Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Олексій Арестович назвав умову перегляду геополітичного вектора України з заходу на схід. В МЗС не підтвердили такі наміри

    2021-07-20

    Речник української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Олексій Арестович заявив, що Україна буде змушена переорієнтувати свої інтереси на Схід, якщо Євросоюз і США реалізують політику здачі українських інтересів. Про це Олексій Арестович сказав у програмі Взгляд с Банковой на телеканалі Дом. Проте в МЗС не підтвердили такі наміри.

    Він зазначив, що Євросоюз неоднорідний у питанні взаємин з Росією. Наприклад, Німеччина продовжує лобіювати запуск російського газопроводу Північний потік-2. Також, вважає він, у питанні щодо Росії розкололася політична еліта США. «З огляду на попередній досвід, як швидко й акуратно Захід здав Афганістан, який він 20 років підтримував, а потім за тиждень здав», — нагадав речник української делегації в ТКГ.

    Слід враховувати протистояння між РФ і США, а також Китаєм і США. «Страх деяких осіб на Заході перед Китаєм настільки великий, що вони хочуть перетягнути Російську Федерацію на сторону Заходу, навіть ціною нав’язування Україні російського варіанту вирішення російсько-українського конфлікту… І дуже багато сил на Заході вважають, що це невелика ціна: пожертвувати українськими інтересами. Не до кінця, звичайно, давши якісь компенсації, давши якісь гарантії, але поділити сфери впливу на Україну між Євросоюзом і Росією, наприклад, і позбавити нас права на власну історичну долю», — наголосив він.

    Олексій Арестович доповнив, що також є частина еліт в ЄС, США і в цілому у світі, яка займає українську сторону, зокрема, виступає проти Північного потоку-2 та проти нав’язування Україні російського варіанту виконання Мінських угод. «Є Британія, є Туреччина. Нещодавній дзвінок Президента лідеру Китаю — це ще одна вісь, з якої ми можемо збалансувати наші відносини. Намічається велике азійське турне Президента», — зазначив він.

    На його думку, якщо проросійські настрої в Європі й на Заході будуть посилюватися з акцентом на здачу українських інтересів, то Україні нічого не залишиться, як переглянути свій геополітичний вектор. «І загальний меседж такий, як мені здається, — якщо Захід захоче подружитися з Росією ціною здачі українських інтересів або значної їх частки, то ми розвернемося на Схід, і так перебалансуємо нашу позицію. Тому в міжнародній політиці Україна перебуває на межі фолу», — акцентував речник української делегації в ТКГ.

    Речник уточнив, що у «розвороті на Схід» він має на увазі вибудовування системи відносин з Китаєм, В’єтнамом, Туреччиною, Об’єднаними Арабськими Еміратами, з Катаром та іншими країнами.

    «Які мають і фінансовий, і політичний ресурс для того, щоб не дати Україні десуб’єктизувати, тобто, позбавити її історичної долі, суб’єктності, як хочеться багатьом на Заході, заплативши ціну за нормалізацію відносин з Росією і перетягування її в боротьбі з Китаєм на свою сторону. Це величезна пастка, небезпечна. Зараз проти неї йде боротьба. Президент бореться за суб’єктність України», — резюмував спікер української делегації в ТКГ.

    Водночас речник Міністерства внутрішніх справ Олег Ніколенко повідомив, що Україна не має намірів переглядати свій геополітичний вектор. Він наголошує, що стратегічний курс держави закріплений на рівні вибору українського народу та Конституції України. І це — набуття членства в ЄС і НАТО.

    «Питання про те, захід чи схід, у парадигмі української зовнішньої політики не стоїть. Ми високо цінуємо підтримку наших західних партнерів, зокрема США та ЄС, в протидії російській агресії та в деокупації Криму і Донбасу. Паралельно Україна робить чимало роботи, аби перетворитися на сучасну європейську демократичну державу. І цей шлях невідворотній», — заявив він.

    Олег Ніколенко зауважив, що це не означає, що українська влада буде штучно стримувати розвиток відносин із певними країнами чи регіонами. Каже, що пріоритет номер один — національний інтерес, незалежно від точки світу.

    Саме тому, додає речник МЗС, президент Володимир Зеленський поставив завдання Міністру закордонних справ Дмитру Кулебі у доповнення до роботи над досяганням членства України в ЄС і НАТО, розвивати відносини з державами інших регіонів світу. Зокрема, з країнами Азії, Африки та Латинської Америки.

     

    “hromadske”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *