Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Перспективи іноземних інвестицій в Китай

    2024-03-26

    Аналітичним матеріалом на тему, підготовленим Центром з вивчення Китаю, ділимось для прочитання нижче.

    За словами міністра торгівлі КНР Ван Веньтао, структура прямих іноземних інвестицій (ПІІ) Китаю продовжувала оптимізуватися в 2023 році: 37,4% ПІІ прямували у високотехнологічні галузі, що на 1,3 процентних пункти вище, ніж у 2022 році, досягнувши рекордного рівня. У виробничому секторі частка ПІІ зросла на 1,6 процентних пункти до 27,9%. Щодо китайського ринку та його економічного потенціалу іноземні інвестори демонструють стабільність, оскільки вони продовжують збільшувати свої інвестиції чи операції у країні.

    Дані Міністерства торгівлі показали, що фактичні ПІІ Китаю в 2023 році досягли понад 1,13 трлн юанів (близько 158,89 млрд. доларів США). Цей показник, як і раніше, залишається третім за величиною в історії. Щодо основних джерел ПІІ, у 2023 році Канада, Великобританія, Франція, Швейцарія та Нідерланди збільшили свої інвестиції в Китай. Число нових підприємств із іноземним капіталом, створених у Китаї ЄС, США та Японією, також збільшилося.

    Число новостворених підприємств з іноземними інвестиціями в Китаї зросло до 53 766 торік, що на 39,7 відсотка більше, ніж у 2022 році. Наприклад, Airbus у січні відкрив сервісний центр у місті Ченду, присвячений всьому життєвому циклу літака, який став для компанії першим подібним центром за межами Європи. Також дані мережі швидкого харчування KFC показують, що кількість її магазинів, що працюють у Китаї, станом на грудень 2023 року зросла до більш ніж 10 000.

    Опитування Європейської торгової палати в Китаї показало, що близько 59 відсотків опитаних компаній розглядають Китай як один із трьох найкращих напрямків для інвестицій.

    Відповідно до звіту Німецького економічного інституту, заснованого на даних Бундесбанку, минулого року прямі інвестиції німецьких компаній у Китай досягли рекордної суми — майже 12 мільярдів євро (приблизно 13 мільярдів доларів). Це демонструє прагнення до розширення другої за величиною економіки світу, навіть незважаючи на те, що Європейський Союз посилює контроль за цими інвестиціями. Частка інвестицій у Китай у загальному обсязі прямих інвестицій Німеччини за кордоном минулого року зросла до 10,3% — найвищого рівня з 2014 року, йдеться у звіті.

    На двох сесіях цього року китайський уряд встановив мету економічного зростання на рівні близько 5 відсотків на 2024 рік, що відповідають цілям 14-ї п’ятирічки економічного розвитку (2021-2025 рр.). За словами прем’єр-міністра Лі Цяна, при встановленні мети уряд взяв до уваги необхідність підвищення зайнятості та доходів, а також запобігання та зниження ризиків. Професор Пекінського університету Чжоу Ліань висловив думку, що постановка такої мети допоможе підвищити довіру, виправдати громадські очікування та сприяти подальшому формуванню консенсусу з питань розвитку. Для порівняння, 2023 року економіка Китаю зросла на 5,2 відсотка, при цьому відповідне економічне зростання в обсязі перевищило 6 трлн юанів (близько $845,33 млрд) у порівнянних цінах. Для досягнення такого збільшення обсягу 10 років тому знадобилися б 10-відсоткові щорічні темпи зростання ВВП.

    Сьогодні Китай має безліч переваг для економічного розвитку, таких як великий ринок, повноцінна промислова система, величезна та висококваліфікована робоча сила та зростаючий потенціал науково-технічних інновацій.

    Будучи великим виробничим центром, Китай може похвалитися всіма промисловими категоріями, переліченими у промисловій класифікації ООН, яке додана вартість обробній промисловості становить 30 відсотків загальносвітового показника. Це другий за величиною споживчий ринок у світі та найбільший ринок онлайн-торгівлі. Наявність якісних факторів також є захистом від потрясінь.

    Ряд заходів щодо реформування також надав імпульсу і життєздатності економічного зростання. Країна поставила на перше місце у своєму порядку денному розвиток нових якісних продуктивних сил.

    Для активного залучення зарубіжних інвестицій та покращення ділового клімату, розгорталися заходи «Рік інвестицій у Китай» та низка заходів щодо міжнародного співробітництва у сфері інвестицій та виробництва. Сприяння було надано у всьому процесі реалізації знакових проектів за участю іноземного капіталу.

    Всебічно просувалося будівництво платформ відкритості до зовнішнього світу. Інтенсивно здійснювалася стратегія підвищення рівня пілотних зон вільної торгівлі, у Шанхайській та інших пілотних зонах вільної торгівлі проводилася робота щодо узгодження вітчизняних та міжнародних торгово-економічних правил високого стандарту для розширення відкритості на інституційному рівні. Було засновано Сіньцзянську пілотну зону вільної торгівлі. З метою підтримки Пекіна в активізації будівництва державної комплексної демонстраційної зони щодо розширення відкритості у сфері послуг було вжито понад 170 нових заходів експериментального характеру. Новий коридор змішаних перевезень «суша-море» у західному регіоні Китаю розширив своє охоплення до 70 міст у 18 провінціях (автономних районах та містах центрального підпорядкування), що дозволило з’єднати Китай із 486 портами у 120 країнах та регіонах.

    Згідно з проектом Плану економічного та соціального розвитку, який було представлено Державним комітетом з розвитку та реформ КНР 5 березня 2024 року на 2-й сесії Всекитайських Зборів народних представників 14-го скликання пропонується підвищувати якість та рівень торговельно-інвестиційної співпраці. Для цього пропонуються заходи щодо інтегрованого розвитку внутрішньої та зовнішньої торгівлі. Зокрема, пропонується повністю скасувати заходи, що обмежують доступ іноземних інвестицій у сферу обробної промисловості, розширити доступ ринку телекомунікацій, медичних послуг та інших галузей сфери послуг. Потрібно продовжувати докладати зусиль для формування першокласного та інтернаціоналізованого бізнес-середовища, що функціонує на основі дотримання ринкових принципів та принципів верховенства закону, створити бренд «Інвестування в Китай».

    Крім того, очікується у належний час подати нову партію знакових проектів за участю іноземного капіталу. Має бути проведена подальша робота зі створення зручностей для здійснення взаємних поїздок китайського та іноземного персоналу, дієво усувати обмеження та перешкоди в роботі, проходження навчання та здійснення туристичних поїздок іноземними громадянами в Китаї, покращувати платіжний сервіс, інтенсивно сприяти відновленню міжнародних авіарейсів. Також планується поглиблено реалізовувати стратегію підвищення рівня пілотних зон вільної торгівлі, наділити пілотні зони вільної торгівлі, Хайнанський порт вільної торгівлі та ін. великими правами на самостійну діяльність. Таким чином, шляхом реформування та вдосконалення системи управління зонами, ще краще використовувати їх роль як платформи залучення інвестицій.

    Все це свідчить про те, що Китайська економіка має потужний потенціал, і Китай має всі ресурси для підтримки зростання та подальшого розвитку.

     

    Перспективи іноземних інвестицій в Китай

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *