› Аналітика › Китай офіційно дав старт експорту своєї політичної цивілізаційної моделі ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА
Китай офіційно дав старт експорту своєї політичної цивілізаційної моделі
2021-07-06
1-го липня у КНР відзначали 100 річний ювілей комуністичної партії країни. На урочистостях, присвячених цій даті, виступив Сі Цзіньпін, виступ якого активно обговорюють ЗМІ. А саме його пасажі про стійкість у відповідь на тиск ззовні і «залізну стіну», об яку «розіб’ють голови» політики, які прагнуть диктувати умови Китаю. Однак, за такими гучними словами, в тінь йдуть ряд програмних заяв, озвучених лідером КНР. Розбирався більш детально у всіх подробицях промови Ігор Тишкевич, білоруський аналітик, публіцист, блогер.
Позиціювання Китаю
КНР довгий час позиціював себе як економічний партнер інших держав, країна без геополітичних амбіцій. Сприйняття Китаю як держави третього світу, джерело дешевої робочої сили підтримувалося інформаційною закритістю країни. При цьому інформації про процеси, які йшли усередині правлячих еліт практично, не було.
Навіть зараз, коли США, ряд країн ЄС виводять КНР в якості ключового політичного виклику, розуміння суті процесів, часто не вистачає. Це результат минулої політики КПК. Зараз почався новий етап — епоха замкнутості в собі змінюється епохою відкритості світу. І тут дуже важливим є позиціювання, з яким виходить Пекін.
Сі Цзіньпін досить чітко розставив акценти. Кожен смисловий блок його промови починається зі згадки про 5000-річну історію державності (і цивілізації), що ніяк не вкладається в стару концепцію «молодшого брата»: «Китай — велика нація (цивілізація), чия п’ятитисячолітня історія зробила неоціненний вклад у розвиток людської цивілізації ». І в цьому контексті Сі Цзіньпін заявляє, що Китай готовий вивчати досвід інших, «добувати уроки» з їх успіхів, але не сприймає «святенницькі проповіді тих, хто вважає, що має право читати лекції». З посиланням на негатив міститься відсилка до занепаду Китаю після опіумних війн. Є слова і про «зовнішнє управління». З огляду, що це був період посилення впливу європейських держав, посилання керівника КНР виглядає недвозначно.
Самодостатність чи експансія?
Сі Цзіньпін сформулював кілька глобальних завдань, які має вирішити держава і партія.
На першому місці — трансформація економіки, науковий ріст, зміна суспільних відносин. Це повністю відповідає положенням державної програми «Зроблено в Китаї 2025», де визначено пріоритети роботи на 2015-25 роки. Перший етап — стати «промисловою державою» виконаний. Наступні — через інновації, розвиток власної науково-технічної бази, трансформацію суспільства, реформи в освіті вийти в число інноваційних лідерів світу. Ті ж положення зафіксовані й в 14-му п’ятирічному плані.
Другий великий програмний блок — суспільні відносини. Це збереження ролі КПК, посилення процесів об’єднання нації. Достатньо уваги приділено розвитку «китайського варіанту соціалізму» — власної, відмінної від існуючих, політичної моделі, яка повинна стати ядром об’єднання суспільства і нації. І дуже цікавий аспект — теза «державного самоврядування» — тобто повної самостійності в прийнятті політичних рішень всередині країни.
Третій блок — забезпечення безпеки. Тут Сі Цзіньпін звертає увагу на глобальні зміни у світі. Тому безпека КНР, в його розумінні заснована на комплексному підході, гнучкості суспільних відносин (зі збереженням основи), швидкістю реакції на виклики, що не належать до військових погроз, проактивна позиція в запобіганні потенційних загроз. У військовій сфері ставка на потужну армію, яка повинна мати можливість діяти не тільки на захист територій, а й «національних інтересів» Китаю.
Окремою тезою стоїть питання просування китайських інтересів. У промові Сі Цзіньпіна провідниками повинні стати китайці, незалежно від громадянства і місця проживання. «Щоб всі китайці, як вдома, так і за кордоном, могли зосередити свою винахідливість і енергію на одному і тому ж — об’єднатися як могутня сила для здійснення національного відродження».
І, нарешті, блок, що стосується відносин зі світом. Сі Цзіньпін характеризує майбутню політику КНР, як політику по вибудовування «людського суспільства з новим майбутнім». Китай нарешті озвучив, що проєкт «Пояс і шлях» замислюється як цивілізаційний, а не просто економічний. Його мета — побудувати новий тип міжнародних відносин, пропонуючи свій варіант політики взаємної вигоди, замість популярного в європейських, і в американських політиків терміна «гри з нульовою сумою». При цьому відразу говориться про неприйняття гегемонії й політики сили. Якраз в цьому блоці і міститься цитата «Будь-який, хто спробує це зробити, розіб’ється о сталеву стіну, викувану понад 1,4 мільярда китайців».
Таким чином, у виступі лідера КНР зроблено відразу кілька надзвичайно принципових заяв:
1. Китай усвідомив себе політичною супердержавою і заявив про це
2. КНР не сприймає компромісів із зовнішніми гравцями у питаннях своєї політики — це не вкладається в концепцію «державного самоврядування»
3. Китай пропонує свою, нову модель цивілізаційного розвитку і міжнародних відносин, яка буде реалізовуватися з впровадженням проєкту «Пояс і Шлях». Більше того, сам проєкт може трансформуватися з транспортно-економічного в політико-економічний.
4. Пекін заявив про готовність ескалації у відносинах з низкою глобальних гравців, і про початок використання військової сили зовні, для захисту «національних інтересів» країни.
5. Продовжиться глобальна політика з об’єднань китайських діаспор світу для реалізації політичного порядку Пекіна.
Додатково: стенограму виступу Сі Цзіньпіна (її англійський переклад доступний на сайті ІА «Сіньхуа»).
Фото: Reuters/ Carlos Garcia Rawlins)
«Хвиля»
Напишіть відгук