Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Прогнози міжнародних фінансистів на 2021 рік

  2021-01-12

  Що турбує інвесторів та аналітиків у 2021 році?

  Перш за все – ефективність вакцинації від коронавірусу, витрати урядів і темпи відновлення економіки. Усі стратеги, які робили прогнози, назвали широке поширення вакцини ключовим знаменником.

  Економісти Goldman Sachs на чолі з Яном Хациусом очікують, що до середини 2021 року буде вакцинована більша частина населення розвинених країн і 50% населення великих висхідних ринків.

  В основі прогнозів лежить припущення, що Федеральна резервна система США, Європейський центральний банк, Банк Японії, Банк Англії і Народний банк Китаю будуть підтримувати “потік дешевих грошей”.

  Перспективи ринків у 2021 році Financial Times описує як “обережний оптимізм”. Вірусна мутація, виявлена у Великобританії, викликала коротке коливання на ринках у кінці грудня і яскраво демонструє, наскільки крихким є цей оптимізм.

  Чому фондові ринки США зросли попри обвал економіки

  Ажіотаж на Нью-Йоркській фондовій біржі після виходу новин про схвалення вакцини від коронавірусу був очікуваний, вважає Bloomberg. Однак темпи зростання ринку акцій були “шаленими” – такого росту не очікували. За підсумками 2020 року індекс Dow Jones виріс на 7,2%, S&P 500 – на 16,3% і NASDAQ 100 – на 47,6%.

  Вірус поширюється, економіка США все ще не обходиться без підтримки, нові локдауни б’ють по бізнесу, проте трейдери та інституційні інвестори сподіваються на монетарні стимули і очікують завершення пандемії, користуючись найм’якшими за всю історію фінансовими умовами, пише Bloomberg.

  Yahoo Finance називає оптимізм щодо вакцин ключовим фактором зростання акцій за останній місяць. Однак, зазначає видання, це також зробило ринок акцій вразливим для негативного впливу.

  “Акції можуть послабитися, якщо виробники вакцин зіткнуться із затримками виробництва, виникнуть проблеми при спробі транспортувати великі партії вакцин за наднизьких температур або пройде багато часу, перш ніж всі американці отримають щеплення”, – пише видання.

  Кінець циклу сильного долара?

  На думку інвестиційних банків і керуючих активами, опитаних Reuters, COVID-19 поклав кінець десятиліттю сильного долара.

  За словами директора з інвестицій Aviva Investors Пітера Фітцджеральда, коли ФРС знизила процентні ставки майже до 0%, вона позбавила долар переваги в прибутковості порівняно з аналогами.

  Засновник хедж–фонду Dymon Asia Денні Йонг так само вважає, що в 2021 році долар може різко впасти. Якщо це станеться, ФРС втратить гнучкість щодо процентних ставок і навіть буде змушена призупинити купівлю активів.

  “Якщо долар впаде, то у ФРС можуть закінчитися варіанти пом’якшення, що призведе до розпродажу акцій”, – зазначає Йонг.

  Увага на інфляцію

  Директор з інвестицій Guggenheim partners Скотт Майнерд вважає, що пандемія повністю змінила економічну систему вільного ринку, засновану на конкуренції, управлінні ризиками та фінансовій обережності.

  “На зміну прийшли цикли все більш радикального грошового втручання, соціалізації кредитного ризику і національної політики морального ризику”, – заявив Майнерд.

  “Це викликає занепокоєння, оскільки за ширмою ховається погане кредитне середовище. Ринок високоприбуткових боргових зобов’язань в 4,5 рази перевищує розмір прибутку за останні 12 місяців, і це співвідношення вже перевищує пік циклу 2008–2009 років і, ймовірно, буде погіршуватися надалі”, – додав представник Guggenheim partners.

  Величезне вливання грошей і великий державний борг створюють ризик так званого “інфляційного хвоста” (інерція інфляційних процесів в економіці. – ред.) і можуть мати значні негативні наслідки для оцінки акцій та стратегій, які тестувалися в умовах низької інфляції, кажуть аналітики.

  “Більшість учасників ринку та їх портфелі залежать від десятиліть дезінфляції або низької інфляції. Зміна режиму інфляції, ймовірно, матиме серйозні наслідки для розподілу активів”, – каже генеральний директор хедж-фонду Caxton Associates Ендрю Лоу.

  На цьому тлі увага фінансистів повинна приділятися створенню збалансованих портфелів, стійких до волатильності ринку, вважає Сем Фінкельштейн з Goldman Sachs Asset Management.

  Інвестори вкладатимуть в країни, що розвиваються

  Дані Інституту міжнародних фінансів показують, що інвестори вкладають гроші в активи країн, що розвиваються, найшвидшими темпами майже за десятиліття.

  Що приваблює інвесторів, висока прибутковість? Ні, просто позитивна прибутковість. За оцінками JPMorgan, понад 80% суверенних облігацій розвинених країн з урахуванням інфляції мають негативну прибутковість.

  “Відновлення після пандемії буде нестійким, але м’яка грошово-кредитна політика в усьому світі і оптимізм щодо вакцини збережуть підтримку ризикованих активів. 2021 рік може стати відмінним роком для акцій ринків, що розвиваються”, – каже стратег з глобальних ринків Азіатсько–Тихоокеанського регіону в Invesco Девід Чао.

  У 2020 році країни, що розвиваються, продали облігації на понад 730 млрд дол – це рекордний показник. Навіть український ринок державних цінних паперів під кінець року відчув на собі відновлення інтересу нерезидентів.

  За словами співкеруючого фондом Somerset Capital Management Крістофера Уайта, сприяє країнам, що розвиваються, безпрецедентний для мирного часу дефіцит бюджету США в поєднанні з активним монетарним стимулюванням, що чинить тиск на долар.

  Інвестори та аналітики, що стежать за emerging markets, можливо і впевнені в продовженні ралі в 2021 році, але їх турбує, перш за все, як будуть розвиватися події з вакцинацією. Питання ефективності вакцин від коронавірусу буде привертати більше уваги, ніж витрати урядів і відновлення економіки Китаю.

  Китай буде безумовним фаворитом на ринках валют і акцій, але на ринку облігацій інвестори виділяють країни Латинської Америки.

  В опитуванні респонденти надали перевагу високоприбутковим валютам і облігаціям, зокрема, мексиканським, бразильським та індійським, тоді як у торішньому опитуванні фаворитами були низькодохідні активи Південної Кореї, Таїланду і Польщі.

  Китай вийшов переможцем

  Азія зберегла лідируючу позицію з точки зору валют і акцій на тлі випереджальних темпів відновлення після пандемії. Еталонний індекс акцій КНР в 2020 році виріс на 22%, а юань зміцнився до долара на 6,7%. За прогнозами, зростання економіки Китаю в 2021 році може становити 8,2%.

  Міжнародні інвестори вклали рекордний обсяг коштів у китайські облігації і з січня по жовтень 2020 року наростили вкладення в орієнтовані на акції фонди Великого Китаю на 10,4 млрд дол.

  У той же час відтік з фондів, що інвестують в країни, що розвиваються, становив 23,9 млрд дол.

  Китай давно займає особливе становище серед країн, що розвиваються, в силу унікального поєднання розміру своєї економіки, темпів зростання і глибини ринку. Збільшення економічного розриву між Китаєм та іншими країнами, що розвиваються, змушує деяких великих інвесторів змінювати підхід до розподілу коштів в цьому класі активів, пише Bloomberg.

  На тлі зростання попиту з боку клієнтів деякі компанії з управління активами впроваджують нові, орієнтовані виключно на Китай, стратегії.

  Попередні проблеми також не зникли

  Ааналітики не виключають розгортання нової світової фінансової кризи, пов’язаної не з наслідками пандемії, а викликаної боргами.

  “Світовий борг, особливо в країнах, що розвиваються, стрімко зростає. Загальний борг збільшився на 15 трильйонів доларів в 2020 році і, як очікується, до кінця року досягне 365% світового ВВП. Країнам, що розвиваються, необхідно 7 трильйонів доларів для погашення заборгованості до кінця 2021 року”, – нагадують в Atlantic Council.

  Намагаючись зупинити зростання кризи, G20 ініціювала списання боргів для деяких країн. Але небажання Конгресу США схвалити будь-які нові ресурси для Міжнародного валютного фонду може підірвати ці зусилля.

  Крім цього, Організація Об’єднаних Націй попередила, що світ знаходиться на межі найгіршої продовольчої кризи щонайменше за п’ятдесят років, адже пандемія порушила глобальні ланцюжки поставок продуктів харчування.

  За прогнозами ООН, від недоїдання, пов’язаного з COVID-19 і пов’язаних з ним захворювань, загине більше людей, ніж від самого коронавірусу.

   

  “Економічна правда”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *