Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Сі Цзіньпін намагається балансувати між Росією та Заходом

    2023-01-31

    На момент початку повномасштабного вторгнення Росія мала набагато розвиненішу економіку, більш потужну армію, ніж Україна. Але те, що Росія не спромоглася швидко реалізувати свої плани по захопленню всієї території України, багато в чому можна пояснити тим, що Україна має багато союзників, тоді як Росія – ні. Колумніст The Washington Post Макс Бут, старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин, розглядає взаємовідносини Китаю та Росії, а також Китаю та Сполучених Штатів, в контексті повномасштабної війни в Україні.

    Китай — найбільший у світі експортер високотехнологічних товарів , четвертий експортер зброї. Пекін міг би зіграти для Росії таку ж роль, яку Сполучені Штати відіграють для України. Якби це сталося, тоді шанси на перемогу Росії значно зросли б. Але цього не сталося, що свідчить про те, що на практиці існують  межі для «безмежної» дружби, яку президент Росії Володимир Путін і Голова КНР Сі Цзіньпін проголосили за кілька тижнів до російського вторгнення в Україну 24 лютого.

    Сі Цзіньпін намагається балансувати між Заходом і Росією, тим самим створюючи потенційну можливість для адміністрації Байдена.

    Китай радо продовжив торгівлю з Росією на вигідних для себе умовах. Китай та Індія замінили Європу як головних покупців російської нафти та газу, що подешевшали через санкції. Натомість, Китай став найбільшим джерелом імпорту для Кремля, зокрема напівпровідників, що потрібні Росії для виробництва як цивільного, так і військового обладнання. У зв’язку з тим, що Apple та Samsung припинили продаж смартфонів в Росію, в третьому кварталі 2022 р. Китай зміг захопити 70% російського ринку. Ця двостороння торгівля опосередковано субсидує військові зусилля Путіна, а такожі, у випадку з мікрочіпами, дозволяє Росії вести виробництво зброї.

    В той же час варто пам’ятати, що Китай також мав міцні економічні відносини з Україною вторгнення. Як зазначив ще один представник Ради з міжнародних відносин: «До 2019 року Китай замінив Росію як найбільшого торговельного партнера України, став найбільшим імпортером українського ячменю та залізної руди, тоді як Україна обігнала Сполучені Штати в якості найбільшого експортеру кукурудзи до Китаю».

    Китай не в захваті від економічних зривів, що спричинені російським вторгненням. Як найбільший кредитор для країн з низьким рівнем доходу, Китай має турбуватися про те, щоб отримати виплати від країн, економіка яких постраждала від стрімкого зростання цін на сировину.

    Переможена Росія може бути не дуже корисним майбутнім союзником для Китаю, країни, яка має небагато друзів у світі. І Китай, як найбільша торгова держава світу, не може дозволити собі опинитися в такій ізоляції, в якій опинилася Росія. Це пояснює, чому Пекін тягнеться до Європи та намагається послабити ворожнечу зі Сполученими Штатами.

    ПрезидентСША Джо Байден посилює економічний тиск на Китай, включаючи блокування експорту найсучасніших мікрочіпів та обладнання для їхнього виробництва. Це створює враження, що мета політики США полягає не лише у протидії військовій загрозі Китаю, але, як зазначив оглядач Financial Times Гідеон Рахман, у тому, щоб зупинити економічне зростання Китаю.

    Щоб схилити Китай до більшої співпраці у війні в Україні та інших нагальних питаннях, таких як Північна Корея, як зазначив Пол Гір, ветеран ЦРУ та колишній офіцер розвідки: «Нам потрібно буде переконати китайців, що ми, принаймні, настільки ж зацікавлені в потенціалі мирного співіснування та стратегічної співпраці, як ми ведемо наше системне стратегічне суперництво». Але в нинішній атмосфері зростання напруженості це дуже складне завдання».

    Отже, сумнівно, що Сполучені Штати зможуть переконати Китай стати партнером у припиненні війни в Україні. Але, принаймні, адміністрація Джо Байдена може продовжувати тиск на Китай, аби той не надавав Росії військове обладнання. Поки Китай буде залишатися осторонь, Україна матиме шанс перемогти.

    Сі Цзіньпін намагається балансувати між Росією та Заходом

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *