Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Діяльність / Загальні події

  Китайський дипломат із російським минулим прибуде в Україну

  2023-05-16

  Сьогодні, 16 травня, до Києва прибуде спецпредставник Китаю Лі Хуей. Це перший високопосадовець КНР, який відвідає Україну з початку повномасштабної війни. У рамках турне для “сприяння мирним переговорам” він також вирушить до рф та країн Європи, повідомляє РБК-Україна .

   

  Турне із “мирною місією”

   

  Спеціальний представник КНР у справах Євразії Лі Хуей 15 травня 2023 року вирушив у закордонну поїздку. Протягом кількох днів чиновник відвідає Україну, росію, Польщу, Францію та Німеччину.

  Лі Хуей має намір обговорити з усіма сторонами конфлікту шляхи його “політичного врегулювання”. Як заявили в китайському МЗС, турне дипломата ще раз продемонструє готовність КНР до переговорів і черговий раз підтвердить, що “Китай твердо стоїть на боці миру”.

   

  Візит китайського представника до України та що цьому передувало

   

  Делегація Китаю буде у Києві 16 та 17 травня. Дводенний візит Лі Хуея анонсували кілька закордонних ЗМІ з посиланням на неназваного представника українського уряду.

  Про плани відправити спецпредставника КНР в Україну стало відомо 26 квітня, коли відбулася телефонна розмова Володимира Зеленського та Сі Цзіньпіна. Глави держав поговорили вперше за весь час повномасштабної війни.

  Сі Цзіньпін заявив про готовність Пекіна співпрацювати з Києвом та пообіцяв направити делегацію до регіону, щоб сприяти мирним переговорам.

  Незадовго до розмови з президентом України Сі Цзіньпін відвідав Москву та провів переговори з Володимиром Путіним.

  З початку вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року в КНР офіційно заявляють про нейтралітет і пропонують посередництво.

  Ідеї щодо врегулювання конфлікту влада Китаю виклала у так званому “мирному плані”. У ньому йдеться про необхідність поважати суверенітет країн, припинення воєнних дій та поновлення мирних переговорів, неприпустимість застосування ядерної зброї.

  Але при цьому в документі розкритиковано “односторонні санкції”, а війну названо лише “українською кризою”. Міжнародна реакція на пропозиції Китаю виявилася скептичною, оскільки Пекін не засудив вторгнення рф.

   

  Екс-посол у рф: хто такий Лі Хуей

   

  Призначення Лі Хуея головою делегації у спеціальній “мирній місії” КНР було сприйнято неоднозначно через тісні зв’язки чиновника з росією. Він довгі роки працював у москві, має російські нагороди та особисту подяку від президента путіна.

  Лі Хуею 70 років. Закінчив Пекінський університет іноземних мов, а дипломатичну кар’єру розпочав у 1975 році.

  З кінця 70-х до 1990 року працював у департаменті СРСР та Європи в Міністерстві закордонних справ Китаю.

  1990 року приїхав до Москви, де був призначений на посаду першого секретаря посольства КНР в СРСР. Після розпаду Союзу Лі Хуей продовжував працювати на тій самій посаді ще 2 роки.

  З 1992-го працював у посольстві КНР у Казахстані. Обіймав різні посади: від першого секретаря до надзвичайного повноваження (1997-1999).

  Лі Хуей також був заступником міністра закордонних справ КНР.

  2009-го знову вирушив до РФ і протягом 10 років працював на посаді посла.

  “За зміцнення дружби та співробітництва між РФ та Китаєм” у 2006 році китайський дипломат отримав подяку від президента володимира путіна, а у 2019 році глава кремля вручив Лі Хуею “Орден Дружби”.

  У 2019 році посадовця було призначено спеціальним представником уряду КНР у справах Євразії. З 26 квітня 2023 року – представник КНР з врегулювання “української кризи”.

   

  Реакція України на призначення спецпредставника Китаю

   

  На новину про те, що екс-посол Китаю в рф увійде до делегації КНР, радник голови ВП Михайло Подоляк зазначив, що Лі Хуей як ніхто зможе зрозуміти російські наміри.

  Подоляк висловив таку думку: “Безумовно, це людина, яка абсолютно точно розуміє “дичину” російської спільноти як такої. Він там довго працював”.

  Водночас президент України Володимир Зеленський після переговорів із Сі Цзіньпіном заявив, що КНР готує спецпредставника для переговорів із лідерами Європейських держав.

  “Зі свого боку лідер Китаю сказав, що вони готують спецпредставника не для України, а для держав Європи, який буде говорити з європейськими країнами на тему війни”, – наголосив глава держави під час прес-конференції з президентом Чехії Петром Павелом 28 квітня.

  Раніше Володимир Зеленський розповів, що під час зустрічі китайський лідер Сі Цзіньпін пообіцяв, що КНР стоятиме осторонь конфлікту і не підтримуватиме росію зброєю.

  Китайський дипломат із російським минулим прибуде в Україну

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *