Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Китай планує поступово послабити контроль народжуваності

    2021-05-18

    Останній перепис населення, який проводиться раз в десятиліття, показав, що минулого року в Китаї проживало 1,412 мільярда людей. Середньорічне зростання населення 0,53% за останнє десятиліття було найповільнішим темпом з 1953 року.

    Тривалі тенденції стали більш вираженими: населення працездатного віку впало до 63,4% порівняно з більш ніж 70% десятиліття тому, тоді як частка жителів віком від 60 років і старше стрибнула вгору. Зараз більша частина громадян Китаю проживають у містах.

    Не виключено, що чисельність населення працездатного віку в Китаї може зменшитися за кілька років, але це не означає, що насувається криза. Економіка Пекіна і надалі буде набирати обертів, і доходи теж можуть зростати, але повільнішими темпами. Щодо решти країн, то багатьом з них доведеться пристосуватися до ймовірного падіння виробництва та подорожчання товарів, пише Bloomberg. Деякі з найбагатших економік світу вже давно ведуть боротьбу зі скороченням населення — Японія, Південна Корея, Сінгапур тощо.

    Лідери країни розробляють широкий план боротьби з демографічними проблемами, включаючи більш ефективні способи заохочення, зокрема, шляхом полегшення «фінансового тягаря» для батьків, а не просто усунення обмежень регулювання народжуваності.

    Підвищення пенсійного віку, яке, за словами Пекіна, буде здійснюватися поступово, допоможе уповільнити скорочення робочої сили та зрештою послабити тиск на недофінансовану пенсійну систему країни, вважають політики.

    Пекін планує заохочувати народжуваність згідно з чинними політичними рамками, перш ніж повністю скасувати обмеження протягом наступних 3-5 років.

    Скасування обмежень також може мати непередбачувані наслідки: невеликий вплив на мешканців міст, які не бажають мати більше дітей через високі витрати, тоді як сільські сім’ї будуть швидше розширюватися, збільшуючи бідність та тиск на ринок праці.

    Аналітики вважають, що більшою проблемою для Китаю є не падіння рівня народжуваності, а старіння населення, що призведе до сильного тиску на державний бюджет. Демографічні зрушення можуть призвести до економічної стагнації, тоді як нинішня пенсійна система Китаю погано підготовлена до старіння населення.

    Частка людей у віці 65 років і старше досягла 13,5% у 2020 році порівняно з 8,87% у 2010 році.

    Наслідки для решти планети можуть бути більш серйозними. Рух світового економічного ринку значною мірою покладався на Китай протягом останніх кількох десятиліть, особливо після фінансової кризи 2007-2009 років. Його ВВП з 2000 року зріс із середньорічним рівнем близько 8%. Еквівалентний показник для США становив трохи менше ніж 2%

    Згідно з розрахунками Bloomberg, Китай внесе більше п’ятої частини загального приросту світового валового внутрішнього продукту до 2026 року. США становитимуть 14,8%, а Індія та Японія – 8,4% та 3,5% відповідно. Скорочення населення, швидше за все означатиме і повільніше загальне зростання, навіть якщо ВВП на душу населення буде продовжувати зростати.

    Також важливим питанням для обговорення залишається стабільно низька інфляція. Китайська модель, яка більше не базується на дешевій робочій силі, призведе до знищення одного з факторів, що підтримує низьку інфляцію.

    Для прикладу, США вже пережили другий найповільніший темп приросту населення в історії минулого десятиліття — 7,4%, але життя продовжується. Якщо Китай прагне до світового економічного лідерства, він повинен прийняти всі наслідки демографічних показників.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *