2025-01-21
TikTok, власником якого є китайська компанія ByteDance, стикається із загрозою заборони у США. Наступні події матимуть серйозні наслідки для глобальної технологічної конкуренції між Китаєм та США і можуть задати тон для відносин між новообраним президентом США Дональдом Трампом та Пекіном. Аналітику подій підготувало видання “Радіо Свобода“.
Популярна відеоплатформа є першим глобальним додатком із Китаю, який перевершив показники американських конкурентів, таких як Instagram, Facebook чи X. Питання китайської власності стало основною причиною уваги з боку Конгресу США, який у квітні 2024 року ухвалив закон через побоювання щодо національної безпеки, включаючи поширення дезінформації та шпигунства. Закон вимагав, щоб ByteDance продала додаток до 19 січня, інакше він буде заборонений.
Хоча критики заборони стверджують, що схожі проблеми з даними та конфіденційністю існують і для американських платформ, питання китайської власності створює новий вимір.
Кібербезпекові фірми припустили, що додаток може збирати дані користувачів далеко за межами їхньої активності на TikTok, а Китай ухвалив закон у 2017 році, який зобов’язує китайських громадян за кордоном співпрацювати з його розвідувальними органами.
У 2023 році британська журналістка зазнала стеження за її даними та місцезнаходженням з боку співробітників TikTok у Китаї та США. Судові документи США, надані колишнім співробітником ByteDance, також показали, як Комуністична партія Китаю отримувала доступ до даних компанії для стеження за продемократичними протестувальниками у Гонконзі в 2018 році.
Усе це відбувається на тлі зростання напруженості між Пекіном і Вашингтоном, а також зростаючих побоювань щодо китайського шпигунства та гакерських атак у США.
Трамп говорить, що він виступає проти заборони, хоча спочатку підтримував цей крок, і 17 січня зазначив, що рішення щодо TikTok «схвалять в недалекому майбутньому». Він також повідомив, що розмовляв із лідером Китаю Сі Цзіньпіном, обговорюючи TikTok та інші питання.
Обраний президент заявив 18 січня, що він, найімовірніше, «надасть соцмережі TikTok 90-денне відтермінування від можливої заборони в країні».
«90-денне продовження – це те, що, найімовірніше, буде зроблено, тому що це доречно. Якщо я вирішу це зробити, я, ймовірно, оголошу про це в понеділок (у день інавгурації 20 січня – ред.)», – сказав Трамп в інтерв’ю NBC.
Попередній президентський термін Трампа з 2016 по 2020 рік характеризувався його жорсткою позицією щодо Китаю і тиском на китайські компанії як у США, так і за кордоном – від телекомунікаційної інфраструктури 5G до фірм із виробництва камер спостереження – на тлі загострення технологічного суперництва між Пекіном та Вашингтоном.
TikTok є міжнародною версією Douyin, розробленого ByteDance для ринку Гонконгу та Китаю, де платформа працює в рамках суворої системи цензури Пекіну. Хоча це також успішний бізнес, його популярність і вплив стали глобальним досягненням для Пекіну. Небажання ByteDance відмовитися від власності свідчить як про цінність їхнього алгоритму, так і про важливість збереження TikTok як китайської компанії.
Те, як Трамп підійде до можливого рішення щодо заборони, може стати раннім сигналом його підходу до відносин із Китаєм та динаміки взаємин із Сі.
Напишіть відгук