Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

  Сі Цзіньпін знову став генеральним секретарем Комуністичної партії Китаю. Який це матиме вплив на Китай та весь світ

  2022-10-25

  Сі Цзіньпін офіційно був переобраний на безпрецедентний третій термін як генеральний секретар Компартії Китаю, таким чином він продовжить керувати партією наступні п’ять років. До нового складу політбюро увійшли увійшли лише висуванці Сі Цзіньпіна,і він закріпив за собою статус найвпливовішого лідера Китаю з часів Мао Цзедуна. З часів Ден Сяопіна, в Китаї діяло обмеження у два терміни на посаді генерального секретаря, але у 2018 році це правило скасували. До нового складу Постійного комітету Політбюро знову увійшло семеро людей, які, як вважається, мають тісні зв’язки із Сі Цзіньпіном.

  Стівен Макдонал, кореспондент ВВС в Китаї, аналізує результати ХХ з’їзду КПК

  Перший висновок – Сі Цзіньпін залишається біля керма і залишатиметься доти, доки колись у майбутньому його не змістить якийсь поки що неочевидний політичний бунт.

  Не було особливих очікувань, що результатом цього з’їзду стануть інші результати, крім продовження діяльності Сі Цзіньпіна як “ядра” Комуністичної партії.

  Більш того, нова команда повністю укомплектована лояльними Сі людьми. Ніхто навіть не натякає, що дотримується іншої точки зору.

  У певному сенсі найбільш незвичайним є призначення Лі Цяна прем’єром Державної Ради, людиною номер два в країні. Саме йому належить керувати економікою Китаю.

  Призначення людини, яка допустила катастрофічний локдаун у Шанхаї (зі значним дефіцитом продовольства для 10 мільйонів людей), відповідальним за економічне планування, можна розглядати як сигнал того, що відданість Сі Цзіньпіну важливіша за здібності.

  При всіх інших недоліках Комуністична партія Китаю пишалася тим, що є меритократією, але це призначення, схоже, йде врозріз з колишніми традиціями.

  Гірше того, складається відчуття, що генсек насправді не має твердого розуміння економічної діяльності та того, що потрібне для її роботи. Або, принаймні, він не вважає це пріоритетом.

  Для Сі Цзіньпіна на першому місці стоїть партійна дисципліна та націоналістична підтримка країни, яку він очолює, а все інше – позаду.

  Попри величезні збитки, які завдає політика “нульової толерантності до ковіду”, зміцнення непохитної прихильності до цієї політики, що не має чіткої стратегії виходу, схоже, це підтверджує.

  Того ж дня делегатами з’їзду КПК було обрано новий Центральний комітет і схвалили запропоновані головою Сі поправки до Статуту Компартії про соціалізм із китайською специфікою.

  У цих поправках, зокрема, наголошується центральна роль особисто Сі Цзіньпіна у ЦК та партії загалом. Члени партії, згідно з рішенням з’їзду, повинні глибоко усвідомити цю роль і робити все для її підтримки та зміцнення.

  Крім того, у рішеннях з’їзду підтверджено раніше внесену до статуту керівну та спрямовуючу роль “думок Сі Цзіньпіна про соціалізм з китайською специфікою в нову епоху”.

  З’їзд КПК посилив формулювання щодо політики стосовно Тайваню.

  Якщо в редакції статуту, що діяла досі, йшлося лише про “роботу над зміцненням єдності китайського народу, включаючи співвітчизників на Тайвані”, то в новому варіанті йдеться про рішуче неприйняття і протидію “сепаратистам” та “спробам проголошення незалежності Тайваню”.

  За матеріалами BBC News Україна

   

  Сі Цзіньпін знову став генеральним секретарем Комуністичної партії Китаю. Який це матиме вплив на Китай та весь світ 

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *