Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Переговорний процес України та Китаю: перешкоди на шляху діалогу

    2024-01-30

    Після початку повномасштабного вторгнення Китай неодноразово закликав обидві сторони в «українській кризі» припинити вогонь, виступаючи в ролі миротворця.

    Зусилля з відігравання конструктивної та миротворчої позиції знайшли відображення не лише на словах. Так, 24 лютого 2023 року Китай оприлюднив “китайську позицію щодо врегулювання української кризи”, яка складалась з 12 пунктів, проте була неприйнятною для України.

    І вже 26 квітня 2023 року між головами двох країн була проведена телефонна розмова. Так, «Під час продуктивного годинного спілкування глави держав обговорили весь комплекс актуальних питань двосторонніх відносин. Окрему увагу було приділено шляхам можливої взаємодії з метою встановлення справедливого і сталого миру для України».

    16-17 травня в рамках виконання домовленостей, досягнутих під час телефонної розмови Президента Володимира Зеленського та Голови Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіна спеціальний представник уряду Китайської Народної Республіки Лі Хуей відвідав Україну з візитом, в ході якого провів зустріч із Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

    З того моменту контакти двох країн на вищому рівні більше не проводились. Проте Україна все ще докладає зусилля зі своєї сторони в цьому напрямку, висловлюючи бажання продовжувати двосторонній діалог.

    Так, 14 січня бельгійське видання HLN написало, що Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак висловив думку, що для Китаю є важливим приєднання до переговорів про мирну угоду, яка припинить війну між Росією та Україною. Це відомості, які він висловив під час своєї участі у Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі.

    Президент України Володимир Зеленський також висловив бажання бачити Китай на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Президент оголосив це на прес-конференції у швейцарському Берні після зустрічі з президенткою Швейцарії Віолою Амгерд, до якого він завітав дорогою до форуму.

    Проте попри гарячо висловлене бажання української сторони, Китай не взяв участі в зустрічі радників з національної безпеки в Давосі, пославшись на розбіжність графіків. Згідно з інформацією Politico, це може бути ознакою того, що Пекін не має наміру тиснути на Росію з метою спонукання до завершення війни.

    Так, одне з джерело високопосадовців США, за інформацією видання, стверджує, що Пекін відхилив прохання Києва про зустріч ще під час їхніх візитів до Швейцарії, а інше джерело вказує на те, що Китай відмовився взагалі від будь-яких зустрічей після того, як Росія закликала його припинити дипломатичні зустрічі з Україною.

    Пояснюючи відсутність зустрічі з Прем’єром Держради КНР Лі Цяном, Володимир Зеленський під час своєї пресконференції 17 січня в рамках Всесвітнього економічного форуму відповів на питання журналіста Politico наступним чином:

    «Є прем’єр Китаю – тоді наш прем’єр з ним зустрінеться. Я би з радістю зустрівся би з лідером Китаю. Наскільки я знаю, Сі Цзіньпін приймає рішення, а в Україні я приймаю рішення. Мені не потрібні діалоги будь-які, мені потрібні важливі рішення від лідерів, які приймають ці рішення».

    Водночас 17 січня Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також висловив свої прагнення до двосторонніх контактів на всіх рівнях та очікування відповідної реакції зі сторони Китаю, обгрунтовуючи свою позицію тим, що Пекін зацікавлений у незалежній, мирній та процвітаючій Україні.

    «Я не вірю, що ця війна відповідає стратегічним інтересам Китаю. Ми вважаємо, що Китай зараз стежить за розвитком подій і спостерігає, як різні сторони вливають у неї все більше ресурсів. Китай зосереджений не лише на своїх економічних проблемах, але й на подіях у наш регіон. Ми хочемо більше говорити з Китаєм. Ми хочемо мати більше контактів з ними на всіх рівнях», – сказав він під час дискусійної програми в Давосі в середу.

    Того ж дня Дмитро Кулеба наголосив на пріоритетності розмови вже саме між головами двох держав, над якою наразі працює Україна, відповідаючи на питання журналістки «Чи були якісь зустрічі із кимось із китайських політиків, які перебували тут у Давосі?» в інтерв’ю із Bloomberg Television 17 січня.

    «Ні, тому що президент Зеленський говорить з президентом Сі, і між ними було дві телефонні розмови, одна до війни, а інша після початку широкомасштабного вторгнення. Це лінія контакту, яку вони підтримують. І у нас є свій прем’єр-міністр, і ми не маємо нічого проти того, щоб китайський прем’єр і український прем’єр говорили один з одним. Але зараз ми намагаємося працювати над організацією ще однієї телефонної розмови між лідерами Китаю та України, тому що є речі, про які вони можуть говорити, а саме про Формулу миру, запропоновану президентом Зеленським як спосіб відновлення справедливого та тривалого миру в Україні»  ̶  сказав Дмитро Кулеба.

    Проте реакція Китаю на слова Кулеби про намір провести телефонну розмову з між Сі Цзіньпіном та Володимиром Зеленським не свідчить про зворотні кроки на зустріч українській стороні.

    «Китай і Україна завжди підтримували безперебійні канали зв’язку та обмінювалися думками з питань, що становлять спільний інтерес для обох сторін. У мене немає інформації щодо конкретного питання, яке ви згадали»  ̶  повідомила Речниця МЗС КНР Мао Нін, відповідаючи на запитання кореспондента російського видання ТАСС на пресконференції у п’ятницю 19 січня.

    Однак вже 22 січня Речник МЗС Ван Веньбін запевнив, що «Китай і Україна підтримують безперебійні канали зв’язку та обмінюються думками з питань, що становлять взаємне занепокоєння. Обидві сторони продовжуватимуть комунікацію та обміни, ґрунтуючись на наших двосторонніх відносинах». Ван Веньбін сказав це, відповідаючи на запитання кореспонденту Укрінформу про перспективи діалогу між лідерами двох країн чи главами їх дипломатичних відомств

    І хоча в Пекіні наполягають, що постійно підтримують зв’язок із українською стороною, останнім часом Китай не прагне вдаватись до реальних дій задля вирішення конфлікту.

    Коментуючи слова Володимира Зеленського на пресконференції в Давосі та заяву Дмитра Кулеби про намагання провести телефонний дзвінок між лідерами двох країн, CNN вважає, що попри те, що минулого року офіційні особи Китаю нарощували зусилля, щоб представити країну як потенційного мирного посередника у війні, за словами аналітиків, навряд чи Пекін наразі вбачає гарний момент для того, щоб, жертвуючи своїми глибокими та зростаючими зв’язками з Росією, посилювати тиск на неї з метою досягнення врегулювання, особливо, на умовах України.

    Так, Юнь Сунь, директор китайської програми мозкового центру «Центр Стімсон», який розташовується у Вашингтоні вважає, що «На думку Китаю, він уже відіграє важливу роль у просуванні до миру. Просто китайська версія миру – це не те, що хоче бачити Зеленський».

    Водночас попри прохолодну реакцію китайської сторони, канали для діалогу та співробітництва двох країн ще не перекриті, й, на думку голови Офісу президента України Андрія Єрмака, Україна та Китай ще мають перспективи для відновлення та розвитку відносин, повідомило 22 січня інформаційне агентство «Інтерфакс-Україна».

    «Я впевнений, що з цією країною, яка була найбільшим торговим партнером України, країною, з якою потенційно маємо багато взаємовигідних напрямків, ми маємо шанс знайти підстави для розвитку двосторонніх відносин», – сказав він в ексклюзивному інтерв’ю для видання. Згодом зазначивши, що: «на жаль, відносини з Китаєм нам дісталися, як і багато іншого, з певною, м’яко кажучи, спадщиною, де є безліч питань з минулого, питань невирішених і з погляду китайської сторони не зовсім, скажімо так, зрозумілих. Українська сторона, український президент точно готові до вирішення цих питань».

    В свою чергу російське видання Regnum назвало слова Володимира Зеленського на пресконференції 17 січня під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі хамством у бік Китаю, підкресливши, що «Раніше український лідер неодноразово проводив зустрічі з іноземними представниками і нижчого рангу, ніж прем’єр КНР».

    Схожу думку висловив колишній російський державний діяч Альфред Кох, який наразі проживає в Німеччині, коментуючи слова Володимира Зеленського на своїй сторінці в Facebook, назвавши таку відповідь «..плювком у бік Пекіна. Причому плювком зовсім не потрібним, зайвим та шкідливим…», сказавши, що відтак про зустріч можна надовго забути.

    Матеріал підготовлено Асоціацією “Українсько-Китайського Співробітництва”.

     

    Переговорний процес України та Китаю: перешкоди на шляху діалогу

    Джерело фотографії: https://www.ukrainianworldcongress.org/ua/kytai-zminiye-pohliad-na-viinu-v-ukrayini/

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *