2014-11-22
Активна глобальна дедоларизація триває. Як і раніше особливу роль тут відіграє Китай, який зараз підписав валютні угоди з Канадою та Катаром.
Канада, таким чином, стає першим офшорним хабом для юаня в Північній Америці, а обсяг торгівлі між Канадою і Китаєм може найближчим часом подвоїтися або навіть потроїтися, тим самим знижуючи необхідність у доларах.
Але це ще не найнебезпечніша новина для нафтодолара на цьому тижні. Китай також уклав угоду з Катаром про організацію прямих валютних свопів між двома країнами з використанням юаня.
Епоха нафтодолара
До ХХ століття вартість грошей була прив’язана до золота.
Банки були обмежені своїми золотими запасами, тому зростання кредитування мало свої межі.
Але в 1944 р була створена Бреттон-Вудська система, що поклала початок системі обмінних курсів.
В рамках Бреттон-Вудської системи обмінні курси всіх валют були прив’язані до долара, а долар в свою чергу – до золота. Для запобігання спекуляцій прив’язаних валют рух капіталу було сильно обмежено. Ця система протягом двох десятиліть супроводжувала швидке економічне зростання і допомогла уникнути яких-небудь серйозних фінансових криз.
Але врешті-решт вона показала свою нездатність справлятися зі зростаючою економічною потужністю Німеччини і Японії, а також з небажанням Америки коригувати свою внутрішню економічну політику із збереженням ув’язки до золота. Президент Ніксон скасував ув’язку до золота в 1971 р, і система фіксованого обмінного курсу розвалилася.
У той момент долар пережив період обвального падіння, а нафта зіграла вирішальну роль в його підтримці. Ніксон провів переговори з Саудівською Аравією, і та, в обмін на зброю і захист, погодилася продавати нафту тільки в доларах.
Інші члени ОПЕК цю систему підтримали, забезпечуючи вічний світовий попит на американську валюту. І домінування нафтодолара триває донині.
Той факт, що Китай почав таким чином взаємодіяти з країнами ОПЕК, говорить про те, що він б’є в саме серце нафтодоларової системи. І останні удари наносяться все частіше і сильніше.
Юань в Канаді
Зазвичай канадські експортери змушені використовувати американську валюту при торгівлі з Китаєм, а це збільшує витрати і веде до більш тривалого очікування завершення угоди.
І це саме те, чого домагалася влада Канади. Зокрема, Стівен Харпер хотів би збільшення кількості компаній малого та середнього бізнесу, що працюють з Китаєм, продаючи там товари і послуги.
Обсяг своп-угоди між Китаєм і Канадою становить 200 млрд юанів. Валюти країн будуть використовуватися не тільки в торгівлі, але і при здійсненні інвестицій.
Більш того, центральні банки Китаю та Малайзії оголосили про створення клірингового центру в Куала-Лумпурі, який сприятиме подальшому підвищенню використання юаня в Південно-Східній Азії.
І це всього через два тижні після того, як провідний фінансовий центр Азії – Сінгапур – став головний центром для юаня в регіоні, так як вдалося встановити пряму конвертацію між сінгапурським доларом і юанем.
І все це вкладається в рамки чинного тренда. Юань швидко поширюється по всьому світу в якості валюти для торгівлі, інвестицій і навіть заощаджень.
Депозити в юанях в Південній Кореї виросли в 55 разів за один рік, і це приголомшливе зростання.
Також можна згадати, що уряд Великобританії став першим іноземним урядом, який планує випуск боргових зобов’язань, номінованих в юанях.
Навіть Європейський центральний банк обговорює можливість включення юаня в свої офіційні резерви, в той час як політичні діячі у всьому світі все голосніше заявляють, що потрібна нова грошова система, яка не буде заснована на доларі.
Звичайно, найближчим часом долар навряд чи відчує на собі наслідки цих дій, але в довгостроковій перспективі тенденція очевидна: інший світ більше не хоче покладатися на долари США, і вони створюють нову реальність, хоче цього Америка чи ні.
Зараз більше 10 тис. Фінансових установ працюють з китайським юанем в порівнянні з 900 в 2011 р А офшорні операції з юанем оцінюються в $ 143 млрд. При цьому частка китайського експорту та імпорту, номінована в юанях, виросла майже в шість разів за три роки до 12%.
Юань і Катар
І якщо всі попередні дії просто говорили про небезпечну тенденцію для США, то укладення угоди з Катаром може викликати “нафтодоларову паніку”.
Система нафтодолара є серцем і душею панування Америки над світовою фінансовою системою і запорукою стабільності долара. Всі країни повинні купувати долари, щоб мати можливість купувати нафту на відкритому ринку.
Але 3 листопада Китай підписав угоду з валютних свопів з Катаром. Угода
між країнами на суму, еквівалентну $ 5,7 млрд, діятиме три роки, і Катар став 24-ю країною, яка відкрила свій ринок для китайської валюти.
І це стане основою для майбутнього юаня на Близькому Сході.
Найцікавіше, що через три роки Держрада планує зробити юань повністю конвертованою валютою.
Судячи з усього, нафтовидобувним країнам на Близькому Сході все складніше довіряти долару США, тому можна чекати, що до валютних угод з Китаєм приєднаються й інші країни ОПЕК.
Зараз майже щотижня Китай, Росія чи одна з країн БРІКС укладають угоди, які заміняють стару систему торгівлі. І багато країн поступово відмовляються від долара через експорт інфляції. Тому китайський юань стає все більш прийнятним варіантом, особливо зараз, коли міць економіки Азії швидко зростає.
subscribe
Напишіть відгук