Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    КИТАЙ ПЕРЕХОДИТЬ ДО СПОЖИВАННЯ

    2016-06-24

    Китайська економіка поступово відходить від інвестиційної моделі зростання – прибутковість капіталовкладень, особливо в сировину і будівництво, падає, а попит на споживчі товари зростає. Однак накопичені за роки швидкого зростання диспропорції, зокрема домінуюче становище банків у фінансуванні інвестицій і високе боргове навантаження, загрожують більш різким уповільненням зростання ВВП. Китаю потрібні реформи, спрямовані на підвищення конкуренції і зростання продуктивності праці, відзначають аналітики McKinsey.

    Прибутковість на капітал і прибуток компаній знижуються, а інвестиційна модель зростання втрачає актуальність, констатують експерти McKinsey в новій доповіді про можливі джерела зростання китайської економіки. У разі збереження чинної моделі обсяг поганих боргів може вирости до 15% ВВП до 2019 року з поточних 7% (1,7% за офіційними даними).

    Для поповнення капіталу банків буде потрібно $ 1,3 трлн (резерви ЦБ КНР становлять $ 3,2 трлн). Зараз боргове навантаження нефінансового сектора становить 136% ВВП проти 68% в 2007 році, в сумі ж з домогосподарствами і боргами регіонів цей показник і зовсім виріс до 230% ВВП (проти 128% вісім років тому). Прибутковість же компаній в середньому, навпаки, знизилася з 10,3% до 7,4% за десять років. Навіть в такій ситуації банківської кризи можна буде уникнути, але “комбінація зниження прибутковості і зростання боргового навантаження загрожує збільшенням числа дефолтів”, попереджають автори доповіді.

    Інвестиційне зростання призвело до помітних перекосів в китайській економіці: так, зараз фінансовий сектор генерує 80% економічного прибутку (прибуток за бухзвітності, скоригований на вартість капіталу або упущену вигоду при альтернативних інвестиціях). Для порівняння: в США – менше 10%. У плюсі ​​в основному банки, страховики, девелопери, а також виробники автомобілів і інтернет-сервіси. У мінусі в першу чергу будівництво, нафтогаз, металургія і видобуток.

    Всього в розрахунках враховувалися 3,5 тис. великих публічних компаній, активи яких еквівалентні 55% ВВП. “Банки домінують у фінансуванні інвестицій, проте тепер різниця між депозитними і кредитними ставками знижується через лібералізації регулювання, прибуток банків буде також знижуватися”, – йдеться в дослідженні.

    У той же час підвищення продуктивності може привести до збільшення ВВП Китаю на $ 5,6 трлн до 2030 року, а доходу на душу населення – до $ 11,2 тис. з $ 7,6 тис. У 2015 році. Зараз рівень продуктивності праці в КНР становить 15-30% середнього по ОЕСР в залежності від конкретної галузі. При цьому є величезний розрив між передовими корпораціями і решті економікою.

    Швидше за все прибутковість вкладеного капіталу зростає в секторі споживчих товарів – плюс 7 процентних пунктів (п. п.), до 13,1% за десять років, – саме він може стати одним з основних джерел зростання, вважають в McKinsey, пропонуючи підтримувати внутрішній попит . Поки до середнього класу (з рівнем доходу понад $ 21 тис.) відносяться всього 116 млн осіб, але на Китай в цілому вже доводиться чверть світового споживчого попиту.

    Так, в 2015 році зростання сфери послуг в країні склало 8,3%, це на 2,3 п. п. вище, ніж у виробництві (в частках ВВП – це 50% і 41% ВВП відповідно). У той же час прибутковість вкладень у виробництво сировинних товарів за десять років знизилася на 7 п. п. (до 6%) – нижче, ніж в США (6,7%).

    Підвищення продуктивності праці можливо в першу чергу в секторах, які потребують істотних вкладень в НДДКР, поки китайські компанії в цих сферах майже в два рази відстають від американських по прибутковості (8,5% проти 16,5%). Це пояснюється концентрацією компаній в сегментах з низькою доданою вартістю, відзначають в компанії.

    Втім, щоб підтримати цей процес, влада країни повинна відкрити для приватних, в тому числі іноземних, інвесторів більше число секторів, дозволити реструктуризацію корпорацій, а також нарощувати ефективність державного сектору. Однак для цього “уряду доведеться вирішити безліч конфліктів між сторонами з різними інтересами”, резюмують  в McKinsey.

    “China INC”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *