2024-10-22
У 2024 році показник очікується на рівні 110 млн т, повідомляє GMK Center.
Експорт сталі з Китаю у 2025 році очікується на рівні 90-100 млн т, порівняно з прогнозованими на 2024 рік 110 млн т. Попри очікуване зниження обсягів експорту, показник залишатиметься на рекордних рівнях, оскільки місцеві металурги намагаються впоратись із надлишковими потужностями та слабким внутрішнім попитом, повідомляє Reuters з посиланням на групу аналітиків.
Внутрішнє споживання сталі в Китаї послабилось в останні роки на фоні економічної нестабільності й проблем в секторі нерухомості. Водночас виробництво сталі було стабільним, що спричинило надлишок пропозиції. Місцеві металурги спрямували ці обсяги на експорт за конкурентоспроможними цінами, які вони можуть собі дозволити завдяки нижчим виробничим витратам. Це спричинило до різкого зростання експорту з країни до максимумів 2014-2016 рр. Зокрема, за 2023 рік обсяги сягнули 90,3 млн т, а за 9 місяців 2024-го – 80,7 млн т (+21,2% р./р.).
У 2025 році Китай, ймовірно, утримуватиме рекордні обсяги експорту, завдяки покращенню глобального попиту на сталь. Про наміри збільшувати відвантаження заявляють й ключові металургійні компанії країни, зокрема Baoshan Iron & Steel.
«Низька вартість китайської сталі та висхідний попит з боку Південно-Східної Азії, MENA та Індії створюватимуть ризики для зростання експорту сталі з Китаю в 2025 році й надалі», – коментує Лоуренс Чжан, головний консультант відділу ринку сталі та сировини Wood Mackenzie.
Водночас, стрімке зростання експорту сталі з Китаю викликає скарги від низки країн, зокрема Туреччини та Індонезії, які вже запровадили антидемпінгові мита, щоб захистити місцевих виробників. Загалом, у 2023 році було подано 28 торговельних позовів проти китайської сталі.
«Ця тенденція збережеться та посилиться у 2025 році», – додав Лоуренс Чжан.
Хоча китайські сталеливарні та експортні групи попереджають, що торговельні суперечки та зміцнення валюти перешкоджатимуть експорту у 2025 році, аналітики та трейдери вважають, що так чи інакше китайські виробники знайдуть рівень цін, який дозволить експортувати.
Іншим ключовим ризиком для китайського експорту сталі є посилення Пекіном боротьби з ухиленням від сплати податку на додану вартість. За оцінками аналітиків, експорт без сплати податку у 2023 році становив близько третини від загального обсягу відвантаженої продукції. Влада створила групу для розслідування незаконного експорту сталі, заявив минулого тижня Ло Тієцзюнь, віцеголова Китайської асоціації чавуну і сталі.
Нагадаємо, у 2023 році Китай виробив 1,019 млрд т сталі, що на 0,6% більше у порівнянні з 2022 роком. Спадна тенденція в металургійній галузі країни зупинилась після двох послідовних років зменшення виробництва.
Напишіть відгук