Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

  Посол Китаю в Україні: Політична взаємодовіра – основа міцної китайсько-української дружби

  2022-01-19

  До тридцятиріччя встановлення дипломатичних відносин між Китаєм та Україною Надзвичайний та Повноважний Посол КНР в Україні Фань Сяньжун дав коментар, про це повідомляє пресслужба Посольства КНР в Україні.

  30 років тому, 4 січня 1992 року, Китай та Україна встановили дипломатичні відносини. Китай визнав незалежність України, оголосив про підтримку її суверенітету та територіальної цілісності, про невтручання у внутрішні справи цієї держави. Україна твердо підтримала принцип одного Китаю. Ці принципи стали фундаментальними в справі розвитку відносин між двома державами. Попри те, що за 30 років у світі та у наших державах відбулися великі зміни, ці принципи завжди залишаються незмінними.

  Як каже одна китайська приказка, 30 років – це вік, коли людина впевнено стає на ноги, стає зрілою, цілеспрямованою та життєздатною. Я вважаю, що так можна охарактеризувати й тридцять років китайсько-українських відносин. За 30 років вони вже перетворилися на потужне, добре й перспективне стратегічне партнерство між двома державами.

  Обидві сторони постійно підтримують зв’язки на урядовому рівні. Лідери, Голови парламентів, Прем’єри та Міністри наших двох держав пишуть та вітають один одного з нагоди великих подій, що відбуваються у двох державах, разом поділяючи радість та нещастя – так само, як це роблять друзі та родичі. Особливо варто відзначити першу телефонну розмову між Головою КНР Сі Цзіньпіном та Президентом України Володимиром Зеленським у липні 2021 року. Обидва лідери визначили перспективи розвитку двосторонньої співпраці й надихнули, таким чином, суспільства двох держав на досягнення нових успіхів.

  Джерело активності китайсько-українських відносин – це постійна та глибока співпраця в найрізноманітніших галузях, особливо – в торговельно-економічній. В цілях керівництва та координації співпраці двох держав, на рівні Віцепрем’єр-міністрів було засновано Китайсько-українську міжурядову комісію зі співробітництва, яка охоплює такі сфери співпраці, як торгівля, інвестиції, сільське господарство, освіта, культура, охорона здоров’я, наука та техніка, космонавтика тощо. Співпраця, що спочатку була сконцентрована на торгівлі, наразі проявляється вже у всіх сферах. За тридцять років обсяг двосторонньої торгівлі зріс більш ніж у 60 разів, адже спочатку він складав лише 230 млн доларів США, а у 2020 році досяг 14,66 млрд доларів. Лише за період з січня по жовтень минулого 2021 року товарообіг досягнув 15,76 млрд доларів США, у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року зростання склало 32,2%. Це новий рекорд у китайсько-українській торгівлі, а Китай стабільно залишається найбільшим торговельним партнером України. Україна, своєю чергою, стала найбільшим торговельним партнером Китаю з продажу кукурудзи та олії.

  Також минулого року наші держави підписали першу в історії «Угоду між урядами Китайської Народної Республіки та України про поглиблення співпраці в галузі інфраструктури», вселяючи надію на те, що у цій дуже важливій для українського народу сфері обидві сторони співпрацюватимуть у нових формах та з більшою ефективністю. Китай – це перша у світі держава за потужністю інфраструктури, яка має можливості побудувати в Україні ще більше чудових проєктів. Задля того, щоб створити сприятливіші умови для торгівлі, зараз сторони проводять спільне дослідження щодо її лібералізації.

  Крім того, між нашими державами розвивається співпраця у рамках ініціативи «Один пояс та один шлях», про що особливо свідчить значний прогрес посилення логістичної взаємодії та інших аспектів взаємозв’язку інфраструктури. Україна за своїм розташуванням пов’язує Європу та Азію, має унікальну та величезну географічну перевагу й потенціал у сфері логістики та мультимодальних контейнерних перевезень. Сьогодні щорічно курсує понад 10 тисяч вантажних потягів рейсу Китай – Європа. Приємно, що тепер між Китаєм та Україною також було відкрито рейс вантажних потягів, що створило умови для більш зручної та швидкої комунікації.

  За 30 років дипломатичних відносин між сторонами були встановлені зв’язки міст-побратимів між 28 парами міст, завдяки чому контакти між людьми стають тіснішими; в Україні було засновано 8 Інститутів Конфуція та Класів Конфуція, що посприяло виникненню «буму» вивчення китайської мови. Обидві сторони проводять взаємні Дні культури та різні виставки.

  Президент України Володимир Зеленський підписав два укази про безвізовий режим для громадян КНР, що надало імпульсу розвитку відносин. Обидві сторони наразі активно обговорюють розробку двосторонньої безвізової угоди між державами. Проводиться діалог про відкриття прямого авіарейсу між державами. Пересування між народами Китаю та України ставатиме дедалі зручнішим.

  Вивчаючи історію, можна краще пізнати теперішнє та майбутнє. Цінний досвід, здобутий за тридцять років китайсько-українських відносин, вартий того, щоб його глибоко вивчити та зробити висновки. Він містить секрет успіху відносин двох держав та є міцною основою їх розвитку на подальших етапах.

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *