, зокрема, за обсягом золотовалютних резервів КНР займає перше місце в світі ($3,4 трлн). Китай сприймається багатьма державами як стратегічний, зважений і послідовний у довгостроковій перспективі партнер.
    Підприємці Китаю – люди наполегливі, які звикли працювати з нестабільними регіонами Африки і Латинської Америки. Зазнавши фіаско один раз, вони пробують вдруге і втретє реалізувати вигідні проекти.
    Переконливий приклад – співпраця Китаю з Нігерією. За останнє десятиріччя Китай вклав близько $18 млрд. прямих інвестицій в транспортну інфраструктуру, медицину і озброєння нігерійської армії. Незважаючи на те, що в Нігерії давно йде уповільнена громадянська війна, а терористичні акти ісламських фундаменталістів стали в Нігерії буденністю, торговий оборот двох країн становить близько $15 млрд, щорічно збільшуючись. Китай дійсно має досвід ризикованого інвестування тих країн, звідки зазвичай йдуть західні інвестори.
    Можливо, секрет такої «зухвалості» криється у державній економічній політиці сучасного Пекіну. На відміну від своїх західних колег, китайський бізнес вміє прораховувати всі форс-мажорні ризики і однаково успішно отримувати прибуток як у країнах, що мають власну «специфіку», так і у стабільних розвинутих країнах.
    Прямі інвестиції КНР у ЄС
    За даними берлінського Інституту вивчення Китаю (MERICS), прямі китайські інвестиції в європейську економіку зросли з 1,6 мільярда євро в 2010 році до 35 мільярдів в 2016 – тобто майже в 22 рази. Тільки за 2016 рік вони збільшилися майже в три рази. В той час, коли прямі інвестиції зі США до країн ЄС зростають куди повільніше, китайці у 2016 році придбали 309 європейських компаній або частку в них. Найбільше китайських грошей вкладено в Великобританію (23%), Німеччину (19%), Італію (13%), Францію (11%) і Фінляндію (7%). За останні сім років структура інвестицій помітно змінилася: значно більше коштів бізнес КНР став вкладати в транспортну інфраструктуру, нерухомість, машинобудування і автомобільну промисловість.
    Прямі інвестиції з Китаю в країни ЄС давно перевищили $100 мільярдів. Багато ключових об’єктів інфраструктури, насамперед портове господарство, змінили власників. Майже два роки тому COSCO Shipping, що входить в групу китайських і гонконгівських компаній COSCO Group Ltd., придбала за 280,5 мільйона євро 51% акцій афінського морського порту Пірей. Новий керуючий директор порту Фу Чен Цю пообіцяв перетворити його в один їх найбільших контейнерних хабів, а Грецію – в потужний перевантажувальний вузол між Азією і Східною Європою.
    У 2017 році COSCO купила за 200 мільйонів євро контрольний пакет іспанського портового холдингу Noatum Port Holdings, за $42 мільйони – 100% акцій контейнерного терміналу в бельгійському порту Зебрюгге. Раніше «дочка» COSCO Pacific Ltd. стала власником 35% терміналу Euromax в Роттердамі. А найбільш обговорюваною стала угода іншого китайського консорціуму – CCCC, який виграв конкурс ідей на право будівництва нового контейнерного терміналу в Гамбурзі в одному з найстаріших та найпотужніших європейських портів.
    У числі акціонерів консорціуму, який володіє найбільшим у світі виробником портових кранів ZPMC, – громадянин Китаю, власник компанії Alibaba Джек Ма. У всіх цих угодах конкурентами китайців були компанії з американським капіталом. Фахівці звертають увагу, що європейці сьогодні охочіше пускають на свій ринок інвесторів з КНР, ніж зі США. Китайські інвестори вкладаються і в інші інфраструктурні об’єкти ЄС.
    У Греції вони придбали контрольний пакет головного оператора електропостачання країни – Національної енергетичної корпорації. Корпорація ChenChina минулого року придбала швейцарський агрохімічний концерн Sygenta, і ця угода – найбільший в історії приклад поглинання китайським бізнесом європейського. У Великобританії China Investment Corporation купила 10% аеропорту Хітроу, Beijing Construction Engineering Group отримала право брати участь в будівництві першого британського «міста-аеропорту» Манчестер, а China Harbor Engineering Company споруджує приливну електростанцію в графстві Суонсі.
    Китайські IT-компанії крокують по Європі. Найбільш активна Huawei, значно наростила і продовжує нарощувати продажі своїх гаджетів в європейських країнах. Експерти підкреслюють: просування Китаю на європейський ринок стимулює протекціоністська політика нинішньої американської адміністрації. І це також логічно і неминуче веде до посилення ролі Китаю на світовій арені.
    Інтерес зосереджується на Піднебесній
    Світові тенденції спонукають країни Східної та Південної Європи, які не отримують торгових привілеїв у Європі, налагодити потужний експорт до КНР і залучити більше китайських інвестицій. Це підтримає їх економіку і додасть певної незалежності. Зазвичай в подібних ситуаціях швидко організовуються східноєвропейські країни, однак свою вигоду має всі шанси отримати й Україна.
    В той час як Євросоюз поступово відмовляється від дотацій в ці регіони, Китай активно інвестує в країни Центральної і Східної Європи. На останній зустрічі голови Державної ради Китайської Народної Республіки Лі Кецяна з лідерами країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) було проголошено про намір КНР інвестувати в своїх партнерів. Наприкінці листопада 2017 р. останні три країни з Центральної та Східної Європи – Естонія, Литва та Словенія погодилися приєднатися до китайської економічної ініціативи «Один пояс, один шлях».
    Так, 16 країн Центральної та Східної Європи – Албанія, Болгарія, Боснія та Герцеговина, Естонія, Латвія, Литва, Македонія, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Хорватія, Чехія та Чорногорія долучилися до проектів «Нового економічного Шовкового шляху» та «Морського шовкового шляху XXІ століття». КНР надасть $3 млрд. на розвиток співпраці з 16 країнами Центральної та Східної Європи, 11 з яких є членами ЄС.
    Допомога з боку Китаю надходить дуже вчасно і доречно: в 2018 році закінчується дотаційна програма Євросоюзу, завдяки якій країни Східної Європи отримували чималі кошти. У Польщі більше половини всіх інвестицій з 2014 по 2017 р. фактично становили дотації Євросоюзу, в той час як в Румунії ця допомога становила близько 60% від загального обсягу інвестицій. У 2018 р. запланований масштабний саміт країн ЄС та Китаю.
    Європейські експерти вже зараз наполягають на тому, що ЄС задля власного економічного розвитку має підтримувати китайську ініціативу. Особливо важливою є співпраця в технологічній сфері. Економісти Європейського банку реконструкції та розвитку також вважають, що китайська ініціатива стане позитивним кроком та сприятиме розвитку Європи й інших країн світу. Схожу думку мають й експерти ООН, які наголошують, що «ініціатива «Один пояс, один шлях» відповідає цілям ООН і сприятиме розвитку світової спільноти».
    Чому Піднебесну іноді порівнюють з криголамом
    Останнім часом інвестиційна активність Китаю в ЄС і США почала викликати занепокоєння. Експерти вважають, що підстави є, адже латентне бажання Європейського союзу і США зменшити підтримку країн, що розвиваються, вступає в протиріччя з бажанням зберегти свій вплив, а інколи і залежність цих країн. Деякі західні експерти не приховують, що розглядають інвестиції КНР у країни ЦСЄ або Африки, китайську ініціативу «Один пояс, один шлях», як витончений інструмент Піднебесної для розколу європейської єдності і американського впливу. Водночас всі очікують і прагнуть отримати від Китаю максимального доступу західних компаній до китайського ринку.
    Деякі застереження є необґрунтованими страхами, а деякі потрібно розглядати у кожному окремому випадку. Наприклад, якщо йдеться про проекти так званого інтенсивного виробництва в сільському господарстві, то потрібно розуміти, що воно дає швидку окупність, але виснажує ресурси землі. В інших проектах, коли китайці готові інвестувати тільки з умовою, що будівництвом підприємств будуть займатися китайські ж компанії і за їхніми технологіями, важливо враховувати всі нюанси, зберігаючи головне — обопільну вигоду і національні інтереси.
    З урахуванням майбутньої земельної реформи, важливо використовувати успішний регуляторний досвід інших країн. Адже можна і не купувати землю, а взяти її в довгострокову оренду, або, наприклад, купити підприємство, що вже має землі у власності або в оренді. Є експерти, які вважають, що китайці з легкістю дають інвестиції під програми, пов’язані з сільським господарством, тому що шукають можливості доступу до родючих земель.
    Наводиться приклад, що начебто саме за таким сценарієм Китай діяв в Казахстані. Спочатку – легкі інвестиції під сільськогосподарські проекти, а коли сума інвестицій перевищила $20 мільярдів, з’ясувалося, що Китай контролює в Казахстані до 70% запасів надр – нафти і газу, а також розпоряджається значними земельними ресурсами: землі сільськогосподарського призначення переданими інвестору у тривалу оренду. Українські селяни навряд чи з легкістю сприймуть той факт, що на їхній землі господарюють китайці. Виникає питання, наскільки цивілізовано Україна вирішуватиме подібні проблеми.
    Підсумовуючи, експерти називають головними ризиками для України зростання залежності від китайської економіки, експлуатацію ресурсної бази України, підвищення конкуренції на внутрішньому ринку і потенційне витіснення національного виробника. Чи зможе наша держава уникнути всіх ризиків, залежить від професійності і державницької позиції української влади.
    Перспектива розвитку
    В умовах відсутності внутрішнього інвестора і потреби фінансових ресурсів для економічного розвитку держави, залучення іноземних інвестицій є критичною необхідністю. Китай має ресурс і бажання інвестувати в економіку України, тому доцільно залучати китайські інвестиції і формувати імідж надійного партнера шляхом забезпечення захисту інвестиційного прибутку.
    На сьогодні НБУ здійснює ряд заходів, спрямованих на валютну лібералізацію і можливість інвесторів виводити інвестиційний дохід, що безумовно позитивно впливає на інвестиційний клімат і дає певні гарантії іноземному інвестору. Зберігаючи таку тенденцію і продовжуючи структурні реформи Україна зможе залучати більше інвестицій.
    Багато що було зроблено в цьому напрямі за останні роки, але необхідно зберегти досягнуте і продовжити реформи. Китайські інвестиції в нашу країну – альтернатива кредитним ресурсам міжнародних організацій і урядів країн, збалансування платіжного балансу України.
    Інвестиції КНР сприятимуть збільшенню золотовалютних резервів країни і стабілізації курсу гривні, нарощуванню високотехнологічного виробництва, а ще створять нові вакансії і зменшать безробіття. Подальша співпраця України з найбільшим інвестором світу, Китаєм, формуватиме позитивний інвестиційний імідж для інших країн-потенційних інвесторів і забезпечить економічне зростання.

    “Тянься Лінк”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *