Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Пекін застерігає Вашингтон від розв’язання торговельної війни

    2011-10-10

    Джерело: Укрінформ
    Автор: Ольга Танасійчук

    Китайсько-американські відносини на цьому тижні вкотре труснуло. Ще не ущухло обурення Пекіна з приводу чергового збройового траншу Вашингтона Тайваню, як за океаном вирішили наступити на чергову “китайську мозолю”, почавши розгляд у сенаті законопроекту, який дозволить ввести компенсаційні мита на експорт країн, що маніпулюють своєю валютою. Головним валютним маніпулятором у Вашингтоні традиційно вважають Китай.

    Обговорення документа забере тиждень. Якщо вердикт сенаторів буде позитивним, в тому сенсі, що КНР буде визнано країною, що навмисно занижує курс національної валюти з метою створення преференцій своїм експортерам, проект буде представлено на затвердження палати представників, а у разі згоди останньої – подано на підпис президенту.

    Реакція офіційного Пекіна була негайною. “США під приводом боротьби з валютним дисбалансом намагаються ввести протекціоністські торговельні заходи, що суперечать принципам СОТ. Таке рішення перешкоджатиме подальшому розвитку китайсько-американських торговельно-економічних зв’язків”, – йдеться в заяві МЗС КНР. Народний банк Китаю (Центробанк) попередив, що такий крок не сприятиме вирішенню внутрішніх проблем США, а лише “серйозно зашкодить реформі обмінного курсу китайського юаня, що потенційно призведе до торговельної війни між країнами-партнерами”. Мінкомерції у свою чергу застерегло від бажання перекласти проблеми з хворої голови на здорову і від заполітизовування “проблеми юаня”.

    Політики в дискусіях навколо юаня анітрохи не менше, ніж економіки. Ініціювала розгляд законопроекту група сенаторів на чолі з демократом Чарльзом Шумером. Цей парламентарій – лобіст ідеї викрити Китай у багаторічному валютному маніпулюванні. Він має чимало прихильників як у своїй партії, так і в таборі республіканців. Особливо загострюються їхні антиюаневі настрої сезонно, наприклад, перед проміжними виборами в конгрес або напередодні президентської кампанії. У ході майбутніх президентських перегонів у США одним з основних критеріїв вибору для простих американців, очевидно, стане проблема безробіття, яка сьогодні наближається до 10 відсотків, і політикам щоб там не було потрібно показати виборцям, як вони радіють за долю безробітних громадян. “Зупиніть дешевий китайський експорт – і в самій Америці запрацюють заводи і фабрики, з’явиться можливість для створення нових робочих місць”, – говорять такі політики. Вони навіть підрахували, скільки ж таких місць може з’явитися – близько 2 млн.

    Ті, хто не поділяє такої точки зору, в тому числі і серед американських аналітиків, заперечують, що у разі скорочення потоку дешевого китайського ширпотребу його місце швидше за все займе продукція з інших країн, які прагнуть стати, як і Китай, “фабриками світу”. До того ж скептики сумніваються, що у разі навіть швидкої ревальвації юаня американські компанії, що вже розмістили свої виробництва на території Китаю, повернули б їх на батьківщину. Товари, вироблені у США, країні з однією з найдорожчих робочих сил у світі, все одно ніколи не зможуть конкурувати за вартістю з випущеними у державах, що розвиваються.

    Характерно, що прихильники жорстких заходів щодо китайських експортерів із року в рік продовжують стверджувати, що курс юаня занижений, за різними оцінками, від 25 до 40 відсотків, пропонуючи оподаткувати китайські товари приблизно в такому ж обсязі. Їх не задовольняють темпи ревальвації: з 2005 року, коли Китай розпочав реформу обмінного курсу національної валюти – “женьміньбі”, вона “поважчала” більше ніж на чверть, а за підсумками цього року зростання складе від 4 до 5 відсотків, заявив на цьому тижні радник китайського Центробанку Лі Даокуй. До речі, американському безробіттю це ніяк не допомогло, і за тих же 6 років воно, навпаки, зросло з 7 до 10 відсотків.

    Не стала ревальвація юаня і панацеєю для розв’язання проблеми величезного торгівельного дисбалансу між двома країнами, що є сьогодні одна для одної другими за величиною торгівельними партнерами. Саме у нібито заниженому курсі юаня бачать деякі американські політики та економісти першопричину торгівельного дефіциту в торгівлі з Китаєм, одного з джерел зростаючого держборгу. За підсумками минулого року він досяг рекордних 273 млрд дол. “Існує безліч причин торгівельного дисбалансу, й у випадку зі США і Китаєм курс юаня такою причиною не є”, – вчергове парирували цього тижня в китайському Центробанку.

    Керівництво КНР не перестає повторювати, що не прагне до профіциту і робить усе можливе для збалансування зовнішньої торгівлі, маючи на увазі під цим у першу чергу масоване нарощування імпорту, який у період 2002-2010 рр. збільшився в 4,7 рази при середньорічному прирості в 21,4%, що вище за світовий показник більш ніж на 10 процентних пунктів. Його доля в світовому обсязі імпорту зросла з 4,4% у 2002 році до 10% в 2010 році. Водночас Китай став 2-м найбільшим експортером у світі.

    Тут не зайвим буде зазначити, що майже 60% усього, що Китай сьогодні експортує, зроблено на спільних підприємствах або підприємствах із іноземним капіталом, у тому числі й американським. Водночас для високотехнологічної продукції цей відсоток становить 83, а для електроніки – 75. Цілих 90% всього експорту високотехнологічної продукції з КНР в США зібрано саме на таких підприємствах, тобто левова частка цих грошей фактично заробляється не китайськими підприємцями. До речі, згідно з дослідженням, проведеним кілька років тому Каліфорнійським університетом відносно того, яка з країн скільки отримує прибутку від виробництва продукції iPod, виявилося, що в Китаї залишається трохи більше ніж 1,3% його вартості, тоді як левова частка прибутку йде розробникам, продавцям і постачальникам компонентів. Праця же китайських робітників коштує дешево.

    Поки Вашингтон стурбований недооціненістю юаня, в Пекіні не менш занепокоєні “вихляннями” курсу долара. Адже саме США йдуть шляхом девальвації власної валюти, включивши друкарський станок. Пекін така постановка питання не влаштовує, насамперед, внаслідок занепокоєння своїми величезними, 3,2-трильйонними валютними запасами, левова частка яких номінована в американських доларах. Крім того, Китай є найбільшим кредитором адміністрації президента США, оскільки володіє казначейськими білетами на суму понад 1,15 трлн доларів і фактично фінансує американську антикризову програму. Так що Білому дому зовсім не з руки “бити горщики” з Китаєм, як би принадно не виглядала перспектива “спихнути” хоч би частину внутрішніх проблем на “хитрих китайців”. Адже та можна і банкрутом стати…

    Достатньо велика кількість західних політичних лідерів і фінансових експертів, включаючи фахівців МВФ, піддає критиці валютну політику китайської влади. Водночас на Заході чимало і тих, хто вважає неправильним надмірний тиск на Пекін і тим більше вживання односторонніх заходів. Противники прийняття закону упевнені, що в умовах, які склалися, коли світ стоїть перед загрозою другої хвилі кризи, не час розпалювати нові торгові війни.

    Про це, зокрема, говорили члени Форуму фінансових послуг у Пенсильванії, учасниками якого в середині вересня стали такі інституції, як Goldman Sachs, JP Morgan і Bank of America. Вони закликали конгрес не пропускати законопроект. Минулого вівторка голова палати представників конгресу США Джон Бонер заявив, що вважає “досить небезпечним затверджувати законопроект, що примушує будь-кого вирішувати питання вартості власної валюти через конгрес США”. При цьому Боннер додав: особисто він не впевнений, “що це найкращий спосіб розв’язання питання”.

    У Білому домі поки роздумують про те, наскільки правильний хід мають намір зробити. За словами представника адміністрації Джея Карні, у президентському оточенні “вивчають питання” і ведуть переговори із законодавцями.

    Необхідно зазначити, що курс будь-якої валюти є одним із наріжних аспектів політики країни і покликаний служити її економічному розвитку. Такий курс – складова національних інтересів, і тому не повинен підпадати під притискання з боку будь-якого закордонного уряду.

    У цьому контексті не зайвим буде пригадати, наскільки невдалими для економіки Японії виявилися поради американських друзів щодо ревальвації єни. У період з 1985 по 1987 рр. ця динамічна азіатська економіка, що мала на той момент величезний профіцит у торгівлі з США, підвищила вартість своєї валюти на 51%, і в результаті впала у глибоку та тривалу стагнацію. При цьому на вирівнюванні дисбалансу з Америкою цей крок практично не позначився. Дещо подібне відбулося у Німеччині в 70-х роках минулого сторіччя. Що стосується захисних механізмів, незайвим буде згадати, що за часів Великої депресії 30-х років США вжили жорстких протекціоністських заходів у вигляді різкого підвищення імпортного мита на 20 тис. найменувань товарів (білль Смута-Хоулі). Цей крок, зроблений заради поліпшення внутрішньоекономічної ситуації, у кінцевому результаті призвів лише до посилення економічної кризи.

    Чим же загрожує у нинішніх умовах різке підвищення курсу женьміньбі?

    Серед негативних наслідків різкої примусової ревальвації експерти насамперед називають те, що вона не лише не вирішить проблему торговельного дефіциту, а навпаки – найвірогідніше, викличе нові потрясіння у світовій економіці, що знаходиться у крихкому посткризовому стані, обтяженому проблемами суверенних боргів, що накопичилися.

    Подорожчання юаня означатиме зростання цін на товари і послуги, що надаються транснаціональними компаніями, які займаються експортом з Китаю, і зростання їхньої вартості для споживачів, які знову почнуть менше споживати. Одним з негайних наслідків ревальвації стане також швидкий притік на ринок спекулятивного капіталу, “гарячих грошей”, що спричинить подальше підвищення вартості валют Китаю і країн Азії. У свою чергу такі спекуляції на ринку короткострокових капіталів можуть підірвати стабільність фінансового ринку не лише регіону, а й світу, що призведе до роздування наявних фінансових “пузирів” і погіршення ситуації на ринку нерухомості, збільшить тиск інфляції. Якщо такі пузирі лопнуть, це може повергнути економіку КНР в хаос. Такий розвиток став би справжньою катастрофою для інших країн світу. Для самого Китаю дорожчання національної валюти загрожує не лише зниженням прибутку експортних підприємств, а й зростанням безробіття, що здатне викликати соціальну нестабільність.

    Протягом тих 17 років, впродовж яких США наполегливо призначають юаню “судний день”, вивчають його на предмет штучного заниження курсу у кожній піврічній доповіді Міністерства фінансів по міжнародній економіці і монетарній політиці основних торговельних партнерів Вашингтона, Китай міг би вже і звикнути до таких очікувань. Тим паче, що при всій загрозливій риториці Пекін ще жодного разу не був названий валютним маніпулятором. Проте такі періоди “з’ясувань стосунків” з юанем завжди характеризуються загостренням відносин між країнами. У дію йдуть випробувані інструменти взаємних антидемпінгових “наїздів” та інші заходи.

    Китай розуміє, що тиск на нього посилюватиметься, але твердо має намір продовжувати реформувати змінний курс, утримуючи його “на відносно стабільному і розумному рівні”. При цьому наголошується, що робити він це буде, виходячи виключно з потреб власного економічного і соціального розвитку.

    Китайські економісти переконані, що причина світового економічного дисбалансу є структурною і криється у розриві, що збільшується, між розвиненими країнами і країнами, що розвиваються. З точки зору Китаю, перемикання уваги з власних економічних проблем на інші питання, пошук “цапів-відбивайл”, прагнення йти вперед за рахунок ослаблення конкурентів вже давно стали звичним методом дій деяких західних діячів.

    Станься ж між двома найбільшими економіками світу справжня торговельна війна, це могло б призвести до важко передбачених наслідків, якими може бути куди сильніша депресія світової економіки, ніж та, від якої світ все ще не отямився.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *