Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    КИТАЙ БІЛЯ ЛІЖКА УКРАЇНИ

    2010-01-21

    Le Temps

    Китай починає проявляти інтерес до європейської периферії. Епоха боротьби Росії і ЄС за сфери впливу на Україні, схоже, минула. Але чи зможе «китайська медицина» врятувати «європейського хворого»?

    Як відзначає Le Temps, проросійські, проєвропейські або проатлантічні геополітичні контексти, крізь призму яких оцінювалися події на Україні, сьогодні представляються менш актуальними. «Очевидно, що в умовах, коли Україна опинилася схильна до важкої економічної і соціальної кризи, її традиційні партнери не в змозі задовольнити її фінансові потреби. У найближчому майбутньому цієї новиною може стати зміцнення позицій Китаю», – підкреслює видання, нагадуючи про недавній візит одного з віце-прем’єрів китайського уряду до Києва.

    Схоже, Китай, який нарощує вплив в Африці і Латинській Америці, зацікавився і європейською периферією, відзначає експерт французького Інституту політичних наук (Sciences Po) Флоран Парментьє. Для Китаю така експансія – це можливість експортувати своє ноу-хау в країни з найбільш дешевою інфраструктурою. Автор статті вважає, що незабаром після виборів Україні буде надано вигідний китайський кредит і відносини будуть розвиватися все активніше.

    «Крім того, якщо ЄС пропонує невеликі гроші, ставлячи при цьому ряд умов, то Китай пропонує більше і не вимагає взамін нічого, крім невизнання Тайваню. Права людини, природоохоронні і соціальні стандарти, «правильне» управління – йому немає діла до цього», – пише газета.

    Безсумнівно, що ріст присутності Китаю на Україні матиме економічні і політичні наслідки, переконаний Парментьє. На його думку, це може призвести до «зміцнення системи, в якій економічні клани грають вирішальну роль в політичному житті країни». «Надання капіталів без будь-яких умов (…) позбавляє економічні еліти почуття відповідальності і скорочує число стимулів для проведення реформ, потенційно здатних завдати шкоди їхньому бізнесу», – підкреслює автор статті. У той же час фінансування конкретних проектів в умовах нерозвиненості інфраструктури в сусідніх країнах може виявитися ефективним. Проте, визнає видання, китайська політика на Україні може стати перешкодою для передачі європейського досвіду.

    Нинішня ситуація свідчить про зміну правил гри через збільшення числа гравців, підкреслює газета. Майбутнє покаже, чи зможуть «китайські ліки» – неймовірно вигідні кредити, що надаються без будь-яких умов, – завоювати позиції на околицях ЄС, і до чого це призведе.

    www.tribuna.com.ua

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *