Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Китай і США: приречені на діалог

    2012-05-08

    Джерело: УКРІНФОРМ
    Автор: Ольга Танасійчук

    Китайсько-американські відносини останніми днями вкотре опинилися у центрі уваги світової громадськості, причому відразу з кількох причин.

    По-перше, між країнами ледь не розгорівся повномасштабний дипломатичний скандал, пов’язаний зі справою незрячого активіста Чень Гуанчена. Він активно виступав проти насильних абортів та стерилізації жінок (у нього самого, до речі, двоє дітей), за що і потрапив у в’язницю на 4 роки, після чого жив під наглядом у своєму сільському будинку. Якимось загадковим чином йому вдалося втекти з-під домашнього арешту у віддаленому районі східної провінції Шаньдун і опинитися за сотні кілометрів, у Пекіні, в посольстві США, де він і перебував цілих шість днів. Звідти його у супроводі американських дипломатів було доставлено у лікарню, де він знаходиться і понині, роблячи суперечливі заяви. Спочатку Чень сказав, що, незважаючи ні на що, не має наміру залишати Батьківщину, а потім – що все ж хоче поїхати і просити США захистити його та його родину. Дисиденту вдалося поговорити по телефону і з учасниками слухань у Конгресі США, і з Гілларі Клінтон, що перебуває у Пекіні, яку він пообіцяв поцілувати при особистій зустрічі.

    Офіційний Пекін, який “прогавив” активіста, спочатку вимагав від Вашингтона вибачень за втручання у свої внутрішні справи і звинуватив американське диппредставництво у порушенні міжнародного права та законів Китаю. Але при цьому великого скандалу, хоч як дивно, не вийшло. Сторонам навіть вдалося дійти компромісного рішення щодо подальшої долі адвоката-самоучки. Спочатку було сказано, що 40-річний Чень зможе здобути освіту в китайському університеті, а у п’ятницю Міністерство закордонних справ КНР повідомило про те, що не чинитиме йому перешкод, якщо він побажає виїхати на навчання за кордон. Влада також начебто пообіцяла провести розслідування дій місцевих чиновників, яких Чень звинуватив у жорстокому ставленні до нього та його рідних.

    На початку лютого стався інший інцидент за участі американських дипломатів у КНР: тоді віце-мер та шеф поліції 30-мільйонного муніципалітету Чунцина Ван Ліцзюнь провів в американському Генконсульстві в місті Ченду цілу добу і, судячи з усього, просив політичного притулку у США. Однак він залишив територію диппредставництва (чи то з доброї волі, чи то пересвідчившись, що американські друзі не стануть “бити горщики” з китайською владою і вивозити його потайки з країни), і був узятий під арешт. Цей випадок призвів до відставки одного із найпопулярніших та найперспективніших політиків Піднебесної Бо Силая. Однак це вже інша історія…

    Цього разу відносно спокійну (принаймні, зовні) реакцію Пекіна і не дуже зухвалу поведінку американської сторони можна пояснити тим, що жодна із сторін не хотіла зриву запланованого на 3-4 травня четвертого раунду китайсько-американського стратегічного економічного діалогу. Раніше китайці вже демонстрували своє “фе” зарубіжним партнерам, включаючи США та Євросоюз, відмовляючись в останній момент від зустрічей високого рівня на фоні якихось зухвалих роздратувань Пекіна на дії Заходу, наприклад, візитів Далай-Лами у ці країни. Цього разу президент США Обама напередодні початку діалогу не став коментувати журналістам можливість надання Сполученими Штатами політичного притулку дисиденту-втікачу.

    Нинішній діалог відбувся у Пекіні, як і належить. Характерно, що його американські учасники, як мінімум у “відкритій” частині зустрічі, навіть не згадали імені того, хто привертав так багато уваги в останні дні. Пані Клінтон, що є спецпосланником президента США, лише сказала про “важливість дотримання прав людини для усіх держав світу”. Не хотіли “дратувати гусей”. Адже цим двом країнам – найбільшій розвиненій та найбільшій, що розвивається, – треба вирішувати справді глобальні питання як у політичній, так і в економічній площині. У цій ситуації США, мабуть, вирішили поки що “наступити на горло” улюбленій пісні про права людини.

    Голова КНР Ху Цзиньтао, який виступив на відкритті зустрічі, кілька разів повторив фразу “нова модель відносин”, закликаючи партнерів до більшого взаєморозуміння, взаємодовіри та рівності. “Нам треба мислити творчо і робити конкретні кроки для того, щоб зруйнувати існуючу думку про те, що дві великі держави неодмінно повинні вступати в конфронтацію та конфлікти”, – заявив глава КНР. За його словами, “які б зміни не відбувалися у світі, і незважаючи на можливі внутрішньополітичні зміни у двох державах, Китай та США повинні просувати рівні, партнерські відносини і будувати нову модель взаємодії між двома провідними державами”. Ця модель має базуватися на взаємній довірі, повазі інтересів один одного і бути взаємовигідною.

    Висловився товариш Ху і після завершення зустрічі, назвавши роботу дипломатів та економістів “чудовою”, а досягнуті ними домовленості – “дуже важливими”. Про це він заявив у п’ятницю на зустрічі зі спецпредставниками президента США держсекретарем Гілларі Клінтон та міністром фінансів Тімоті Гайтнером (вони очолюють, відповідно, політичний та економічний блоки діалогу разом з китайськими партнерами – членом Держради КНР, що займається питаннями зовнішньої політики, Дай Бінго та віце-прем’єром Ван Цишанем). Керівник Держдепу, в свою чергу, оцінила нинішні відносини між Китаєм та США як “найміцніші в історії”, “дуже відкриті та чесні”, не забувши при цьому згадати про наявність “розбіжностей”.

    Економісти та банкіри обговорювали шляхи скорочення величезного торговельного дисбалансу (у 2011 році профіцит КНР у торгівлі з США досяг рекордних 295,5 млрд доларів, збільшившись на 8,2% проти показника попереднього року), проблеми взаємних антидемпінгових та антидотаційних розслідувань, більшого доступу на ринки один одного, питання подальшого реформування обмінного курсу юаня.

    Дипломати говорили і про останні події у світі. Зокрема, Г.Клінтон закликала Пекін чинити тиск на Іран, Сирію та КНДР, використовуючи добрі відносини сторін. Сполучені Штати розуміють, що підтримка КНР щодо цих проблемних точок їм надто необхідна.

    Практикою подібних діалогів “два в одному” (політика плюс економіка), які проводяться з 2009 року за рішенням лідерів двох країн, не передбачено підписання доленосних документів. Однак це дуже важлива зустріч представників політики, фінансів та великого бізнесу, яка задає тон і напрям розвитку відносин на найближчий час. Це можливість відкрито поговорити про проблеми. Однак про деякі із них можна і промовчати, якщо того вимагають вищі інтереси.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *