Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

  Навіщо розвивати фондовий ринок

  2020-08-29

  Країни з сильними економіками розвивають фондові ринки, через те що це один з найпопулярніших інструментів для залучення інвестицій.

  Власник будь-якої компанії, яка активно розвивається, рано чи пізно стикається з питанням — де взяти інвестиції для подальшого розвитку. Варіантів може бути декілька. Наприклад, можна взяти банківський кредит або вкласти в підприємство власні кошти. “Банківські кредити в Україні надаються під високі відсотки і на відносно короткий термін”, — розповідає керуючий директор інвестиційної компанії Dragon Capital Андрій Дмитренко. Багато компаній у всьому світі використовують фондовий ринок для залучення капіталу.

  Як працює фондовий ринок

  Основна його функція — регулювання обігу цінних паперів за допомогою купівлі, продажу, і визначення справедливої ринкової вартості активу — акцій компаній. Іншими словами, компанія може продавати свої акції, облігації інвесторам, які шукають, куди вкласти гроші. Ринок цінних паперів, як ще часто називають фондові біржі, буває первинним (компанія продає акції, які раніше не були в обігу і випускаються вперше) і вторинним (акції компанії знаходяться в обороті, їх купують і перепродують).

  За сприятливих обставин вартість цінних паперів може істотно вирости. Наприклад, у 2010 — 2011 роках акції Укрнафти зросли більш ніж на 400%.

  Ще до 2003 року акції Еппл (AAPL) торгувалися за ціною $1 (в перерахунку на поточну кількість акцій), а сьогодні — понад $450 за штуку. При цьому основне зростання припало на останні 4 роки, коли ціни взлетіли з рівня $120 (в середньому 40% щорічно). Ціна акцій Tesla взлетіла, як ракета Ілона Маска, з $420 в кінці минулого року до $1875 сьогодні. Хоча це одна з найбільш унікальних історій, але вона не єдина і демонструє інвестиційні можливості, які надає розвинений фондовий ринок, як для власників підприємств, так і для інвесторів.

  Фондові біржі працюють вже кілька століть. Перша з них відкрита в 1611 році в Амстердамі, а в 1792 році цей ринок стартував в Нью-Йорку в сучасному вигляді. Зараз у всьому світі працює близько 10 найбільших фондових бірж, які розташовані в Нью-Йорку (США), Лондоні (Велика Британія), Амстердамі (Нідерланди), Франкфурті (Німеччина), Гонконгу та Шанхаї (Китай).

  Українські реалії

  В Україні фондовий ринок зараз переживає не найкращі часи. Але так було не завжди. Він активно працював до фінансової кризи протягом 2006−2008 років — іноземні інвестори вірили в українські компанії і вкладали сотні мільйонів доларів, згадує Дмитро Тарабакін, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

  Але після 2010 року обсяги торгів зійшли нанівець: прибуток іноземних інвесторів “з’їла” девальвація, інвесторів відлякувала низька культура корпоративного управління і недосконала судова система.

  Якби ситуація склалася інакше, вартість українських компаній стала б рости. “У світі немає жодної успішної економіки, де не було б розвиненого фондового ринку”, — додає Дмитро Тарабакін. Як приклад сусідня Польща, де на Варшавській біржі змогли залучити гроші деякі українські компанії. Розвивати свій фондовий ринок почала й Румунія, яка змогла залучити в економіку близько $100 млрд іноземних інвестицій, а в пенсійних та інвестфондах акумулювали близько $20 млрд.

  У нашої країни результати поки набагато менші, але можливості досить великі. Розвиток фінансового сектора має прискоритися у зв’язку з консолідацією регулювання, інфраструктури і нещодавно прийнятого Верховною Радою нового закону про ринки капіталу, який синхронізує багато принципів роботи з Європейськими практиками. Амбітні плани влади щодо приватизації, продовження судової реформи повинні сприяти появі нових інвесторів та інструментів.

  Успішні українські компанії продають свої акції на іноземних фондових біржах. Наприклад, цінні папери компаній Ferrexpo і МХП торгуються на Лондонській фондовій біржі, відомій своєю високою вимогою до корпоративної культури, розповідає Андрій Дмитренко. Аграрні та продовольчі компанії — Кернел, Астарта, Овостар торгуються на Варшавській фондовій біржі. Там же торгувалися й українські компанії трохи менше, які займалися вуглевидобуванням, переробкою батарей і наданням послуг річкового транспорту. У попередні роки інтересом користувалася і Франкфуртська фондова біржа, але зараз вона має менший попит серед українських компаній.

  В Україні буде розвиватися так званий подвійний лістинг, прогнозує Дмитро Тарабакін. “Компанія може вийти на один з міжнародних майданчиків, а потім — продавати свої акції і в нашій країні. Вся інфраструктура для цього вже є”, — говорить він. Так, наприклад, робила компанія МХП у 2015 році. Такий крок позитивно вплине на український бізнес, якому для розвитку необхідні інвестиції.

   

  “Dragon Capital”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *