Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Діяльність / Загальні події

  КНР заявила про готовність “забезпечити мир” у Центральній Азії

  2023-05-19

  У Сіані відбувся “саміт групи С5”, під час якого Сі Цзіньпін пообіцяв “фінансову підтримку” лідерам держав Центральної Азії, а також говорив про розширення співробітництва у сфері безпеки, повідомляє DW.

  Зустріч голови КНР Сі Цзіньпіна з лідерами Казахстану, Таджикистану, Киргизстану, Туркменістану та Узбекистану відбулася у п’ятницю, 19 травня, у місті Сіань на північному заході Китаю. У рамках зустрічі, яка була названа “першим самітом групи С5”, китайський лідер оголосив про готовність “забезпечити мир” у Центральній Азії та “зміцнити оборону” центральноазіатських держав.

  Як передає AFP, у своєму виступі Сі закликав до розширення співробітництва в галузі безпеки проти “трьох зол” у регіоні, до яких Пекін відносить сепаратизм, тероризм та екстремізм. “Шість країн мають твердо протистояти іноземному втручанню у внутрішні справи та спробам розв’язати “кольорові революції”, – заявив голова КНР, маючи на увазі безлад у колишніх радянських республіках, які, як стверджує, зокрема, Москва, підтримуються Заходом.

  Китай обіцяє допомогу країнам Центральної Азії

  Також на зустрічі обговорювалися питання розширення співробітництва між країнами у цивільній сфері – у тому числі у сфері торгівлі, інфраструктурних проектів, енергетики. За словами Сі, Пекін планує розширити транспортні маршрути між Китаєм і країнами Центральної Азії, а також виділить для них 26 млрд юанів (3,4 млрд євро – Ред.) у вигляді “фінансової підтримки” та “безкоштовної допомоги”. За офіційними даними, які наводить китайська сторона, обсяг торгівлі між КНР та центральноазіатськими державами у 2022 році досяг 70 млрд доларів США (64,7 млрд євро), збільшившись на 22% у річному обчисленні у першому кварталі 2023 року.

  “Новий Шовковий шлях” пройде в обхід Росії

  Як зазначає видання Financial Times, незважаючи на те, що традиційно в Центральній Азії домінує росія, розв’язана нею війна в Україні дестабілізувала ситуацію в регіоні, де раніше Москва виступала в ролі миротворця. Віра у її здатність підтримувати стабільність похитнулася, зокрема, після торішнього конфлікту на кордоні Киргизстану та Таджикистану.

  У свою чергу, для Китаю Центральна Азія є найважливішою ланкою в глобальному інфраструктурному проекті “Один пояс – один шлях” (або “Новий Шовковий шлях” – Ред.). З початком війни в Україні північна частина цього шляху, що проходить через росію, почала розглядатися як ненадійна. Це призвело до зусиль Китаю щодо зміцнення альтернативних транспортних коридорів, які йдуть в обхід рф, пише FT.

  Експерти, опитані AFP, також вказують на те, що Пекін хоче скористатися можливістю утвердитися як важливий геополітичний партнер у стратегічно важливому для себе регіоні. “Сі позиціонуватиме себе як лідер, який може сприяти глобальному розвитку та світу”, – повідомив AFP Чжицюнь Чжу, професор міжнародних відносин та політології Бакнеллського університету.

  КНР заявила про готовність "забезпечити мир" у Центральній Азії

   

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *