Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Приєднання ТПП України до Ділової ради Шовкового шляху

    2018-07-31

    На початку липня Торгово-промислова палата України і Китайська рада сприяння міжнародній торгівлі (ТПП і CCPIT) підписали Меморандум про приєднання ТПП України до Ділової ради Шовкового шляху. Рада налічує 160 тисяч членів і взаємодіє з 300 організаціями у більш, ніж 200 країнах світу. Наслідком цієї події стало створення в Україні Центру сприяння ініціативі «Один пояс, один шлях».

    Заснування Центру, вважає президент ТПП України Геннадій Чижиков, дасть можливість Україні активніше залучатися до одного з найважливіших світових економічних і культурних проектів − проекту «Один пояс, один шлях». Для українського бізнесу стануть доступнішими фахові консультації та допомога щодо участі у багатьох китайських ініціативах,  програмах і масштабних заходах.

    Голова Китайської ради сприяння міжнародній торгівлі Цзян Ценвей виcловив готовність допомагати у налагодженні зв’язків між підприємцями двох країн, організовувати взаємні візити, забезпечувати своєчасною інформацією щодо ситуації на ринку Китаю, проводити спільні інформаційні інвестиційно-виробничі заходи, надавати інформацію стосовно змін у китайському законодавстві, які зможуть сприяти цим процесам.

    Бізнес виступає за посилення економічних зв’язків між Китаєм та ЄС

    Минулого місяця у престижному конференц-залі Парижу відбулася дев’ята конференція китайсько-європейського саміту підприємців. Саміт був організований Китайською міжнародною федерацією підприємців (SIEF), провідною міжнародною бізнес-платформою, що об’єднує глобальні бізнес-еліти, дипломатичні кола, політиків, аналітичні центри та лідерів думок з Китаю, Європи, Океанії та Африки.

    Захід поєднав понад 400 китайських та європейських дипломатів, підприємців, аналітиків та наукових співробітників для проведення глибоких дискусій з таких питань, як ініціатива «Один пояс, один шлях», фінансові інновації, співробітництво між Китаєм і ЄС, побудова великого азіатсько-європейського ринку. Під час конференції було організовано серію тематичних круглих столів, високоякісні демонстрації проектів та бесіди тет-а-тет.

    Посол Китаю у Франції Цзя Цзюнь на церемонії відкриття виступив з доповіддю, у якій висвітлив перспективи китайсько-європейського бізнесу в умовах нової епохи будівництва в Китаї соціалізму з китайською специфікою. Китай відкривається, надає більш широкі перспективи практичного співробітництва з ЄС у таких галузях, як ядерна енергетика, авіація, штучний інтелект та технології цифрових мереж.

    Цзя Цзюнь підкреслив, що нині в світі економічний егоїзм, нестабільність та протекціонізм стають основними проблемами. У відповідь на цю глобальну проблему Китай висунув ініціативу «Один пояс, один шлях» як спосіб подальшого розвитку багатосторонньої співпраці, посилення торгівлі, а також кращих обмінів між людьми. За останні п’ять років загальний обсяг торгівлі між Китаєм та країнами Шляху перевищив $4 трильйони, а накопичені інвестиції перевищили $60 мільярдів. Збільшено кількість  прямих рейсів до європейських міст, створено 75 закордонних зон економічного і торгового співробітництва та понад 200 000 робочих місць.

    Великобританія, Німеччина, Франція та низка інших європейських країн висловили велику зацікавленість у приєднанні до ініціативи «Один пояс, один шлях». Жан-П’єр Раффаре́н, прем’єр-міністр Франції у 2002 – 2005 рр., вважає, що китайська ініціатива сприятиме миру та стабільності у світі, забезпечить додаткові можливості країнам, що прямують по цьому шляху. На його думку, Європі і Китаю необхідно посилити взаємну довіру, підтримувати інновації та фінансову співпрацю між китайськими та європейськими підприємцями. Жан-П’єр Раффарен переконаний, що сучасному світу терміново потрібні спільні зусилля Китаю та Європи для зміцнення стабільності, а Китай, у свою чергу, відіграє важливу роль у стабільності в Європі.

    На тлі американської протекціоністської політики європейські компанії все більше дивляться на послідовний і стабільний Китай. ЄС і Китай  є важливими членами СОТ і є стратегічними партнерами протягом багатьох років. Бізнесмени вважають, що слід об’єднатися навколо підтримки відкритої економіки, справедливого багатостороннього торговельного порядку, що надасть позитивний імпульс світовій економіці.

    Країни ЦСЄ за розвиток багатосторонніх відносин

    У першій декаді липня ц.р. відбувся дводенний саміт КНР і країн Центральної та Східної Європи у форматі «16+1». У столиці Болгарії – Софії глави урядів і міністри з Китаю, Естонії, Латвії, Литви, Болгарії, Чехії, Хорватії, Угорщини, Румунії, Польщі, Словенії, Словаччини, Албанії, Боснії і Герцеговини, Чорногорії, Македонії та Сербії підписали 18 угод і меморандумів у різних галузях співробітництва.

    Під час заходу всі учасники підкреслили свою відданість концепції відкритості та взаємодії, рівноправності й консультацій, взаємної вигоди і обопільного виграшу. За словами прем’єра Держради КНР Лі Кецяна, протягом шести років співробітництва товарообіг між Китаєм і 16 країнами ЦСЄ щорічно зростав в середньому на 6,5%, збільшившись з $40 млрд. до майже $70 млрд., а їхня частка в китайсько-європейській торгівлі підвищилася з 9,3% до 11%. Стабільно зростали двосторонні інвестиції: сукупні китайські інвестиції в країни ЦСЄ досягли $10 млрд., а інвестиції 16 країн ЦСЄ в Китай перевищили $1,4 млрд.

    Цілеспрямовано розвивалася інфраструктурна взаємопов’язаність. Наразі між КНР і Європою курсують майже 9 тис. вантажних експресів (експреси СR). Збільшилася в 6 разів кількість китайських громадян, які відвідали країни ЦСЄ. Обмін студентами наближається до 10 тис. чоловік на рік, а кількість туристів щорічно перевищує мільйон осіб. Учасники саміту формату «16+1» наголосили на подальшому сприянні багатостороннім відносинам, загальному розвитку всіх країн формату. За підсумками зустрічі Хорватія визначена місцем проведення наступного саміту.

    Саміт ЄС-Китай за стратегію поглиблення партнерства

    На 20-му саміті Європейського Союзу і Китайської Народної Республіки, що відбувся 16 липня ц.р. у Пекіні, було підкреслено, що це партнерство досягло нового значення для громадян ЄС і КНР, для сусідніх регіонів та для широкого міжнародного співтовариства. Європейський Союз на саміті представляли Президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер та Президент Європейської Ради Дональд Туск. Прем’єр Держради КНР Лі Кецян представляв Китай. Президент Туск та Президент Юнкер також зустрілися з Головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном.

    Віце-президент Європейської Комісії з питань робочих місць, розвитку, інвестицій та конкурентоспроможності, Юркі Катайнен, комісар з торгівлі Тессілія Мальмстрем та Комісар з транспорту Віолета Булк також взяли участь у саміті. «Я завжди вірив у потенціал партнерства між ЄС та Китаєм. І в сучасному світі таке партнерство є більш важливим, ніж будь-коли раніше. Наша співпраця просто має сенс», – сказав президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер.

    Заява Об’єднаного саміту, узгоджена Європейським Союзом та Китаєм, ілюструє широту і глибину відносин між ЄС та Китаєм та позитивний вплив такого партнерства, зокрема, коли йдеться про вирішення глобальних та регіональних проблем, таких як кліматичні зміни, загальні загрози безпеці, заохочення багатосторонності та сприяння відкритій та чесній торгівлі. Саміт продемонстрував напрями, за якими Європейський Союз та Китай конкретно зміцнюють відносини.

    У заяві лідерів щодо зміни клімату та екологічно чистої енергетики Європейський Союз та Китай взяли на себе зобов’язання активізувати свою співпрацю у напрямі скорочення викидів парникових газів та реалізації Паризької угоди щодо кліматичних змін 2015 року. ЄС та Китай активізують свою політичну, технічну, економічну та наукову співпрацю щодо зміни клімату та чистої енергетики.

    Віце-президент Катаінен та Голова Національної комісії з питань розвитку та реформ Він Ліфен підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо посилення співпраці у сфері торгівлі викидами.

    На основі успіху Бюджетного 2017 року між ЄС та Китаєм, ЄС і Китай підписали угоду про партнерство в океанах. Дві найбільші в світі океанічні економіки працюватимуть разом, щоб поліпшити міжнародне управління океанами, зокрема шляхом боротьби з нелегальною риболовлею та вивчення потенційних можливостей для бізнесу та досліджень на основі екологічно чистих технологій у морській економіці.  Підписання угоди про партнерство в галузі океанів – це перший у своєму роді документ, який відкриває двері для майбутніх партнерських відносин між ЄС та іншими ключовими океанічними гравцями.

    Віце-президент Катаінен та міністр екології і навколишнього середовища КНР Лі Ганьцзе підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва. Співпраця охоплюватиме стратегії, законодавство, політику та дослідження в галузях, що становлять взаємний інтерес.

    Обидві сторони обміняються досвідом у таких ключових галузях, як промислові парки, хімічні речовини, пластмаси та відходи. У контексті програми міжнародної міської співпраці ЄС відбулося підписання спільної декларації між китайськими та Європейськими містами: Куньмін і Гранада; Хайкоу і Ніцца; Яньтай і Рим; Лючжоу і Барнслі, Вайнан і Реджіо Емілія. Ці партнерські відносини сприятимуть обміну інформацією для вивчення та розробки місцевих планів, що відображають інтегрований підхід ЄС до сталого міського розвитку, а також вирішуватимуть соціальні, економічні, демографічні та екологічні проблеми.

    Цінності відкритого світу

    На саміті ЄС і Китай твердо підтримали правила прозорої, недискримінаційної, відкритої та всеохоплюючої багатосторонньої торговельної системи СОТ та зобов’язалася дотримуватися існуючих правил. Вони також взяли на себе зобов’язання співпрацювати щодо  реформування СОТ для подолання нових викликів.

    Було досягнуто прогресу щодо поточних інвестиційних угод, які є головним пріоритетом та ключовим проектом створення та підтримки відкритого, передбачуваного, справедливого та прозорого бізнес-середовища для європейських та китайських інвесторів.

    ЄС та Китай обмінялися пропозиціями щодо доступу до ринків. Європейський інвестиційний фонд, що входить до групи Європейського інвестиційного банку та Фонд Шовкового шляху (SRF), підписали меморандум про взаєморозуміння з метою підтвердження першого спільного інвестування, здійсненого до нещодавно спільно створеного інвестиційного фонду (CECIF), який сприятиме інвестиційному співробітництву між Європейським Союзом та Китаєм та розвитку синергії між ініціативою Китаю «Один пояс, один шлях» та інвестиційним планом для Європи.

    У сфері безпеки харчових продуктів ЄС і Китай домовилися про сприяння вищим стандартам безпеки їжі та готові взяти до уваги принцип регіоналізації та розширення доступу до ринків продуктів харчування.

    ЄС та Китай також підписали План дій щодо митного співробітництва з метою посилення митного контролю. План дій також сприятиме співпраці між митними та іншими правоохоронними органами. Європейське бюро з питань боротьби з шахрайством (OLAF) та Генеральна адміністрація Китайської митниці підписали Угоду про стратегічне адміністративне співробітництво та План на 2018-2020 рр. про зміцнення співпраці у боротьбі з митним шахрайством, зокрема у сфері перевантаження і незаконного обігу відходів. Чимало уваги було зосереджено на політичному співробітництві на основі Транс’європейської Транспортної мережі (TEN-T) та ініціативи «Один пояс, один шлях», до яких долучені відповідні треті країни між ЄС та Китаєм.

    Запланована співпраця у транспортній сфері, включаючи міжнародні форуми, такі як Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) та Міжнародна морська організація (ІМО) співпраці щодо інвестиційних проектів на основі критеріїв стійкості, прозорості для полегшення інвестицій у транспорт між ЄС та Китаєм.

    Відбулися плідні дискусії щодо співробітництва у сфері безпеки та ситуації у відповідних регіонах. На Саміті керівники ЄС та Китаю обговорили шляхи підтримки мирного врегулювання на Корейському півострові; висловили прихильність до постійного, повного та ефективного здійснення Спільного всеохоплюючого плану дій щодо ядерної угоди Ірану; обговорено спільну, узгоджену роботу над мирним процесом в Афганістані; ситуацію на сході України та незаконну анексію Криму та Севастополя. Сторони також обговорили інші зовнішні виклики, а також їх спільну відданість багатосторонності та міжнародному порядку, заснованому на правилах Організації Об’єднаних Націй.

    На Саміті Сторони взяли на себе зобов’язання надалі розвивати відповідні заходи, сприяючи співпраці у туристичній галузі та контактам між людьми. Обговорювались також питання пов’язані із захистом та вдосконаленням прав людини. Обидві сторони підтвердили, що продовжать паралельні переговори щодо другого етапу дорожньої карти Діалогу між ЄС та Китаєм щодо мобільності та міграції, зокрема щодо угоди про спрощення візового режиму та Угоди про співпрацю у вирішенні проблеми нелегальної міграції. ЄС та Китай домовились розпочати нові діалоги, що стосуються проблем наркотиків та гуманітарної допомоги.

    Ініціатива спрямована на об’єднання і співробітництво

    Дехто з експертів зазначає: поки що це стосунки взаємної зручності.  Брюссель, безсумнівно, буде уважно стежити за інвестиціями у східну та південну Європу, щоб унеможливити для Піднебесної закладання боргових пасток молодим членам ЄС. Адже відомо, що китайські  інфраструктурні проекти з високим рівнем запозичень залишили певні країни в Азії та Африці боржниками Пекіна. Але китайці, схоже, погодилися грати за правилами та європейськими стандартами і невдовзі мають намір переконати в цьому своїх партнерів з ЄС.

    Піднебесна планує не лише витримати торговельну війну, а і згуртувати світ навколо своєї глобальної універсальної ініціативи. Експерти звертають увагу, що в світі не існує іншої такої пропозиції, яка б поєднувала інтереси економік як країн НАТО, так і країн ЄврАзЕсу, розвинених держави і таких, що розвиваються, заможних і злиденних. Китай, діючи відповідально і послідовно, зможе продемонструвати, що його ініціатива спрямована на об’єднання, співробітництво і спільний прогрес.

    В найближчі два роки, повідомляє China Daily, інвестиції КНР в економіки країн «Одного поясу, одного шляху» значно зростуть. За даними статистики, за останні два роки укладено понад 300 угод між китайськими і зарубіжними компаніями, загальна вартість яких оцінюється в $60 млрд. За прогнозом найбільшого німецького концерну «Коммерцбанк», обсяг капіталовкладень за укладеними договорами між китайськими та іноземними компаніями до 2020 р. перевищить позначку в $25 млрд.

    У 2017 р. дані по злиттю і поглинанню між компаніями Китаю і Західної Європи показали 8%-ве зростання. «Ми розглядаємо Китай як один з найважливіших міжнародних ринків. Багато наших клієнтів зацікавлені у китайському ринку і підтримці ініціативи «Один пояс, один шлях», – заявив член ради директорів «Коммерцбанк» Роланд Боєм. Китайська ініціатива дає можливості китайським компаніям продемонструвати всьому світу, що КНР не заслуговує репутації «мисливця за чужими технологіями і розробками», а навпаки, активно просуває і пропонує власні цінні продукти і послуги.

    Маємо короткий часовий люфт

    Національний Банк України слідом за визнаними міжнародними авторитетами прогнозує у зовнішньому середовищі значну ймовірність «перегріву» глобальної економіки і поступовий перехід до фази спаду. Серед інших можливих причин рецесії поширюються ризики широкомасштабних торгових воєн, реалізація яких призведе до уповільнення світової торгівлі і можливих проблем у фінансовій системі Китаю.

    В свою чергу це може привести до падіння цін на світових товарних ринках, зменшення обсягів українського експорту та валютних надходжень з відповідним коригуванням обмінного курсу гривні. Посилюються ризики відтоку капіталу з країн, що розвиваються. Одним з тригерів таких подій може бути занадто швидкий перехід центральних банків провідних країн до більш жорсткої монетарної політики. Зазначене, вважають фахівці НБУ, може призвести до відтоку капіталу з країн з ринками, що розвиваються, зокрема й з України.

    Тому маємо поспішити скористатись часовим люфтом, перебудовувати внутрішню і зовнішню політику в такий спосіб, щоб бути здатними захистити свій ринок і економіку. Виходячи з власних національних інтересів, настав час активно вибудовувати двосторонні і багатосторонні відносини з країнами-учасниками ініціативи «Один пояс, один шлях».

    “Тянься Лінк”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *