Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Контраст економіки США і Китаю після карантину

    2020-11-10

    Після світової фінансової кризи 2008 року Китай очолив процес відновлення глобальної економіки, і зараз він відіграє таку ж роль. Реабілітація економіки самого Китаю після COVID-19 уже набирає обертів, у той час як світ ще шукає шляхи швидкого відновлення.

    Протягом п’яти років після початку кризи 2008 року річні темпи зростання реального ВВП в Китаї становили в середньому 8,6% (за паритетом купівельної спроможності). Вони були нижчими, аніж стрімкі (але нестійкі) усереднені темпи зростання на 11,6% за попередні п’ять років. Але вони все одно в чотири рази перевищували анемічні середньорічні темпи зростання економіки США на 2,1% протягом післякризового періоду 2010−2014 років.

    Хід боротьби з пандемією в Китаї вказує на те, що в майбутньому можемо побачити подібний результат. Дані про ВВП за третій квартал 2020 року дозволяють зробити висновок про швидке повернення до тренду, що спостерігався до пандемії. Показник зростання реального ВВП на 4,9% (рік до року) не дозволяє оцінити масштаби самодостатнього відновлення економіки, що почалося в Китаї. Вимірювання економічного зростання щодо попереднього кварталу й перерахунок цього зростання на річні темпи (конструкція, якій надають перевагу американські статистики та влада) набагато зрозуміліше демонструють масштаби змін у стані будь-якої економіки в реальному часі. Виходячи з цього, у третьому кварталі реальний ВВП Китаю виріс на 11% (квартал до кварталу в річному вираженні) після різкого постпандемічного зворотнього стрибка в другому кварталі на 55%.

    Якщо порівнювати з даними США, то помітно різницю. В обох країнах відбулося цілком порівнюване згортання економіки, коли там було введено карантин, що відбулося у США на один квартал пізніше. У Китаї спад у першому кварталі на 33,8% (відносно попереднього кварталу, у річному вираженні) майже дорівнював спаду на 31,2% у США у другому кварталі. Виходячи з високочастотних (помісячних) даних, Федеральний банк Атланти — у своїй так званій оцінці GDPNow — прогнозує поквартальне зростання реального ВВП у третьому кварталі у США на рівні близько 35%. Це позитивний і рішучий розворот після рекордного спаду під час карантину, проте цей показник майже на 20 відсоткових пунктів нижчий, ніж відскок після карантину в Китаї, при цьому американська економіка продовжить відставати від пікових значень кінця 2019 року приблизно на 3%.

    Утім, “сальто назад” економіки після карантину — це не цілком реальна історія. Воно схоже на стиснення розтягнутої гуми або, пояснюючи мовою статистики, на арифметичний результат перезапуску економіки, яка щойно була піддана безпрецедентній раптовій зупинці. Реальне випробування починається після того, як відскок стався, і ось тут стратегія Китаю демонструє свою основну перевагу.

    У своїй стратегії боротьби з COVID-19 Китай скористався досвідом 2008 року, коли країна відгородила свої фінансові ринки від негативних наслідків іпотечної кризи у США. Тоді від самого початку було поставлено абсолютно чітку мету: зосередитися на джерелі шоку, а не на побічному збитку, який він завдає. Бюджетні стимули в розмірі 4 трлн юанів ($ 596,4 млрд), надані у 2008−2009 роках, спрацювали тільки тому, що Китай вчинив рішучі дії для ізоляції своїх ринків від зараження фінансовими вірусами.

    Сьогодні Китай використовує аналогічний підхід: спочатку ізолює громадян від зараження вірусним патогеном за допомогою рішучих заходів, щоб обмежити та пом’якшити поширення хвороби, а потім — і тільки потім — розумно застосовує монетарні й бюджетні заходи для підтримки відновлення економіки після карантину. Такий підхід дуже відрізняється від підходів, обраних Америкою, де після карантину дебати в основному ведуться з приводу застосування монетарних і бюджетних заходів у якості головних інструментів звільнення економіки від пандемії, а не про дисципліновані заходи охорони здоров’я з метою зупинити поширення вірусу.

    На американському ринку праці зберігаються серйозні проблеми: кількість заявок на допомогу з безробіття продовжує перевищувати 800 тисяч (ковзне середнє за чотири тижні станом на середину жовтня), а загальний рівень безробіття в країні у вересні становив 7,9%, що вдвічі вище за допандемічний рівень 3,5%. Через це в орієнтованій на споживачів економіці Америки зберігається високий ризик регресу.

    У Китаї поквартальне зростання ВВП (у річному вираженні) на 11,2% у третьому кварталі 2020 року, здебільшого спирається на відскок економіки після карантину, але деякі ключові сегменти сектора споживчих послуг демонструють повільне відновлення зокрема, туризм, дозвілля та розваги. Але і це не перешкода для КНР.

     

    “nv”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *